moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowi eksperci o koronawirusie

Nie stwierdzono obecności koronawirusa w Polsce, ale gdy zajdzie taka potrzeba, jesteśmy przygotowani do niesienia pomocy zagrożonym – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak. Podczas odprawy z przedstawicielami wojskowej służby zdrowia szef MON zapewnił też, że zadbano o bezpieczeństwo polskich żołnierzy, którzy służą m.in. we Włoszech i na Litwie, gdzie wykryto koronawirusa.

Odprawa w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej poświęcona była m.in. omówieniu sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronowirusa na świecie oraz przygotowaniu wojskowej służby medycznej do ewentualnej reakcji na zagrożenia w Polsce. W spotkaniu uczestniczyli m.in. gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego; gen. dyw. Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny RSZ; Aurelia Ostrowska, dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia MON; gen dyw. Sławomir Owczarek, inspektor rodzajów wojsk DGRSZ, a także komendanci wojskowych szpitali.

Szef MON wysłuchał meldunków o stanie przygotowań do walki z możliwym zagrożeniem. – W Polsce nie potwierdzono żadnego przypadku, ale jesteśmy gotowi, aby w razie potrzeby działać i wesprzeć cywilną służbę zdrowia. Mamy 14 wojskowych szpitali, odpowiednie służby ratownicze, jesteśmy w stanie zapewnić transport medyczny, w tym także lotniczy. Poleciłem też komendantom szpitali, aby starannie podchodzili do każdego przypadku. Nikt nie może być pozostawiony bez wsparcia – mówił minister.

REKLAMA

Dodał też, że wszelkie procedury związane z reakcją na zagrożenie zostały przećwiczone niespełna miesiąc temu. To wtedy 30 polskich obywateli zostało ewakuowanych z Chin, gdzie pojawili się pierwsi chorzy na koronawirusa, do Francji, a potem do Polski. Polacy byli przewożeni na pokładzie wojskowych samolotów C-295, pod opieką Zespołu Ewakuacji Medycznej. – Dzięki tej akcji, przeprowadzeniu transportu oraz szybkiej pomocy medycznej, udowodniliśmy, że wojsko jest gotowe do błyskawicznej reakcji – mówił szef MON.


Film: MON

Uczestnicy odprawy rozmawiali też o sytuacji żołnierzy służących poza granicami kraju, m.in. w polskich kontyngentach wojskowych we Włoszech i na Litwie. Nigdzie, w żadnej bazie – jak zapewniał minister – nie stwierdzono ani jednego przypadku zachorowania, nie było też żadnych zgłoszeń. – Wszyscy nasi żołnierze są pod tym względem bezpieczni. Wdrożone zostały też odpowiednie procedury, które to bezpieczeństwo zapewniają – dodał minister.

Mariusz Błaszczak zapewnił także, że zagrożenie koronawirusem nie wpłynie na przygotowania do międzynarodowych manewrów „Defender Europe 20”. – Jesteśmy w stałym kontakcie z dowództwem wojsk amerykańskich. W Niemczech, gdzie przyjeżdżają amerykańcy żołnierzy biorący udział w ćwiczeniach, zostały już wdrożone odpowiednie procedury. Dziś nie identyfikujemy żadnych zagrożeń związanych z ćwiczeniami – mówił minister Błaszczak.

Epidemia koronawirusa 2019-nCoV wybuchła pod koniec 2019 r. w chińskim mieście Wuhan. Koronawirus wywołuje objawy grypopodobne, które mogą rozwinąć się m.in. w zapalenie płuc. Patogen został już stwierdzony w ponad 40 krajach, najwięcej chorych jest m.in. we Włoszech, Iranie i Korei Południowej. W sumie na całym świecie zarażonych koronawirusem jest ponad 83 tys. osób, a ponad 2800 zmarło. W Polsce nie potwierdzono dotychczas żadnego przypadku zachorowania.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Pixabay, st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Nabór na wojskowe studia trwa
 
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Certyfikacja na „Tarczowni”
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Obradowała Rada Gabinetowa
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Wojskowi medycy w gotowości
Zryw kościuszkowski
We Are All Darfur
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Dwa oblicza agenta wywiadu
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Poprad w kolejnej jednostce
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Arsenał Iranu
Trzy cele na ścieżce
Nowy wiceminister w MON
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Poprady i Pilica z interrogatorami
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Nissany zastąpią Honkery
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Iran uderza w USA
Sukcesy sportowców w mundurach
Dowodzę najlepszymi
Kwarantanna na WAT
Cichociemny patronem 14 BOT
Beagle dla Polaków
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Koronawirus na wojskowej uczelni
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Kremlowska gra
Terytorialsi nie stracą dodatku
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Saperzy w walce z Covid-19
Studia on-line w Szkole Orląt
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Miliony ofiar hiszpanki
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Defense Without Politics
Testy radarów dla Wisły
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
USA nie zacznie wojny z Iranem
Więcej wojska do walki z pandemią
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Rakiety w celu
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Medycy WOT kontra COVID-19

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO