moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Piątka za miejsce w pierwszej piątce

Na letnie igrzyska w 2011 roku Biało-Czerwoni lecieli do Brazylii z zadaniem uplasowania się w pierwszej piątce klasyfikacji medalowej. Taki cel postawił reprezentacji szef misji Wojska Polskiego, pułkownik Michał Bułkin. I się nie rozczarował. W myśl zasady „mierz siły na zamiary” podobne wyzwanie stanęło przed polską reprezentacją, która wylatuje właśnie do chińskiego Wuhan. Na siódmych igrzyskach Polacy chcą znaleźć się w pierwszej piątce w klasyfikacji medalowej. Czy się powiedzie? Musi, skoro niektórzy z kapitanów drużyn za wyniki kładą na szali własną głowę!

W Rio de Janeiro reprezentanci Wojska Polskiego tak walczyli o tę „piątkę”, że w ostatnich dwóch dniach igrzysk próbowali „przeskoczyć” zajmujących trzecie miejsce Włochów. Pasjonująca walka polsko-włoska zakończyła się porażką Biało-Czerwonych, ale nikt z tego powodu nie rozpaczał. Polacy zaskoczyli kilka silnych reprezentacji, z niemiecką na czele, i z dorobkiem 43 medali – 13 złotych, 19 srebrnych i 11 brązowych – wywalczyli czwarte miejsce. Do pokonania Włochów zabrakło nam tylko jednego złotego krążka. Ale i tak szef misji WP był zadowolony. „Zadanie wykonane na 150 procent”, podsumował po ceremonii zakończenia igrzysk.

Czy po ośmiu latach szef delegacji na chińskie igrzyska przyzna po zakończeniu „Operacji Wuhan”, że reprezentacja spisała się na piątkę? Płk Tomasz Bartkowiak zdaje sobie sprawę, że miejsce w czołowej piątce zagwarantuje Biało-Czerwonym zdobycie ponad 20 złotych medali. W Rio de Janeiro 13 złotych krążków zapewniło Polakom czwarte miejsce, zaś cztery lata później w południowokoreańskim Mungyeong nasi reprezentanci wywalczyli piątą lokatę z 10 miejscami na najwyższym stopniu podium.

Czy w Wuhan uda im się zdobyć dwa razy tyle złotych medali? A co na to statystyka? W Korei Południowej o te 10 złotych krążków walczyło 125 sportowców. W Wuhan wystartuje 203 zawodników. Ale i inne reprezentacje też będą liczniejsze. Po pierwsze z tego powodu, że w Chinach w programie igrzysk jest więcej dyscyplin sportu. A po drugie do Wuhan zjedzie rekordowa liczba sportowców, gdyż gospodarze zaprosili wszystkie reprezentacje na swój koszt.

Oczywiście we wszystkich dyscyplinach były limity zgłoszeń zawodników do poszczególnych konkurencji. Biało-Czerwoni wystartują w 17 dyscyplinach z 27, które znalazły się w programie igrzysk. Najliczniejsze są ekipy lekkoatletów i pływaków. Te dyscypliny są najbardziej „medalodajne” i właśnie w nich mamy najwięcej kandydatów do podium. Jednym z nich jest niewątpliwie kapral Marcin Lewandowski, który przed kilkunastoma dniami udowodnił na mistrzostwach świata, że jest żołnierzem dotrzymującym słowa. Obiecał kibicom, że wywalczy medal i zrobił to w pięknym stylu.

Tylko czy brązowemu medaliście mistrzostw świata w biegu na 1500 m uda się utrzymać wysoką formę do startu w Wuhan? Ostatnio, podczas pikniku z okazji stulecia Wojskowego Klubu Sportowego Wawel Kraków zapytałem o to multimedalistę igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata Roberta Korzeniowskiego. Mistrz chodu sportowego uspokoił mnie – jest przekonany, że Marcin podtrzyma wysoką formę.

Jeśli możemy wiązać medalowe nadzieje z kapitanem reprezentacji polskich lekkoatletów, to dlaczego by nie z innymi medalistami z Dohy, czyli z biegaczkami ze srebrnej sztafety 4x400 m i brązowym medalistą w rzucie młotem mar. Wojciechem Nowickim. Ale przed startem nie będę „przyznawał” medali. Bardziej wiarygodni ode mnie w typowaniu kandydatów są trenerzy czy kapitanowie drużyn. Oni najlepiej znają zawodników i wiedzą to, czego nie wiemy my, dziennikarze, czy kibice. Kiedy przed ośmioma laty wybierałem się na moje pierwsze wojskowe igrzyska (te są czwarte, wliczając jedne zimowe igrzyska w Annecy) rozmawiałem z majorem Jerzym Świnogą, który odpowiadał za przygotowania do startu w Rio de Janeiro szermierzy i pięcioboistów nowoczesnych. O ile w szermierczej ekipie mieliśmy sporo gwiazd i nietrudno było wróżyć medale, to major zaskoczył mnie opinią o młodych pięcioboistach. Mówił, że Joasia Gomolińska i Remigiusz Golis mogą powalczyć o miejsce na podium w sztafecie mieszanej. – W rywalizacji indywidualnej też stać ich na wysokie lokaty. Z pewnością będziemy mieli medale w Rio. Kładę wręcz głowę pod topór za naszych zawodników – mówił. I sztafeta mieszana „ocaliła” mu głowę zdobywając srebrny medal. Do tego drużyna pięcioboistów wywalczyła brąz. Ta głowa majora podstawiona pod topór przypomniała mi się, kiedy podobną deklarację złożył niedawno jeden z kapitanów drużyn. Który? Nie zdradzę, na wszelki wypadek... Powiedział, że ręczy swoją głową za medale zawodniczek. Jest pewien, że one dla niego powalczą o miejsca na podium!'

Ja też wiem, że nasi zawodnicy będą walczyć do końca o jak najlepszy wynik. Liczę się z porażkami faworytów i radością sportowców, na których nikt nie stawiał. Niespodzianki są wpisane w sportową rywalizację. I to jest właśnie piękne w sporcie!

Warto też pamiętać, że VII Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe są też ważnym sprawdzianem dla tych żołnierzy, którzy chcą wystartować w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Tokio. Ale, na razie, czekajmy na meldunek płk. Tomasza Bartkowiaka tuż po zakończeniu igrzysk w Wuhan. Czy wystawi piątkę za piątkę, czy również będzie mógł powiedzieć: „Zadanie wykonane na 150 procent”?

Jacek Szustakowski , dziennikarz portalu polska-zbrojna.pl

autor zdjęć: MON, Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Zamiana po włosku
 
Wojna o porządek świata
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Wielki test w West Point coraz bliżej
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Eurofightery znowu w Polsce
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Będzie za co kupić koreańską broń
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zachód przeciwko „korsarzom”
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Priorytety dla armii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Polska przystań brytyjskich jeńców
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Abramsy pod dobrą opieką
Nowy szef CWCR
Dobrowolsi – czas start!
Lista trupich główek
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zimowy sprawdzian podchorążych
Mocny sygnał od NATO
Bruksela przed szczytem
Palmiry – miejsce kaźni
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Podwójny Półmaraton Komandosa
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Leopardy jadą na poligon
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wojenny bohater na szubienicy
Telefon zaufania dla żołnierzy
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Tajna misja polskiej agentki
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Kleszcze dla wojska
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Którą drogą do armii?
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Nowoczesna łączność dla armii
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Offset dla „Wisły”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO