Dziś w Łasku spotykamy się z prawdziwymi twardzielami, którzy udowadniają na co dzień, że można pokonać trudności – mówił minister Mariusz Błaszczak w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego. To właśnie w tej jednostce odbyła się 6. edycja „Projektu Wojownik”, akcji, podczas której weterani ćwiczą sztuki walki pod okiem mistrzów. Tym razem trenowali z Janem Błachowiczem.
Minister obrony narodowej spotkał się w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego z kadrą jednostki oraz z instruktorami i uczestnikami „Projektu Wojownik”. – Wspólne treningi dają poczucie pewności siebie, rozwijają umiejętności fizyczne, a także budują charaktery i odporność psychiczną, która często jest ważniejsza niż same sukcesy sportowe – zaznaczył minister Mariusz Błaszczak.
Szef resortu obrony podziękował organizatorom wydarzenia oraz instruktorom, którzy prowadzą zajęcia. – „Projekt Wojownik” to silna marka i szkoła charakterów. Cieszę się, że uczestniczą w nim weterani, a także podchorążowie, którzy w przyszłości będą dowódcami Wojska Polskiego. Jestem przekonany, że tych spotkań będzie jeszcze więcej, tym samym będzie mogło w nich uczestniczyć coraz więcej żołnierzy – zaznaczał Mariusz Błaszczak.
Podczas spotkania minister wręczył także odznaczenia żołnierzom, którzy uratowali życie koledze. Wspomniał również, że wczoraj 15 poszkodowanych weteranów poleciało do Sydney, żeby wziąć udział w międzynarodowych igrzyskach dla weteranów – Invictus Games.
Dzisiejszy trening dla weteranów poprowadził Jan Błachowicz, który zajmuje trzecie miejsce w wadze półciężkiej w rankingu UFC – największej organizacji MMA na świecie. Zawodnik przyznał, że kiedyś sam myślał o wstąpieniu do wojska, jednak kiedy wygrał swoją pierwszą walkę, wybrał karierę sportowca. – Jestem zaskoczony poziomem, jaki reprezentują uczestnicy treningu. Spodziewałem się amatorów, tymczasem zobaczyłem na macie ludzi z dużymi umiejętnościami – ocenił Błachowicz w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl. – Nawet jeśli komuś brakowało doświadczenia, nie sprawiało to problemu, żołnierze wykonywali polecenia od razu, niczego nie musiałem dwa razy powtarzać. Ale nic w tym dziwnego, wszyscy jesteśmy wojownikami, mimo że walczymy na innych frontach – dodał.
Aby wziąć udział w treningu pod okiem mistrza, do 32 Bazy przyjechało prawie 50 osób. Oprócz weteranów byli także podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych, a także wojskowi instruktorzy sportu. Między innymi por. Filip Bątkowski z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, jednocześnie trener MMA i organizator gali MMA Armia Fight Night. – Jestem zaangażowany w ten projekt od samego początku. Uczestniczę w każdych zajęciach, staram się na nich wspierać instruktorów, którzy je prowadzą – mówi.
Film: Paweł Sobkowicz / portal polska-zbrojna.pl
Po raz trzeci w zajęciach organizowanych w ramach „Projektu Wojownik” uczestniczyli st. kpr. Marta Gajewska i plut. Andrzej Gajewski, weterani misji w Afganistanie, a dziś żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Mimo że mamy do czynienia ze sztukami walki na co dzień, udało nam się podpatrzeć u Jana Błachowicza kilka technik, które stosuje podczas walk – mówiła kpr. Gajewska. Natomiast plut. Gajewski zwrócił uwagę, że treningi z Wojownikiem, to nie tylko okazja do szlifowania swoich umiejętności, lecz także do podtrzymywania kontaktów z innymi weteranami. – Na zajęciach spotykamy osoby, które uczestniczą w nich od początku projektu. Można powiedzieć, że nie tylko razem trenujemy, ale staliśmy się paczką znajomych. Mam nadzieję, że zobaczymy się na następnym treningu – dodaje.
Jutro trening na macie poprowadzi st. szer. Dominik Chmiel, instruktor WF z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego, a także zawodnik MMA. Oprócz tego uczestnicy projektu spotkają się z dietetykiem. – Zależy nam na tym, aby weterani zdawali sobie sprawę z tego, że aktywność fizyczna, może pomóc nie tylko w budowaniu tężyzny fizycznej, lecz także, na przykład, w walce ze stresem – przekonuje płk Szczepan Głuszczak z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, pomysłodawca i organizator akcji. – Chcemy uświadomić weteranom, że powinni dbać i o aktywność fizyczną, i o dietę, nawodnienie czy odpoczynek – podkreśla.
„Projekt Wojownik” to cykl treningów mieszanych sztuk walki zorganizowany dla weteranów misji poza granicami kraju. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, za każdym razem w innej miejscowości, tak aby mogło w nich uczestniczyć jak najwięcej żołnierzy. Każde spotkanie prowadzą utytułowani zawodnicy sztuk walki. Dotychczas żołnierze ćwiczyli pod okiem Łukasza „Jurasa” Jurkowskiego, Marcina „Polish Zombie” Wrzoska, Piotra „Płetwala” Hallmanna, Marcina Tybura, a także Przemysława Salety.
Kolejne spotkanie odbędzie się w listopadzie, w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Kto poprowadzi zajęcia? Tego organizator jeszcze nie zdradza. Zapewnia jednak, że będzie to utytułowany zawodnik, dlatego warto już teraz zapisać się na zajęcia. Aby to zrobić, wystarczy wysłać e-mail na adres projekt.wojownik@gmail.com.
autor zdjęć: Paweł Sobkowicz
komentarze