Ponad 200 kombatantów, Sybiraków, żołnierzy II konspiracji oraz ofiar represji komunistycznych wzięło udział w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. – Jesteście bohaterami naszej wolności – mówiła Maria Koc, wicemarszałek Senatu, zwracając się do weteranów walk o niepodległość.
– Dziękujemy Wam za wolną Polskę, za to, że dla niej oddaliście wszystko, co było najcenniejsze w waszym młodym życiu, a walcząc o ojczyznę nie szczędziliście sił – mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych podczas spotkania, które odbyło się w Centrum Konferencyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie. Minister Kasprzyk wspomniał o obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości. – Jesteście synami i córkami II Rzeczpospolitej, wychowanymi w duchu takich wartości, jak: honor, służba, oddanie sprawie, miłość do ojczyzny i człowieka – mówił do kombatantów szef Urzędu. – Jesteście potrzebni, aby wskazywać nam, jak budować przyszłość Polski i jak jej służyć – zakończył minister Kasprzyk.
Z kolei Maria Koc, wicemarszałek Senatu podkreśliła, że bez walki i ofiarności kombatantów nie byłoby dziś wolnej Polski. – Jesteście bohaterami naszej wolności – zaznaczyła pani wicemarszałek, apelując, abyśmy podczas świąt pamiętali także o żołnierzach, który po wojnie – nie mogąc wrócić do ojczyzny – zostali poza granicami Polski.
Do obchodów stulecia niepodległości nawiązał również Krzysztof Kozłowski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. – Ta wspaniała rocznica jest państwa zasługą, nie moglibyśmy jej świętować, gdyby nie wasza ofiara, odwaga i walka – mówił wiceminister, życząc weteranom dobrego zdrowia.
W spotkaniu opłatkowym wzięło udział ponad 200 weteranów walk o niepodległość, członków organizacji kombatanckich z całej Polski. Do Centrum Konferencyjnego MON przyjechali też Sybiracy, byli więźniowie polityczni, ofiary represji komunistycznych oraz żołnierze II konspiracji.
Podczas spotkania uczczono minutą ciszy pamięć zmarłych kombatantów, a Józef Guzdek, biskup polowy WP, odmówił modlitwę w intencji żyjących weteranów. – Dziękujemy, że w czasach, kiedy wolność i godność człowieka były deptane przez dwa totalitaryzmy – hitlerowski i sowiecki, walczyliście, aby je ocalić – dodał biskup. – Taka uroczystość to dla mnie przede wszystkim okazja do rozmowy i wspomnień z kolegami, a niewielu już nas zostało – mówił mjr Ireneusz Hurynowicz „Góra”, prezes Koła Olsztyn Niezależnego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz żołnierz 6 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.
Danuta Jatczak, członkini Związku Sybiraków i Światowego Związku Żołnierzy AK, na spotkaniu opłatkowym organizowanym przez Urząd ds. Kombatantów jest każdego roku. – Przychodzę porozmawiać z byłymi żołnierzami AK, kolegami i koleżankami moich rodziców – mówiła pani Danuta. Jej rodzice, Alfreda i Czesław Monkiewiczowie, byli żołnierzami 77 Pułku Piechoty AK i brali udział w operacji „Ostra Brama”, czyli wyzwalaniu Wilna. Za walkę w szeregach AK cała rodzina w 1948 roku została wywieziona na Syberię, gdzie spędzili 9 lat. – Moi rodzice już nie żyją, ale cieszę się, kiedy widzę ich równolatków w niezłym zdrowiu – dodała Danuta Jatczak.
Kombatanci i goście przełamali się opłatkiem, wysłuchali też koncertu kolęd w wykonaniu artystów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP.
autor zdjęć: Anna Dąbrowska
komentarze