Miniony rok był dwudziestym w działalności Wojskowej Federacji Sportu. Jubileuszowy sezon podsumowano podczas Krajowego Zjazdu Delegatów. 90 sportowców objętych programem „Szkolenie młodzieży uzdolnionej sportowo” wywalczyło w 2015 roku pięć medali na VI Letniej Olimpiadzie Wojskowej i 116 na mistrzostwach Polski. Natomiast dwa kluby zrzeszone w WFS wygrały krajowe współzawodnictwo w sporcie dzieci i młodzieży. Triumfował bydgoski Zawisza przed wrocławskim Śląskiem.
WFS zrzesza wojskowe kluby sportowe, cywilno-wojskowe stowarzyszenia sportowe, polskie związki sportowe oraz inne stowarzyszenia kultury fizycznej, których przedmiotem działania są w szczególności sporty użyteczne dla podniesienia obronności kraju. Federacja powstała w 1995 roku. Nie świętowała jednak jubileuszu 20-lecia. – Nie robiliśmy żadnych obchodów rocznicowych. Niestety, nie stać nas było nawet na wydanie okolicznościowych folderów, medali czy proporców. Natomiast rzetelnie realizowaliśmy nasze zadania statutowe – podkreśla gen. broni w st. spocz. Lech Konopka, prezes Wojskowej Federacji Sportu. – To był dla nas trudny rok, ale lepszy od poprzedniego. 90 zawodników realizujących zadania w ramach wojskowych centrów szkolenia sportowego (WCSS) osiągnęło znaczące sukcesy, a przede wszystkim wywiązało się z zobowiązań wobec Ministerstwa Sportu i Turystyki – dodaje prezes. Sukcesy minionego roku omówiono podczas Sprawozdawczego Krajowego Zjazdu Delegatów, który odbył się w Warszawie.
Priorytetowy program
Priorytetem w działalności sportowej Wojskowej Federacji Sportu była realizacja programu „Szkolenie młodzieży uzdolnionej sportowo w WCSS”. – Program jest dotowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki i obejmuje członków kadr narodowych dyscyplin olimpijskich w wojskowych oraz cywilno-wojskowych klubach i stowarzyszeniach sportowych zrzeszonych w naszej Federacji – mówi Jarosław Wołowicz, który kieruje pracą biura WFS i jest koordynatorem szkolenia w wojskowych centrach. – W 2014 roku program pomagał 127 młodym sportowcom, a w tym roku zgłosiliśmy wniosek o wsparcie finansowe szkolenia dla 185 zawodników. Tylu bowiem spełnia kryteria wynikowe wymagane do włączenia ich do programu – dodaje przedstawiciel Federacji, który przed laty był trenerem judo w WKS Śląsk Wrocław, gdzie jego zawodnikiem był m.in. Rafał Kubacki.
W 2015 roku 90 sportowców objętych programem „Szkolenie młodzieży uzdolnionej sportowo w WCSS” wywalczyło pięć medali na VI Letniej Olimpiadzie Wojskowej w Korei Południowej. Złoty i srebrny krążek zdobyła pływaczka szer. Anna Dowgiert. Natomiast trzy brązowe medale wywalczyli jej koledzy z pływackiej reprezentacji: szer. Kacper Klich i szer. Karol Zaczyński. Obaj płynęli w sztafecie 4×100 metrów stylem zmiennym, która zajęła trzecie miejsce. Klich był też trzeci na 400 m stylem dowolnym, a Zaczyński na 400 m stylem zmiennym.
Ponadto sportowcy objęci programem zdobyli sporo medali podczas międzynarodowych czempionatów. Na mistrzostwach: świata – dwa (srebrny i brązowy) i Europy – trzy (złoty, srebrny i brązowy). Na młodzieżowych igrzyskach: świata – dwa brązowe, a Europy – dwa srebrne. Po jednym srebrnym krążku wywalczyli na mistrzostwach świata juniorów i Europy juniorów, gdzie dodatkowo odebrali dwa brązowe. Natomiast na krajowych czempionatach zdobyli 46 krążków w kategorii seniorów (27 złotych, 11 srebrnych, 8 brązowych), 33 w rywalizacji młodzieżowców (13 – 12 – 8), 35 juniorów (18 – 8 – 9) i dwa juniorów młodszych (1 – 1 – 0).
W ramach programu 90 sportowców uprawiających 11 dyscyplin sportu (najwięcej z nich lekką atletykę – 19, strzelectwo i kajakarstwo – po 14) trenowało w siedmiu WCSS: 31 w Bydgoszczy, 24 we Wrocławiu, 14 w Gdyni, siedmioro w Kościelisku, sześcioro w Poznaniu oraz po czworo w Krakowie i Warszawie.
