moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Poważne wyzwania wymagają zdecydowanych odpowiedzi

Po siedemnastu latach od wstąpienia naszego kraju do NATO przekonujemy się jeszcze dobitniej, jak doniosły i niezbędny był to akt dla bezpieczeństwa Polski. Dla tak dumnego, ale i ciężko doświadczonego przez historię narodu nie ma większego dobra niż suwerenność, niepodległość i integralność państwa. Musimy rozwijać i szanować własną silną armię, ale też wzmacniać gwarancje sojuszniczej pomocy w przypadku zagrożenia. W wymiarze bezpośrednim NATO pozostaje głównym zewnętrznym filarem bezpieczeństwa Rzeczypospolitej.

Przez dekady Sojusz chronił Europę przed zagrożeniami ze wschodu i wybuchem kolejnej wojny. Wspólnie musimy dbać, aby tak było nadal. Prowadzona przez NATO polityka „otwartych drzwi” pozwoliła poszerzyć strefy wolności, demokracji i pokoju. Sojusz stał się również znaczącym forum współpracy transatlantyckiej. Jednak najważniejszym zadaniem NATO pozostaje wspólna obrona państw członkowskich. Jest to szczególnie istotne teraz, kiedy poziom bezpieczeństwa w sąsiedztwie Europy uległ pogorszeniu, za sprawą neoimperialnej polityki Rosji, a także destabilizacji Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Poważne wyzwania wymagają zdecydowanych odpowiedzi.

Choć postanowienia Szczytu z Newport do pewnego stopnia wzmocniły nasze poczucie stabilności w regionie, to jednak rozwiązania te nie są w pełni wystarczające. Koncepcję stałej, rotacyjnej obecności sił sojuszniczych postrzegamy jako środek tymczasowy. Dalekosiężnym celem powinno być ustanowienie trwalej, wysuniętej obecności NATO, obejmującej sprzęt, siły, struktury oraz skonkretyzowane plany działania. Kluczowym elementem jest znaczące wzmocnienie NATO-wskiego potencjału odstraszania i obrony w tym obszarze Europy. Dobitnie przemawia za tym zasada niepodzielności sojuszniczego bezpieczeństwa

Szczyt NATO, który za cztery miesiące odbędzie się w Warszawie, musi być krokiem w kierunku realizacji tej wizji. Zarówno cały Sojusz, jak i Polskę, czeka duży wysiłek. Musimy jednak go podjąć, bo stawką jest wiarygodność NATO jako podstawowego czynnika bezpieczeństwa w świecie. Sprawdzianem zdolności obronnych Sojuszu będą ćwiczenia Anakonda-16, w których weźmie udział 26 tysięcy żołnierzy z 23 państw. Jestem przekonany, że Wojsko Polskie dobrze wywiąże się z postawionych zadań.

Polska po prawie dwóch dekadach członkostwa w Sojuszu doskonale rozumie, że niesie ono nie tylko przywileje, ale również odpowiedzialność. Jako gospodarz szczytu, pragniemy, aby decyzje podjęte w Warszawie przyniosły realne wzmocnienie bezpieczeństwa Europy. Od lat niezmiennie staramy się być mocnym punktem NATO, jesteśmy postrzegani jako solidarny i wiarygodny sojusznik. Zgodnie ze wspólnie przyjętymi ustaleniami, Polska rozwija swoje zdolności obronne, przeznaczając na nie ponad 2 procent PKB. Mamy nadzieję, że także inni sojusznicy podążą tą drogą. Jesteśmy również zaangażowani w likwidowanie konfliktów i przywracanie stabilności w niespokojnych miejscach świata, takich jak Afganistan czy Kosowo.

Wszystkim polskim żołnierzom, którzy przyczyniają się do siły, skuteczności i wiarygodności Rzeczypospolitej w ramach NATO, skradam wyrazy uznania. Państwa ofiarna służba ma ogromne znaczenie dla Ojczyzny i dla konsolidowania sojuszniczego bezpieczeństwa. Jestem pewien, że Polska w NATO może liczyć na Wasz patriotyzm i profesjonalizm. Dziękuję za dbałość o honor polskiego munduru i umacnianie polskiej niepodległości.

List, jaki prezydent Andrzej Duda wystosował do uczestników uroczystości z okazji 17. rocznicy wejścia Polski do NATO.

Andrzej Duda , prezydent RP

dodaj komentarz

komentarze


Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
 
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zamiana po włosku
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Mocny sygnał od NATO
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Rusza kwalifikacja wojskowa
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Którą drogą do armii?
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Bruksela przed szczytem
Pierwszy skok
Podwójny Półmaraton Komandosa
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Wojna o porządek świata
Wojenny bohater na szubienicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Palmiry – miejsce kaźni
Dobrowolsi – czas start!
Lista trupich główek
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Eurofightery znowu w Polsce
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Abramsy pod dobrą opieką
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Nowoczesna łączność dla armii
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nowy szef CWCR
Cud w Trewirze
Offset dla „Wisły”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Polska przystań brytyjskich jeńców
Tajna misja polskiej agentki
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Skromny początek wielkiej wojny
„Avenger” na Monte Cassino
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zimowy sprawdzian podchorążych
Air Show ’25 – do zobaczenia
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO