Siły zbrojne Rumunii zostaną wyposażone w systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot. Departament Stanu USA zgodził się, by Rumunia kupiła siedem jednostek ogniowych, które będą składać się z 28 wyrzutni oraz 56 pocisków PAC-2 GEM-T i 168 rakiet PAC-3 MSE. Na podpisanie kontraktu o wartości prawie 4 mld dolarów musi zgodzić się jeszcze Kongres Stanów Zjednoczonych.
Rumuńska armia, podobnie jak polska, nie dysponuje obecnie uzbrojeniem zdolnym zwalczać pociski balistyczne i manewrujące. O tym, że Rumuni zamierzają gruntownie zmodernizować swoje wojska przeciwlotnicze i przeciwrakietowe, tamtejsze ministerstwo obrony poinformowało wiosną tego roku. Wiceminister obrony Florin Lazăr Vlădică, odpowiedzialny za zakupy uzbrojenia, ujawnił wówczas, że wysłano do rządu amerykańskiego tzw. Letter of Request, czyli zapytanie ofertowe w sprawie dwóch typów uzbrojenia. Mowa o wieloprowadnicowych systemach rakietowych klasy ziemia–ziemia o kryptonimie „HIMARS” (takie same proponuje naszej armii Polska Grupa Zbrojeniowa), a także o systemach przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot.
11 lipca amerykańska Agencja ds. Współpracy Obronnej poinformowała, że rząd USA zgodził się na sprzedaż systemów Patriot naszemu partnerowi z Trójmorza. Za 28 wyrzutni M903, 56 pocisków PAC-2 GEM-T, 168 rakiet PAC-3 MSE, siedem radarów AN/MPQ-65, siedem stacji kontroli AN/MSQ-132, 13 anten AMG (Antenna Mast Group) oraz siedem systemów zasilania EPP (Electrical Power Pants III) rząd w Bukareszcie zapłaci nie więcej niż 3,9 mld dolarów. Jednak jaką dokładnie będzie miał wartość rumuńsko-amerykański kontrakt rakietowy, na razie nie wiadomo. Zanim Rumuni usiądą do negocjacji handlowych z producentem broni – firmą Raytheon, na eksport Patriotów musi zgodzić się jeszcze Kongres USA. Wszystko wskazuje jednak na to, że będzie to czysta formalność i w tym roku umowa zostanie podpisana.
Nie wiadomo także, jaki będzie termin realizacji kontraktu. Producentowi zależy, aby dostawy broni rozpoczęły się jak najszybciej. – Raytheon będzie ściśle współpracował z rządami USA i Rumunii w ramach procesu zagranicznej sprzedaży uzbrojenia w celu szybkiego zainstalowania systemu Patriot w Rumunii – zapowiada Urszula Żurek-Kucharska z firmy Solski Comunnication, która odpowiada za obsługę medialną Raytheona w Polsce.
Rumuńska armia chce kupić system rakietowy Patriot w tzw. konfiguracji „3+”. Polska armia jest natomiast zainteresowana jego zmodyfikowaną wersją: z radarem dookolnym AESA oraz sieciocentrycznym systemem dowodzenia IBCS. Polskie wojsko nie chce również pocisków PAC-2 GEM-T, natomiast woli rakiety niskokosztowe SkyCeptor, które mają być produkowane (albo w całości, albo w znacznym stopniu) w Polsce.
– Polska otrzyma najnowocześniejszą wersję rakiet Patriot. To jest ta wersja, którą od końca roku 2019 oraz przez lata 2020 i 2021 będą dostawały amerykańska armia i równolegle nasze siły zbrojne –takminister obrony Antoni Macierewicz mówił w TV Republika o podpisanym kilka dni temu memorandum z USA w sprawie systemu rakietowego.
autor zdjęć: USAF
komentarze