moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czyny nie słowa

W nowej strukturze będą służyć żołnierze z kilkunastu krajów, a jej zadaniem będzie dowodzenie siłami NATO na wschodniej flance Sojuszu. O trudnym procesie tworzenia Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w ósmym numerze miesięcznika „Polska Zbrojna” opowiada jej dowódca, gen. bryg. Krzysztof Motacki.

Co Polska zyskała dzięki utworzeniu Wielonarodowej Dywizji?

Gen. bryg. Krzysztof Motacki: Utworzenie Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód jest związane z inicjatywą eFP [enhanced Forward Presence]. Trzeba powiedzieć, że nasz kraj ogrywa w niej szczególną rolę, ponieważ jest jednym z państw gospodarzy, jednocześnie jednak deleguje swoje siły do jednej z grup bojowych eFP. Umieszczenie Dowództwa Dywizji w Elblągu potwierdza pozycję Polski w systemie bezpieczeństwa całej wschodniej flanki NATO. Ponadto Dowództwo tego szczebla wzmacnia potencjał obronny Sojuszu, a tym samym Polski. Jest to również unikatowa możliwość szkolenia naszych żołnierzy w środowisku międzynarodowym w kraju, a także weryfikacji i nowelizowania procedur szkolenia i założeń taktycznych.

Jaka będzie odpowiedzialność prawna zagranicznych żołnierzy służących w Elblągu?

Zasady pobytu obcych wojsk na terytorium naszego kraju regulują: umowa między państwami-stronami Traktatu Północnoatlantyckiego, tzw. NATO SOFA [Status of Forces Agreement], oraz umowa o statusie sił zbrojnych USA w Polsce, tzw. SOFA Supplemental. Jurysdykcja karna i dyscyplinarna będzie sprawowana zgodnie z zapisami zawartymi w powyższych porozumieniach.

Gdzie będą mieszkać żołnierze?

Miejsce zamieszkania zagranicznych żołnierzy zależy od nich samych. Najczęściej zainteresowani przybywają do Elbląga jeszcze przed objęciem obowiązków. Podczas pobytu, przy pomocy oficerów części polskiej Dowództwa, oglądają mieszkania lub domy oferowane do wynajmu, po czym podejmują decyzję.

Cała rozmowa z gen. bryg. Krzysztof Motackim w sierpniowym numerze „Polski Zbrojnej”.

Rozmawiał Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: arch. MND NE

dodaj komentarz

komentarze


Sonda dla Jastrzębia
Sportowe jubileusze
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Cyberparasol nad wyborami
Mundur, medale i duma
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Koło zamachowe gospodarki
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
PKW Irak zostaje w Jordanii
Polski wkład w operację „Overlord”
Zełenski traci Order Orła Białego?
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Niebo bez dominacji
„Strzała weterana” spaja środowisko
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Ratunek z powietrza
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Święto DGRSZ
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Atak w Porcie Elbląg
Sojusz Madrytu i Warszawy
AMW oferuje mieszkania
Kraków zaprosił weteranów
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Orka tuż, tuż
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Wsparcie ma znaczenie
Śmierć w sercu Azji
Ważne decyzje w Brukseli
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Powietrzne cysterny dla Polski
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Elektronika dla obrony powietrznej
At the Controls of F-35A Husarz
Apetyt Smoka rośnie
Równanie z „Iksem”
Podróż w ciemność
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Bez zmian w emeryturach
Musztra i marsz ubezpieczony
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Ratunek na polu walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Marsz gąsienicowych kolumn
Przerzut Abramsów do Lublina
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Akcja na jeziorze
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Zbrodnicza farsa
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Wojna pod lupą
Szermierze i pięściarki na podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO