moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kalendarz dla dzieci komandosów

Dwanaście zdjęć komandosów z Lublińca znalazło się w kalendarzu wydanym przez Stowarzyszenie FIA. Dochód z jego sprzedaży przeznaczony jest dla podopiecznych Fundacji Wspieram Cicho i Skutecznie. – Każda złotówka jest dla nas bardzo ważna. Pieniądze te pomogą ciężko chorym dzieciom żołnierzy – mówi Beata Tumidalska, prezes fundacji.

Stowarzyszenie proobronne FIA „Wierni w gotowości pod bronią” i Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca przygotowały wspólnie kalendarz ścienny na 2017 rok. – Akcję organizujemy już po raz trzeci, bo poprzednie dwie okazały się wielkim sukcesem. Przez dwa ostatnie lata ze sprzedaży kalendarza uzyskaliśmy ponad 27 tysięcy złotych – mówi Łukasz Wójciński, członek zarządu Stowarzyszenia FIA. – Całą kwotę przekazaliśmy Fundacji Wspieram Cicho i Skutecznie, która opiekuje się chorymi dziećmi komandosów – dodaje.

Zdjęcia do kalendarza wykonał Ireneusz Drożański, fotoreporter od lat współpracujący z lubliniecką jednostką. – Dowództwo JWK wybrało kilkadziesiąt zdjęć, z czego my później wyselekcjonowaliśmy najlepszą dwunastkę. Trudno się było zdecydować, bo wszystkie są naprawdę świetne – przyznaje Wójciński. Karty kalendarza zdobią m.in. fotografie przedstawiające operatorów w pojazdach, snajperów mierzących z broni oraz komandosów podczas desantowania. Są także zdjęcia ze szkoleń poligonowych, czy treningów w zamkniętych pomieszczeniach m.in. w wideostrzelnicy.

Kalendarze cieszą się ogromną popularnością. W poprzednich latach Stowarzyszenie FIA musiało kilkukrotnie wznawiać nakład i przez dwa lata sprzedało ich ponad 500. – W tym roku pierwsza partia, czyli 200 sztuk, sprzedała się w niecałą godzinę. Ale jest już dostępna kolejna partia kalendarzy – mówi Łukasz Wójciński.Jeden egzemplarz kosztuje 65 złotych. Można je kupić w sklepie internetowym gunfire.pl, który prowadzi bezprowizyjną dystrybucję. – Ta akcja budzi w nas mnóstwo pozytywnych emocji. Piszą do nas ludzie z zagranicy, żołnierze, sympatycy wojska i fundacji, którzy chcą wesprzeć ten projekt. To niesamowite, że dzięki inicjatywie FIA oraz Jednostki Wojskowej Komandosów wokół fundacji powstała sieć dobrych ludzi, która nieustannie się powiększa – mówi Beata Tumidalska, prezes fundacji.

Obecnie pod opieką fundacji jest ponad 20 osób, w większości są to chore dzieci żołnierzy wojsk specjalnych. – Pieniądze, które otrzymujemy ze sprzedaży kalendarza, są dla nas dużym wsparciem. W zeszłym roku zebrane środki przeznaczyliśmy na rehabilitację dzieci i zakup leków – dodaje Tumidalska.

Stowarzyszenie FIA (Fideles et Instructi Armis – Wierni w gotowości pod bronią) jest organizacją o charakterze obronnym. Na co dzień współpracuje z jednostkami wojskowymi. Zrzesza ponad 250 członków rozlokowanych w oddziałach terenowych na terenie całego kraju.

Fundacja „Wspieram cicho i skutecznie” powstała w 2013 roku. Założyło ją osiem kobiet, w większości były to żony żołnierzy z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Fundacja opiekuje się rodzinami żołnierzy wojsk specjalnych. Obecnie pod jej opieką jest ponad 20 osób.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: FIA/Ireneusz Drożański

dodaj komentarz

komentarze


Szczury Pustyni dotarły do Polski
 
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rakietowy szach
Śnieg może być groźną bronią
Lista trupich główek
Skromny początek wielkiej wojny
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Invictus w zimowym stylu
Air Show ’25 – do zobaczenia
Rusza kwalifikacja wojskowa
Cud w Trewirze
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zamiana po włosku
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Roszady personalne w PGZ-ecie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nowy szef CWCR
Którą drogą do armii?
Liban uznany za strefę działań wojennych
Bruksela przed szczytem
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Nowoczesna łączność dla armii
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pierwszy skok
Ślubowanie kadetów OPW
Lekcje z frontu
Abramsy pod dobrą opieką
Wojna o porządek świata
Jakie podwyżki dla żołnierzy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Dobrowolsi – czas start!
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Offset dla „Wisły”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
„Avenger” na Monte Cassino
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zielone światło dla Barbary
Szef MON-u w Brukseli
Eurofightery znowu w Polsce
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Podwójny Półmaraton Komandosa
Mocny sygnał od NATO
W rezerwie pasywnej będą oceny
Spadochroniarze na Podlasiu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO