Najpierw wykłady o zdrowym żywieniu, potem mecz unihokeja. Na boisku naprzeciw siebie drużyna Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i Ministerstwa Obrony Narodowej. Sport i dobra kondycja, obok gotowości bojowej i mobilizacyjnej, to jeden z priorytetów wojska w 2020 roku. Mecz unihokeja otwiera w armii cykl tegorocznych imprez promujących aktywność fizyczną.
O tym, że sprawność fizyczna będzie jednym priorytetów na ten rok, gen. Rajmund T. Andrzejczak poinformował miesiąc temu. Szef Sztabu Generalnego jeszcze w grudniu rzucił rękawicę dowódcom Wojska Polskiego i drużyny spotkały się na meczu piłki nożnej.
Dziś z kolei w siedzibie Sztabu Generalnego reprezentacja tej instytucji oraz MON-u zagrały w unihokeja. Mecz zakończył się zwycięstwem reprezentacji resortu 9:2. Potem wojskowa drużyna, którą utworzyli zawodnicy ze Sztabu i ministerstwa, zmierzyła się z kadrą narodową unihokeja (wynik 3:5). Wcześniej żołnierze mieli okazję wziąć udział w warsztatach dotyczących zdrowego odżywania.
Bez kondycji ani rusz
W tym roku podobnych inicjatyw ma być znacznie więcej. Poza organizowanymi cyklicznie zawodami w siłach zbrojnych, szef Sztabu Generalnego chce zachęcić żołnierzy do aktywnego udziału nie tylko w wojskowych imprezach sportowych. Chodzi np. o biegi z okazji świąt narodowych (Bieg Flagi, Powstania Warszawskiego czy Niepodległości) oraz wydarzenia rekreacyjno-sportowe w poszczególnych garnizonach. Wśród planowanych na 2020 rok imprez sportowych są mecze piłki nożnej czy III Drużynowy Bieg Żołnierski o Puchar Szefa Sztabu Generalnego organizowany z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej i bitwy pod Mławą.
– Sprawność fizyczna i dobra kondycja to elementarne zdolności, jakich wymaga się w służbie wojskowej. Sport kształtuje nie tylko umiejętności, usprawnia funkcje ciała, ale również hartuje osobowość. Dlatego promocja zdrowego stylu życia jest jednym z moich priorytetów – podkreśla szef SGWP.
Generałowi Andrzejczakowi zależy jednak nie tylko na tym, by wojsko dbało o swoją sprawność. Jak przyznał portalowi polska-zbrojna.pl chodzi także o uświadomienie żołnierzom, jak ważny jest zdrowy tryb życia i prawidłowe odżywianie się. – Dlatego duży nacisk położymy także na działania o charakterze prozdrowotnym, edukacyjnym, promującym zdrowy styl życia – mówi płk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy Sztabu Generalnego WP. Będą to np. cykle szkoleń i wykładów dotyczących zdrowego stylu życiu, praktyczne warsztaty poświęcone zdrowemu żywieniu. Armia opublikuje też „Poradnik żywieniowy dla żołnierzy realizujących zadania w klimacie umiarkowanym, zimnym i gorącym”. W ostatnim kwartale roku z udziałem instytucji wojskowych i cywilnych ma odbyć się konferencja popularnonaukowa poświęcona zagadnieniom sprawności fizycznej i zdrowego stylu życia.
To nie wszystko. Wojsko przygotuje też specjalne punkty, w których żołnierze będą mogli przeprowadzić badania pozwalające w nieinwazyjny i bezpieczny sposób określić m.in. masę kości, poziom otłuszczenia narządów wewnętrznych, poziom nawodnienia organizmu oraz zawartości masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej.
Biegają, pływają, walczą wręcz
Jak plany Sztabu Generalnego WP przyjmują żołnierze? – Bez wątpienia to dobry kierunek, bo każdy żołnierz musi być sprawny. Myślę, że podjęte w naszej jednostce inicjatywy idealnie wpisują się w plany wojska – mówi Józef Nałęcz, instruktor wychowania fizycznego z 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie. Żołnierze jednostki minimum dwa razy w tygodniu biorą udział w zajęciach z WF-u. Trenują sporty zespołowe, pływanie i bieganie. – Ostatnio nawiązaliśmy współpracę z lokalnym klubem sportowym. Zaprosiliśmy do nas trenerów sportów walki, którzy podczas kilku spotkań pokazali nam, jak przeprowadzać treningi ogólnorozwojowe. Dziś korzystamy z tych doświadczeń i raz w tygodniu sami organizujemy takie zajęcia. Chętnych nie brakuje – dodaje instruktor.
Sportowych przedsięwzięć będzie jeszcze więcej. W jednostce w Komorowie odbędą się m.in. międzywydziałowe zawody sportowe w pięciu dyscyplinach sportowych o Puchar Dowódcy 22 WOK, a we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Ostrowi Mazowieckiej, jednostka planuje zorganizować zawody Crossfit Challenge. W rywalizacji poza żołnierzami mają wziąć udział także strażacy i policjanci. Wspólnie z lokalnymi klubami sportowymi ośrodek przygotowuje też program pikniku sportowego, podczas którego żołnierze i mieszkańcy będą mogli wystartować w zawodach pływackich i biegowych oraz turnieju piłki nożnej.
Sportowy i zdrowy tryb życia chcą też promować żołnierze 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. – Powiedzenie „sprawny jak żołnierz” zobowiązuje. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, zwłaszcza w naszym środowisku, a w ścisłej z nią korelacji pozostają jakość życia i zdrowie. Promocja tych aspektów naszej służby wzmacnia debatę na temat zdrowego stylu życia – mówi ppor. Artur Wróbel, oficer prasowy 1WBPanc.
Żołnierze Brygady nie tylko uczestniczą w zajęciach z WF-u, codziennie też biorą udział w porannym treningu biegowym, a raz w tygodniu trenują techniki walki wręcz. – Zauważyliśmy, że po służbie żołnierze coraz więcej swojego czasu wolnego poświęcają na sport. Coraz częściej można dostrzec całe grupy, które wspólnie ćwiczą i wymieniają się doświadczeniami, przygotowując się do wyzwań sportowych organizowanych w armii i środowisku cywilnym – przyznaje mjr Grzegorz Pająk, szef sekcji wychowania fizycznego i sportu 1 Brygady. Oficer dodaje, że w szeregach jednostki służy wielu liderów różnych dyscyplinach sportowych. To np. żołnierze, którzy zajmują wysokie lokaty w zawodach cywilnych np. biegach długodystansowych, ekstremalnych i na orientację. Z kolei w batalionie czołgów działa sekcja walki w bliskim kontakcie, większość jej żołnierzy to zawodnicy MMA warszawskich klubów. – Staramy się korzystać z ich wiedzy i doświadczenia – mówi mjr Pająk.
autor zdjęć: Antoni Szubiński, SGWP
komentarze