moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowi eksperci o koronawirusie

Nie stwierdzono obecności koronawirusa w Polsce, ale gdy zajdzie taka potrzeba, jesteśmy przygotowani do niesienia pomocy zagrożonym – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak. Podczas odprawy z przedstawicielami wojskowej służby zdrowia szef MON zapewnił też, że zadbano o bezpieczeństwo polskich żołnierzy, którzy służą m.in. we Włoszech i na Litwie, gdzie wykryto koronawirusa.

Odprawa w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej poświęcona była m.in. omówieniu sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronowirusa na świecie oraz przygotowaniu wojskowej służby medycznej do ewentualnej reakcji na zagrożenia w Polsce. W spotkaniu uczestniczyli m.in. gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego; gen. dyw. Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny RSZ; Aurelia Ostrowska, dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia MON; gen dyw. Sławomir Owczarek, inspektor rodzajów wojsk DGRSZ, a także komendanci wojskowych szpitali.

Szef MON wysłuchał meldunków o stanie przygotowań do walki z możliwym zagrożeniem. – W Polsce nie potwierdzono żadnego przypadku, ale jesteśmy gotowi, aby w razie potrzeby działać i wesprzeć cywilną służbę zdrowia. Mamy 14 wojskowych szpitali, odpowiednie służby ratownicze, jesteśmy w stanie zapewnić transport medyczny, w tym także lotniczy. Poleciłem też komendantom szpitali, aby starannie podchodzili do każdego przypadku. Nikt nie może być pozostawiony bez wsparcia – mówił minister.

REKLAMA

Dodał też, że wszelkie procedury związane z reakcją na zagrożenie zostały przećwiczone niespełna miesiąc temu. To wtedy 30 polskich obywateli zostało ewakuowanych z Chin, gdzie pojawili się pierwsi chorzy na koronawirusa, do Francji, a potem do Polski. Polacy byli przewożeni na pokładzie wojskowych samolotów C-295, pod opieką Zespołu Ewakuacji Medycznej. – Dzięki tej akcji, przeprowadzeniu transportu oraz szybkiej pomocy medycznej, udowodniliśmy, że wojsko jest gotowe do błyskawicznej reakcji – mówił szef MON.


Film: MON

Uczestnicy odprawy rozmawiali też o sytuacji żołnierzy służących poza granicami kraju, m.in. w polskich kontyngentach wojskowych we Włoszech i na Litwie. Nigdzie, w żadnej bazie – jak zapewniał minister – nie stwierdzono ani jednego przypadku zachorowania, nie było też żadnych zgłoszeń. – Wszyscy nasi żołnierze są pod tym względem bezpieczni. Wdrożone zostały też odpowiednie procedury, które to bezpieczeństwo zapewniają – dodał minister.

Mariusz Błaszczak zapewnił także, że zagrożenie koronawirusem nie wpłynie na przygotowania do międzynarodowych manewrów „Defender Europe 20”. – Jesteśmy w stałym kontakcie z dowództwem wojsk amerykańskich. W Niemczech, gdzie przyjeżdżają amerykańcy żołnierzy biorący udział w ćwiczeniach, zostały już wdrożone odpowiednie procedury. Dziś nie identyfikujemy żadnych zagrożeń związanych z ćwiczeniami – mówił minister Błaszczak.

Epidemia koronawirusa 2019-nCoV wybuchła pod koniec 2019 r. w chińskim mieście Wuhan. Koronawirus wywołuje objawy grypopodobne, które mogą rozwinąć się m.in. w zapalenie płuc. Patogen został już stwierdzony w ponad 40 krajach, najwięcej chorych jest m.in. we Włoszech, Iranie i Korei Południowej. W sumie na całym świecie zarażonych koronawirusem jest ponad 83 tys. osób, a ponad 2800 zmarło. W Polsce nie potwierdzono dotychczas żadnego przypadku zachorowania.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Pixabay, st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
 
Chemicy do zadań specjalnych
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Strzelnice dla terytorialsów
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Laserowa artyleria US Army
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 kończą misję w Estonii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Polsko-amerykańska współpraca
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Wojsko przeciw wirusowi
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kierunek: misja
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Więcej celowników z PCO dla wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Chwała powstańcom
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Skok na głęboką wodę
Ukraiński kurs na Zachód
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Not Contaminated With Routine
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Szarża „Hallerczyka”
Cud Piłsudskiego
Trwała odporność terytorialsów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Tak się zostaje prymusem
Dla odważnych i walecznych
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Online z mistrzami sportu
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Druga kadencja prezydenta Dudy
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Łączność: fundament operacji specjalnej
Polskie porty bardziej otwarte
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Na misjach święta inne niż zwykle

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO