Czy Polska Grupa Zbrojeniowa ma szansę stać się marką rozpoznawalną na świecie, zdolną rywalizować z globalnymi koncernami z Europy i Stanów Zjednoczonych? Czy obecność firm zbrojeniowych ma wpływ na sytuację regionu, w którym działają? Jakie są największe wyzwania modernizacyjne polskiej armii? Czy nasza zbrojeniówka jest w stanie im podołać? To kilka najważniejszych pytań, na które będziemy starali się odpowiedzieć podczas zorganizowanej przez Wojskowy Instytut Wydawniczy debaty pt. „Innowacje i przyszłość polskiego sektora zbrojeniowego”. Dyskusja odbędzie się w drugim dniu Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Pełna relacja – tego samego dnia na łamach portalu polska-zbrojna.pl. Zapraszamy!
Większość targów zbrojeniowych, bez względu na to czy bierze w nich udział ponad tysiąc wystawców, czy tylko dziesiątki, to wydarzenia bardzo do siebie podobne. Zawsze najważniejszy jest tu produkt. Gdy jakaś wystawa poświęcona jest np. „żołnierzowi przyszłości”, to zamiast czołgów czy samolotów, znajdziemy na niej karabiny, pistolety i wyposażenie osobiste. Z kolei na targach nastawionych na bezzałogowce, będą duże i małe roboty pływające, latające i lądowe.
Od kilku lat organizatorzy tego typu imprez starają się, aby wystawie towarzyszyły branżowe konferencje i seminaria. Wśród prekursorów takiego rozwiązania byli organizatorzy londyńskiej wystawy DSEI (kolejna edycja rusza za nieco ponad tydzień). Gdy w 2011 roku miałem okazję być na tych targach, to najciekawszą ich częścią były moim zdaniem właśnie konferencje, a szczególnie debata poświęcona przyszłości transporterów opancerzonych. Polscy oficerowie opowiadali na niej o naszych doświadczeniach w użytkowaniu Kołowych Transporterów Opancerzonych Rosomak.
Bardzo się cieszę, że także organizatorzy targów w Kielcach starają się, aby MSPO był nie tylko imprezą wystawienniczą, ale również miejscem dyskusji o najważniejszych problemach przemysłu obronnego i Sił Zbrojnych RP. Z roku na rok debat i seminariów naukowych jest tu coraz więcej. Tym razem także Wojskowy Instytut Wydawniczy, wraz ze swoimi produktami – miesięcznikiem „Polska Zbrojna” oraz dziennikiem internetowym polska-zbrojna.pl, przygotował debatę.
Drugiego dnia targów, czyli 6 września, poprowadzę dyskusję pt. „Innowacje i przyszłość polskiego sektora zbrojeniowego”, w której wezmą udział (w panelu pierwszym pt. „PGZ – marka światowa”): wiceminister obrony Bartosz Kownacki, wiceprezes PGZ Maciej Lew-Mirski, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach. W drugim panelu pt. „Jak rozwój zakładów zbrojeniowych wpływa na społeczności lokalne” głos zabiorą prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, członek zarządu PGZ Adam Lesiński, wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski. W panelu o „Nowoczesnym uzbrojeniu dla Sił Zbrojnych” będą dyskutować: prezes PGZ Błażej Wojnicz, szef Inspektoratu Uzbrojenia płk Dariusz Pluta oraz płk dr Karol Dymanowski, dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON.
Będziemy starali się odpowiedzieć na pytanie, czy Polska Grupa Zbrojeniowa ma realną szansę być rozpoznawalną na świecie marką, zdolną rywalizować z globalnymi koncernami z Europy i Stanów Zjednoczonych? Czy obecność firm zbrojeniowych ma wpływ na sytuację w regionie, w którym działają? Jakie są największe wyzwania modernizacyjne polskiej armii i czy nasza zbrojeniówka jest w stanie im podołać? Choć spotkanie nie będzie długie, bo potrwa półtorej godziny, to myślę, że zarówno tematyka, jak i zaproszeni goście, gwarantują ciekawą dyskusję.
Pełną relację z debaty znajdą Państwo już w środę na łamach portalu polska-zbrojna.pl.
komentarze