MON wyda kilkaset milionów złotych na przebudowę Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim. Największy w Europie poligon do 2022 roku przejdzie gruntowną modernizację. Powstanie nowoczesne centrum symulacji laserowej, ośrodek szkolenia dla chemików, zostanie też unowocześniony największy pas ćwiczeń taktycznych „Bucierz”.
– CSWL Drawsko będzie najważniejszym miejscem gdzie będą sprawdzane zdolności dowódców i pododdziałów do planowania, organizacji i prowadzenia walki szczebla batalionu i wyżej – zapowiada ppłk Marek Pietrzak, zastępca rzecznika prasowego Dowódcy Generalnego RSZ.
Poligon w Drawsku Pomorskim to największy obiekt tego typu w Europie. 36 tysięcy hektarów, ponad 200 różnego rodzaju budynków o łącznej powierzchni użytkowej ponad 55 tysięcy metrów kwadratowych, trzy pasy ćwiczeń taktycznych, z czego główny, o nazwie „Bucierz”, ma powierzchnię 3200 hektarów, co umożliwia szkolenie całej brygady pancernej.
Duży, ale nie doinwestowany
Drawski poligon, z racji swojego rozmiaru, przyciąga żołnierzy z innych armii NATO, od lat jednak nie inwestowano w jego infrastrukturę. Ostatni raz duży program modernizacyjny był przeprowadzony gdy wchodziliśmy do NATO w 1999 roku. Od tamtego czasu owszem, remontowano niektóre budynki, poprawiano drogi, a w niektórych przypadkach także unowocześniano infrastrukturę szkoleniową – np. systemy tarczowe, jednak były to tylko pojedyncze inwestycje, a nie kompleksowy program modernizacyjny.
Dopiero na początku tej dekady Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało o „odnowieniu” potencjału drawskiego poligonu. W 2011 roku zdecydowano, że na terenie CSWL zostanie zbudowany nowy obiekt do szkolenia chemicznego – OPBMR (Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia). Budowa ośrodka OPBMR „Głębokie” ruszyła w 2012 roku i – jak zapewnia Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych – do końca 2017 roku powinien on zostać oddany do użytku.
Co się zmieni?
Oddanie tego nowoczesnego ośrodka to jednak początek zmian na poligonie w Drawsku. Największe i najbardziej kosztowne inwestycje – szacowane na co najmniej 200 milionów złotych – zostały zaplanowane na najbliższe pięć lat. Co się zmieni? Modernizację przejdą wszystkie pasy ćwiczeń taktycznych (Bucierz, Mielno i Góra Hetmańska). Przy okazji zostanie wybudowany nowy obiekt socjalny. Remont obejmie również sieć teleinformatyczną i wyposażenie w nowy system sterowanych radiowo tarcz na terenie największego pasa – „Bucierz”.
W planach jest również rozbudowa obiektu ćwiczeń w terenie zurbanizowanym o nazwie Ziemsko-Mogadisz. I tak, powstanie wieża wspinaczkowa dla pododdziałów wojsk rozpoznawczych i specjalnych, a w budynkach będą nowe strzelnice do ostrej amunicji. Do 2022 roku zostanie też ukończona budowa Kompleksowego Systemu Symulacji Pola Walki, czyli laserowej strzelnicy dla czołgów i transporterów. Na ukończeniu są też prace przy budowie nowoczesnego ośrodka szkoleniowego ochrony przed bronią chemiczną i biologiczną, składającego się m.in. z tzw. skażonego tunelu.
Dzięki tym inwestycjom Drawsko stanie się najważniejszym miejscem ćwiczeń taktycznych dla pododdziałów zmechanizowanych, zmotoryzowanych i pancernych.
autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek/ CC DORSZ
komentarze