moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko na pomoc DPS-om

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej i jednostek operacyjnych są w stałym kontakcie z ponad 820 domami opieki społecznej w Polsce. Do wielu z nich dostarczają żywność i leki, w razie konieczności pomagają w opiece nad pensjonariuszami. Koronawirus dla mieszkańców DPS-ów jest szczególnie groźny, wojsko ewakuowało już chorych z kilku domów.

Aby pomóc domom opieki społecznej, minister obrony zadecydował o utworzeniu zespołów interwencji kryzysowej. ZIK-i działają we wszystkich województwach, a tworzą je zarówno żołnierze wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej. Wszystkie działania wojska są koordynowane z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz wojewodami.

Terytorialsi pozostają w stałym kontakcie z ponad 820 placówkami, które opiekują się osobami starszymi i chorymi. Do 116 z nich żołnierze przyjechali już z pomocą. – Dostarczają do DPS-ów żywność i leki, w razie konieczności pomagają też personelowi w bezpośredniej opiece nad pensjonariuszami. Z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa w tego typu placówkach, kilka z nich zostało ewakuowanych – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

REKLAMA

Najwięcej takich interwencji wojsko podjęło w województwie lubuskim i wielkopolskim. W tym rejonie stacjonuje 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej. – Pierwszą ewakuację przeprowadziliśmy w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Kilka dni później w kolejnych placówkach, w dwóch Kaliszu i w jednej Pleszewie. Wówczas musieliśmy zabezpieczyć 72 pensjonariuszy, z czego 44 było w bardzo ciężkim stanie. Część z nich to osoby po udarach, a także wymagające opieki paliatywnej – wyjaśnia płk Rafał Miernik, dowódca 12 BOT. – Dziś przystąpiliśmy do ewakuacji kolejnych 45 pensjonariuszy z placówki w Kaliszu, u których stwierdzono COVID-19 – dodaje.

Żołnierze OT, a także podchorążowie z wojskowych uczelni pomagają pacjentom placówek w przemieszczaniu się, a w razie konieczności – po prostu przenoszą ich do karetek. Następnie, ewakuowane osoby pod opieką medyków z 2 Wojskowego Szpitala Polowego, są transportowane do szpitali jednoimiennych, gdzie leczy się chorych na COVID-19. Całą operację zabezpiecza Żandarmeria Wojskowa i Policja.

Aby nieść pomoc, żołnierze muszą najpierw zadbać o własne bezpieczeństwo. Dlatego przed każdą placówką, w której działają, przygotowywane są specjalne strefy – tzw. czysta, gdzie wojsko ubiera się w kombinezony ochronne oraz strefa, w której żołnierze i sprzęt przechodzą dezynfekcję. Po każdej tego typu akcji dekontaminacji poddawane są także całe placówki, z których ewakuowano chorych. Za ten proces odpowiadają wojskowi z 6 Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych.

– Wygląda na to, że dzisiejsza ewakuacja jest tą, po której będziemy mogli powiedzieć, że sytuacja w naszym regionie została opanowana. Jednak cały czas pozostajemy w gotowości, aby wspierać tutejszą społeczność – zapewnia płk Miernik.

Podobne działania realizują żołnierze z innych jednostek. 13 Brygada Obrony Terytorialnej ewakuowała ośrodek pomocy w Koszęcinie na Śląsku. Następnie żołnierze z 5 Pułku Chemicznego dokonali dekontaminacji placówki. Chemicy zostali także zaangażowani do dezynfekcji DPS-u w Kleszczowie, skąd wcześniej pacjentów ewakuowali żołnierze z 9 Łódzkiej Brygady OT, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej.

Wojsko Polskie angażuje się w walkę z epidemią koronawirusa od początku marca. Do działań codziennie jest kierowanych około dziewięciu tysięcy żołnierzy. Wspierają oni m.in. pograniczników przy zabezpieczaniu granic i policjantów przy kontrolowaniu osób w kwarantannie, pomagają służbie zdrowia. Wojskowe samoloty przetransportowały do kraju kilkadziesiąt ton środków ochronnych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Nowy tor przeszkód zawiszaków
 
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Podchorążowie za sterami Bielików
Co z tegorocznym MSPO?
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Rubiny w walce z epidemią
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Polskie porty bardziej otwarte
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
MBDA w walce o „Narew”
Agent w generalskich szlifach
Przeciwlotnicza Sona
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wojsko przeciw wirusowi
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Specjalsi świętują
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Amerykanie odmładzają F-16
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Patrioty z polskimi przyczepami
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Nowa strategia z podpisem prezydenta
NATO walczy z koronawirusem
Poszukiwania Magneto
F-16 kończą misję w Estonii
Widzieć i nie być widzianym
Obradowała Rada Gabinetowa
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Pilot F-16 oślepiony laserem
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Sukcesy sportowców w mundurach
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Army of Medics
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na zakupy do sklepu AMW
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Nowy wiceminister w MON
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Terytorialsi nie stracą dodatku
Pracowity tydzień flotylli
Na misjach święta inne niż zwykle
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Online z mistrzami sportu
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Partyzanci rozgromili ubeków
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Gotowi na „Defendera”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO