moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister Antoni Macierewicz „Patriotą Roku 2016”

Środowisko związane z krakowskim wydawnictwem Biały Kruk po raz pierwszy przyznało Nagrodę imienia Kazimierza Odnowiciela. Tytułem Patrioty Roku 2016 wyróżniono ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

– Patriotyzm, patriota, to jedne z największych słów, jakie występują w języku polskim. Czy jest coś piękniejszego od miłości ojczyzny? To nie jest żadne poświęcenie, to nie jest żaden wysiłek, to jest wielki przywilej, o którym marzyłem całe życie. Móc służyć niepodległej Polsce to największe, wymarzone przeze mnie zadanie – dziękował Antoni Macierewicz podczas gali w Operze Krakowskiej. Wręczenie nagrody przyznanej przez środowisko związane z wydawnictwem Biały Kruk odbyło się 22 października w ramach II Dnia Patrioty.

Statuetkę przedstawiającą orła z czasów Księstwa Warszawskiego wręczył Leszek Sosnowski. Założyciel wydawnictwa Biały Kruk wyjaśnił, że ma ona przypominać o chwilach, w którym starano się odbudować Polskę. Szef MON natomiast podkreślił, że ma świadomość wielkiej wagi nagrody przyznawanej z tą intencją. – Nie ma takich niebezpieczeństw i nie ma takich przeszkód, których nie byłoby warto przezwyciężyć, jeżeli służy to ojczyźnie. Jestem przekonany, że dzisiaj od nas wszystkich wymagana jest odwaga, aby myśleć o Polsce jak o wielkim narodzie i państwie, które ma przed sobą wielką misję – powiedział minister. Antoni Macierewicz w swej przemowie dziękował rodzinie i podkreślił, że ważną rolę odegrali w jego życiu także bracia Kaczyńscy – św. pamięci prezydent Lech i prezes PiS, były premier Jarosław – oraz były szef rządu Jan Olszewski.


Film: MON

„Nie dla nagród pełnił służbę Polsce”

Podczas gali mowę pochwalną wygłosił profesor Janusz Kawecki, inżynier, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, publicysta związany m.in. z Radiem Maryja i telewizją Trwam. Przypomniał życiorys Antoniego Macierewicza oraz podkreślił, że obecny szef MON postawę patriotyczną kształtował w sobie od najmłodszych lat. – Przywołam słowa wielkiego polskiego hetmana, który podobno tak zwrócił się do swoich żołnierzy przed ważną bitwą: „ani mnie ust natura formowała z miodu, ani tu oracji trzeba i wywodu, gdzie Bóg, Ojczyzna swoje skarby święte w archiwach piersi waszych konają zamknięte”. Wiem, o kim mówię – stwierdził profesor Kawecki. Przypomniał, że Antoni Macierewicz był przeciwnikiem Okrągłego Stołu, a po 1989 roku pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego oraz szefa Służb Kontrwywiadu Wojskowego w gabinecie Jarosława Kaczyńskiego. – Nie dla nagród laureat pełnił swoją służbę Polsce. Traktował ją i wciąż traktuje jako spłacenie długu wobec ojczyny – zaznaczył profesor Janusz Kawecki.

Kapituła pod przewodnictwem profesora Andrzeja Nowaka – historyka, wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego i profesora Polskiej Akademii Nauk – argumentowała swoją decyzję wieloletnią walką Antoniego Macierewicza o polską niepodległość. Środowisko Białego Kruka podkreśliło jego rolę jako współzałożyciela Komitetu Obrony Robotników, redaktora niezależnego miesięcznika „Głos” oraz sygnatariusza deklaracji założycielskiej Klubów Służby Niepodległości. Kapituła nawiązała również do działalności Antoniego Macierewicza w Ministerstwie Obrony Narodowej: „zainicjował budowę sił obrony terytorialnej [...], objął ministerialnym nadzorem zakłady Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Z sukcesem zorganizował szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie, na którym ustalono rozmieszczenie na wschodniej flance NATO wojsk amerykańskich i natowskich. Zapowiedział zwiększenie liczebności Wojska Polskiego do 150 tys. żołnierzy w przyszłym roku”.

– Bohater tego święta w szczególności jeden składnik patriotyzmu reprezentuje najgodniej spośród wszystkich czynnych polityków. Jest nim odwaga, bez której nie ma patriotyzmu ani w tradycyjnym, ani w nowoczesnym pojęciu – podsumował decyzję profesor Andrzej Nowak.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze

~boss oksywie
1477307580
GRATULACJE polityka polityka !!!! a emeryci MONu dalej czekaja na zabrane prawa do korzystania z obiektow sportowych tego resortu
24-4C-21-F0

Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
 
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Po przeprawie ruszyli do walki
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Pierwsi na oceanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wyszkolenie sprawdzą w boju
W obronie wschodniej flanki NATO
Abramsy w pętli
Bohater odtrącony
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polki pobiegły po srebro!
I zdobyliśmy!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Flota Bayraktarów w komplecie
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polska wiktoria na Monte Cassino
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
NATO on Northern Track
Rajd ku czci saperów
Gry wojenne w szkoleniu
Armia Andersa w operacji „Honker”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Pytania o europejską tarczę
Pływacy i maratończycy na medal
Ameryka daje wsparcie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Układ nerwowy Mieczników
Orzeł dla bohaterów
Śladami ojca
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wojna w świętym mieście, epilog
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojskowe Oscary przyznane!
Zmiany w dodatkach stażowych
Test współpracy dla bezpieczeństwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO