Trzy nowatorskie projekty badawczo-rozwojowe, realizowane przez pracowników i studentów Wydziału Cybernetyki WAT, nagrodzone podczas XI międzynarodowej wystawy wynalazków International Warsaw Invention Show. Wynalazki WAT spotkały się też z dużym zainteresowaniem gości wystawy.
Projekt ELEPHANT został nagrodzony złotym medalem z wyróżnieniem, dostał też dwie prestiżowe nagrody: dla najlepszego wynalazku krajowego (Special Award of Association of Polish Inventors & Rationalizers The Best Domestic Invention) i nagrodę specjalną Innovation Prize od organizacji Saudi Innovation Window.
ELEPHANT tobiomedyczny system i ubranie textroniczne dla niemowląt, pozwalające na monitorowanie funkcji życiowych dziecka, diagnostykę, fizjoterapię i wsparcie w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, autorstwa ppłk. dr. inż. Mariusza Chmielewskiego, Magdaleny Lebiedziewicz, inż. Pawła Pieczonki, Bartosza Miłosza, lic. Michała Olka, Sylwi Sławińskiej i Piotra Witowskiego.
Kolejny złoty medal przywieźli twórcy projektu SymSG. To wirtualny system doskonalenia taktyki ochrony granicy i kontroli ruchu granicznego, autorstwa pracowników Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej, Mlabs i Akademii Sztuki Wojennej.
Jury doceniło również aplikację mobilną wspomagającą planowanie i realizację operacji ochrony granic z wykorzystaniem narzędzi GIS i mechanizmów rozszerzonej rzeczywistości. Jej autorów, ppłk. dr. inż. Mariusza Chmielewskiego, Krystiana Kisickiego i Jakuba Kucharskiego z Wydziału Cybernetyki WAT, wyróżniło srebrnym medalem.
Projekty realizowane przez pracowników i studentów Wydziału Cybernetyki WAT były prezentowane podczas International Warsaw Invention Show po raz 7. Wystawa, organizowana przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów przy współpracy z Urzędem Patentowym i Politechniką Warszawską odbyła się w Warszawie w dniach 9-11 października 2017 r. Patronatem honorowym objął wydarzenie Prezydent Andrzej Duda.
IWIS to największe w Polsce międzynarodowe wydarzenie promujące wynalazczość i innowacje. Co roku prezentowane są rozwiązania z ponad 25 państw, między innymi z Arabii Saudyjskiej, Chorwacji, Egiptu, Iranu, Kanady, Malezji, Korei, Turcji, Rumunii, Tajwanu, i oczywiście z Polski. Podczas wystawy prezentują swoje osiągnięcia zarówno instytuty badawcze, uniwersytety i politechniki, jak również innowacyjne przedsiębiorstwa i indywidualni wynalazcy. Wynalazcy, którzy decydują się na udział w wystawie prezentują swój dorobek w 20 kategoriach m.in.: poczynając od ekologii i ochrony środowiska przez mechanikę, budownictwo, elektronikę oraz przemysł włókienniczy i chemiczny, aż do innowacyjnych rozwiązań medycznych.
Tekst: Agata Reed
***
Opisy prezentowanych projektów WAT:
ELEPHANT – biomedyczny system i ubranie textroniczne dla dzieci i niemowląt dostarczające funkcje monitorowania medycznego, diagnostyki, fizjoterapii oraz wsparcia w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia – Elephant jest pierwszym tak rozbudowanym inteligentnym ubrankiem cybernetycznym i systemem teleinformatycznym wykorzystującym niemowlęcą odzież zintegrowaną z aplikacją mobilną na smartfony wykorzystywaną do pomiaru napięcia wybranych partii mięśniowych, monitoringu serca, przewodnictwa skóry i monitorowania temperatury dodatkowo wyposażonym w funkcje fizjoterapeutyczne (jednostki wibracyjne) w celu pobudzenia układu mięśniowego. System składa się z modułu integratora elektroniki połączonego z czujnikami medycznymi, aplikacją na smartfony i usługi chmurowe oferujące mechanizmy przetwarzania danych medycznych. System oferuje kilka kanałów sygnałów biomedycznych: elektromiografię, elektrokardiografię, dane bezwładnościowe ciała, działanie elektrochemiczne i temperaturę. Wszystkie elektrody biomedyczne wraz z urządzeniami wibracyjnymi są zintegrowane w ubranku dziecka, i modułem integratorem dostarczającym algorytmy przetwarzania sygnałów zaimplementowane w aplikacji mobilnej. Aplikacja Android Elephant jest specjalistyczną aplikacją do przetwarzania sygnałów biomedycznych, rozpoznawania wzorców sygnałów i wnioskowania regułowego. Aplikacja oferuje usługi rozpoznawania zagrożeń stanu zdrowia dziecka, przygotowywanie programów fizjoterapeutycznych i stymulujących organizm dziecka, aby zapobiec możliwym niepełnosprawności. Aplikacja oferowana jest rodzicom oraz opiekunom i wspomaga automatyczne notyfikowania i retencję danych medycznych zdrowych jak i chorych dzieci. System może być stosowany w leczeniu spastyczności, zaburzenia rozwoju i pracy mięśni, bezdechów i zaburzeń pracy serca, śmierci łóżeczkowej oraz monitorowania niewydolności oddechowej, infekcji, epilepsji i napadów drgawkowych.
Wirtualny System Doskonalenia Taktyki Ochrony Granicy Państwowej oraz Kontroli Ruchu Granicznego – Projekt oferuje kompleksowy rozproszony komputerowy system szkoleniowy wykorzystujący techniki wirtualnej rzeczywistości i wspierający szkolenie Straży Granicznej wraz z dedykowanymi stanowiskami symulacyjnymi. Środowisko symulacji składa się z dwóch modułów symulacyjnych: symulatora sztabowego, symulatora wirtualnego wysokiej rozdzielczości i zestawu aplikacji wspierających działanie środowiska w tym systemu wspomagania decyzji (SWK), emulatora systemów łączności, aplikacji kierownika ćwiczenia nadzorującej i wizualizującej dane przeprowadzonych ćwiczeń. System dostarcza moduł after-action-review umożliwiający odtwarzanie zarejestrowanych ćwiczeń za pomocą oprogramowania symulacyjnego uzupełnionego nagraniem wideo zachowań i komend ćwiczącego. System koncentruje się na procesach szkolenia kierowników Straży Granicznej, dostarczając narzędzi, które wymagają planowania operacyjnego i wsparcia realizacji przy użyciu rzeczywistego systemu wspomagania decyzji Straży Granicznej. Funkcje środowiska symulacji pozwalają na szkolenie i weryfikację procesu decyzyjnego dowódców zmiany oraz kierujących działaniami. Symulator wysokiej rozdzielczości (wirtualny) koncentruje się na wspieraniu szkolenia funkcjonariuszy, których zadaniem jest planowanie i realizacja zadań w ramach konkretnych typach scenariuszy. Obejmują one działania pirotechnika na lotnisku, procedury sprawdzania tożsamości na przejściach granicznych, a także planowanie i realizację blokad drogowych i punktów kontrolnych. System SymSG Border Tactics dostarcza szereg interaktywnych innowacyjnych technik wirtualnej rzeczywistości wykorzystywanych do szkolenia funkcjonariuszy Straży Granicznej i innych służb MSWiA. Funkcjonalność zapewnia szkolenia mające na celu ochronę granic wewnętrznych Polski oraz zewnętrznych granic UE. System będzie mógł uczestniczyć w wielopoziomowych ćwiczeniach symulacyjnych innych oddziałów, działających jako jeden z modułów domenowych, dostarczających różne zakresy zadań związanych z ochroną graniczną i kontrolą ruchu granicznego.
Mobilne narzędzie wspomagające planowanie i realizację operacji ochrony granicy państwowej z wykorzystaniem narzędzi GIS i mechanizmów rozszerzonej rzeczywistości – Aplikacja mobilna dedykowana funkcjonariuszom Straży Granicznej i innych służb oferuje automatyczną budowę świadomości sytuacyjnej i mechanizmy wizualizacji aktualnego planu działań służ i sprawców. Aplikacja dostarcza zdolności planowania i nadzoru realizowanych działań automatyzując orientowanie taktyczne i topograficzne wykorzystując mechanizmy rozszerzonej rzeczywistości. Mechanizmy te wykorzystują fuzję sensorów urządzenia mobilnego (GPS, akcelerometr, żyroskop, magnetometr) orientując urządzenie w przestrzeni i nanosi na obraz z kamery, aktualną sytuację taktyczną wspomagając funkcjonariuszy w identyfikowaniu położenia i odległości do poszczególnych obiektów i elementów sytuacji taktycznej. Narzędzie umożliwia dystrybucję tej informacji do wskazanych funkcjonariuszy i współdzielenie sytuacji operacyjnej. Narzędzie umożliwia przygotowanie szkiców sytuacyjnych działań granicznych a w szczególności organizacji działań blokadowych i pościgowych. Moduł raportowy narzędzia pozwala na automatyzacje przygotowania dokumentacji działań granicznych i ich automatyczna dystrybucję. Aplikacja wyposażona jest również w kompas i mechanizmy kalkulacji taktycznych pozwalające na pomiary odległości, profile terenu i strefy zalewowe wspomagające funkcje zarzadzania kryzysowego.
autor zdjęć: Mariusz Chmielewski
komentarze