Najlepsi w sporcie dzieci i młodzieży
Prezes Lech Konopka, podsumowując dokonania sportowe 2015 roku, chwalił kluby, które od lat są najlepsze we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży. W minionym roku po raz czwarty z rzędu zwycięzcą rankingu został Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy Zawisza Bydgoszcz. Jego sportowcy zdobyli 2379,9 pkt. Drugie miejsce zajęli młodzi zawodnicy z Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław. Wywalczyli 1813,4 pkt. Trzeci z wojskowych klubów – WKS Wawel Kraków – wśród 3371 sklasyfikowanych klubów zajął 31 miejsce. Krakowianie uzyskali 451,17 pkt. Sportowcy Zawiszy triumfując w 2014 roku zdobyli 1857,01 pkt i nad drugim Śląskiem mieli dużo mniejszą przewagę niż w 2015 roku. Wrocławianie w 2014 roku uzyskali bowiem 1764,48 pkt.
Generał Konopka chwalił Zawiszę nie tylko za zwycięstwo, lecz także za poprawienie wyników o ponad 500 oczek. – We współzawodnictwie nie tylko miejsca się liczą, ale i zdobyte punkty. Bardzo się cieszę, że Zawisza, Śląsk czy Wawel pokazały się z jak najlepszej strony. Martwi mnie zaś spadek Grunwaldu Poznań z 40. pozycji na 155. – mówi generał, który jest również prezesem poznańskiego WKS. – W Grunwaldzie podejmiemy działania naprawcze. Nie może być tak, by zawodnicy przechodzący do wyższych kategorii wiekowych nie mieli swoich następców. Ci sportowcy z drugiego szeregu cały czas powinni napierać na tych z pierwszego – twierdzi prezes WFS i Grunwaldu.
W 2012 roku Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy Zawisza Bydgoszcz przerwał wieloletnią hegemonię w sporcie młodzieżowym wrocławskiego Śląska. Czwarta z rzędu wygrana we współzawodnictwie była spektakularna. Bydgoszczanie pokonali najgroźniejszych rywali o ponad 500 punktów. – Nie spodziewaliśmy się aż tak przekonującego zwycięstwa – przyznaje ppłk Dariusz Bednarek, wiceprezes CWZS Zawisza Bydgoszcz. – To efekt wytężonej pracy szkoleniowców. Na pewno duży udział w tym sukcesie mają też władze naszego miasta. Korzystamy bowiem z obiektów miejskich, na których szkolimy sportowców w 10 dyscyplinach sportu. Miasto dba o bazę szkoleniową. Z miejskich funduszy otrzymujemy środki na obiekty sportowe i ich renowację – dodaje oficer.
Wiodącymi dyscyplinami w Zawiszy są: strzelectwo, lekka atletyka, kajakarstwo, wioślarstwo i podnoszenie ciężarów. Ppłk Dariusz Bednarek, który jest również szefem bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i wiceprezesem WFS, źródeł sukcesów upatruje też w polityce finansowania sportu w Bydgoszczy. – Miasto nie oszczędza na szkoleniu dzieci i młodzieży ani seniorów. Funduje nawet stypendia dla sportowców seniorów – wylicza ppłk Bednarek i podkreśla, że niewiele miast w Polsce finansuje sport seniorski.
– Funkcjonujemy 11. rok po restrukturyzacji. CWZS składa się z samodzielnych stowarzyszeń, które mają swoje władze i prowadzą własną politykę. Ludzie pracujący w tych organizacjach czy działający w nich społecznie, angażują się w to w stu procentach i to jest nasza recepta na sukces – dodaje wiceprezes CWZS Zawisza.
Marzenia o sukcesach w Rio de Janeiro
W tym roku najważniejszą imprezą czterolecia są igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. Działaczom Federacji marzy się, aby do Brazylii poleciało jak najwięcej sportowców z klubów zrzeszonych w WFS. – Igrzyska w Rio są najważniejsze. Priorytetem na ten rok jest również realizacja programu „Szkolenie młodzieży uzdolnionej sportowo w WCSS” oraz wsparcie II Mistrzostw Polski Uczelni Służb Mundurowych. Podobnie jak w zeszłym roku, mamy patronat na tą imprezą – mówi generał Konopka.
Uczestnicy Sprawozdawczego Krajowego Zjazdu Delegatów jednogłośnie udzielili absolutorium Zarządowi WFS za rok 2015.
autor zdjęć: Jacek Szustakowski
komentarze