Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni dr Mirosław Różański spotkał się z polskimi attaché obrony akredytowanymi poza granicami kraju.
Podczas wystąpienia generał Różański omówił najistotniejsze zadania Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Prezentując priorytety, wspomniał o dwóch najmocniejszych filarach powstałego w 2014 roku dowództwa. – Szkolenie jest naszą domeną i to w zakresie operacyjnym, rezerw oraz kandydatów do służby. Niemniej ważny jest nasz udział w procesie pozyskiwania sprzętu i uzbrojenia wojskowego – podkreślał generał.
Przedstawił oficerom podsumowanie procesu szkolenia w ostatnich latach. Szczególnie zwrócił uwagę na zwiększenie liczby ćwiczeń w układzie międzynarodowym z udziałem państw NATO oraz innych partnerów zagranicznych. – W 2015 roku nastąpił 35% wzrost w tym zakresie, a w 2016 ten wzrost planowany jest na poziomie 108%, z 71 ćwiczeń na około 150 w b.r. Wzrost ten podyktowany jest m.in. sytuacją bezpieczeństwa w naszym regionie oraz rekomendacjami ze szczytu NATO z Newport – wskazał dowódca generalny.
W zakresie adaptacji wartości szkoleniowych do swojej służby jako attaché dowódca generalny wyjaśnił, że najistotniejsza jest deklaracja gotowości na współpracę szkoleniową w układzie międzynarodowym. – Jesteśmy otwarci na każdą formę współdziałania. Niech to się rozpocznie od rozmów i nabierze w przyszłości kontynuacji w praktyce. Ważne jest budowanie spójności Sojuszu i państw partnerskich szczególnie w wymiarze obecności wojsk i wspólnego przygotowania do przeciwdziałania zagrożeniom – powiedział generał Różański.
Podsumowując, przedstawił najważniejsze wnioski oraz efekty działalności DGRSZ, do których można zaliczyć: stworzenie warunków do wzmocnienia jednostek wojskowych, zwiększenie zaangażowania wojsk w proces szkolenia, w tym w realizację działań połączonych i szkolenie sojusznicze, zwiększenie zdolności operacyjnych oraz usprawnienie systemu przemieszczenia wojsk sojuszniczych na terytorium RP.
Źródło: DGRSZ
autor zdjęć: Źródło: DGRSZ
komentarze