moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent: najważniejsze dla Polski jest wzmacnianie wschodniej flanki NATO

Chciałbym, aby na wschodniej flance NATO, a więc także w Polsce, powstały stałe bazy sprzętowe oraz stałe bazy dla wojsk. To może być obecność o charakterze rotacyjnym, ale na tyle intensywna, by w praktyce oznaczała stałą obecność – mówił polski prezydent w Monachium. Andrzej Duda wziął udział w Międzynarodowej Konferencji ds. Bezpieczeństwa.     


52. Monachijska Konferencji Bezpieczeństwa była poświęcona przede wszystkim sytuacji w Syrii i kryzysowi migracyjnemu, jednak jej uczestnicy rozmawiali także o bezpieczeństwie europejskim i przygotowaniach do szczytu NATO w Warszawie. Do Monachium przyjechało ponad 30 prezydentów i premierów oraz 60 ministrów spraw zagranicznych.

Podczas Konferencji prezydent Andrzej Duda przyznał, że „Polska zdaje sobie sprawę ze skutków kryzysu migracyjnego i widzi związane z nim problemy, ale z punktu widzenia polityki zagranicznej prowadzonej przez Warszawę najważniejsze w rozmowach o Europie jest przesuniecie sił NATO na wschód” – mówił. Polski prezydent podkreślał, że wzmacnianie NATO jest naturalną konsekwencją jego rozszerzenia. – Teraz kolejnym krokiem powinno być przesunięcie infrastruktury NATO na terytorium Polski i innych, nowych krajów sojuszu, państw bałtyckich, Bułgarii, Rumunii – mówił.

Trzy cele warszawskiego szczytu

Podczas debat prowadzonych w ramach konferencji, prezydent Duda przypomniał o trzech, głównych celach warszawskiego szczytu. – Musi być wszechstronny, czyli ujmować najistotniejsze problemy dotyczące bezpieczeństwa zarówno na flance wschodniej, jak i południowej. Szczyt ma więc dotyczyć m.in. kwestii związanych z zakończeniem konfliktu na Ukrainie i odzyskaniem przez Kijów pełnej kontroli nad ich granicą, ale ma być także poświęcony fali migracyjnej, która dotyka Europę południową oraz konfliktowi w Syrii – mówił Andrzej Duda.

Lipcowy szczyt musi także patrzyć w przyszłość. – Powinien, w sensie planistycznym, ujmować różne możliwe do rozwoju scenariusze – tłumaczył polski prezydent. Jak dodał, NATO patrzące w przyszłość powinno podjąć decyzję o zwiększeniu swoich sił na wschodniej flance. – Chciałbym, aby powstały tu stałe bazy sprzętowe, ale też stałe bazy dla wojsk. To może być obecność o charakterze rotacyjnym, ale na tyle intensywnym, by w praktyce oznaczała stałą obecność – podkreślał prezydent Duda. Według niego tylko taka obecność sił NATO w Europie Środkowo-Wschodniej może zapobiec ewentualnym konfliktom. – Wielką bronią Sojuszu jest mechanizm odstraszania. Potencjalny przeciwnik powinien wiedzieć, że nie opłaca się atakować państw NATO, bo są one silne. Oczekuję, że siły NATO w naszej części Europy, będą na tyle obecne, że jakiekolwiek działania zaczepne wobec państw naszego regionu nie będą opłacalne – mówił.

Trzecim celem szczytu w Warszawie jest decyzyjność. – Postanowienia, które zostaną przyjęte w Warszawie mają iść dalej od tego, co zdecydowano w Newport – wyjaśniał Andrzej Duda.

Prezydent: Jestem daleki od wysyłania gdziekolwiek polskich żołnierzy, ale ...
 
Wyzwaniem dla przywódców Sojuszu, którzy przyjadą do Warszawy, będzie rozwiązanie kwestii migracyjnych. Zdaniem polskiego prezydenta sojusznicy powinni być w tej sprawie solidarni i udzielić pomocy państwom, które borykają się z falą uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki. – Trzeba zacząć od uszczelnienia zewnętrznych granic UE i pomocy państwom, na terenie których znajdują się obozy dla uchodźców z Syrii. Należy też oddzielać uchodźców od imigrantów ekonomicznych – przekonywał prezydent Duda. I zaapelował do organizacji międzynarodowych – przede wszystkim ONZ – o większe zaangażowanie się w rozwiązanie konfliktu w Syrii i kryzysu migracyjnego. – Klucz do rozwiązania problemu związanego z falą uchodźców leży poza Europą – zaznaczył.

Prezydent Duda zapytany na konferencji prasowej o polski udział w walce z tzw. Państwem Islamskim mówił, że żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Dodał, że są różne formy wsparcia koalicji walczącej z ISIS. – Jestem jak najdalej od tego, by wysyłać gdziekolwiek polskich żołnierzy, ale jesteśmy w NATO i musimy rozumieć naszych sojuszników. Nie możemy mówić: „przyślijcie do nas swoje siły, wzmocnijcie infrastrukturę, żebyśmy czuli się bezpiecznie”, a jednocześnie nie angażować się i nie udzielać wsparcia sojusznikom, którzy czują się zagrożeni – uważa Andrzej Duda.  

   
Polski prezydent odniósł się także do słów rosyjskiego premiera Dimitrija Miedwiediewa, który zarzucił przywódcom Sojuszu, że dążą do drugiej, zimnej wojny. – To Rosja próbuje podważyć europejski ład, który istnieje od zakończenia zimnej wojny. To Moskwa prowadzi działania o charakterze ofensywnym i imperialistycznym, prowokacyjnie organizuje ćwiczenia na granicy i na szeroką skalę dozbraja swoją armię – wymieniał.

Bezpieczeństwo ekonomiczne, czyli polskie nie dla Nord Stream II

W sobotę Andrzej Duda, wraz z prezydentami Ukrainy, Litwy, Finlandii i przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, wziął udział w debacie na temat bezpieczeństwa w Europie. Polski prezydent przekonywał, że najważniejszym zadaniem dla naszego kontynentu jest zadbanie o „bezpieczeństwo i obronność”. W jego opinii państwa europejskie powinny wzajemnie respektować swoje interesy. – Chcemy mieć dobre relacje z sąsiadami, ale na zasadach partnerskich i wzajemnego poszanowania – zapewniał Duda. Jako przykład złamania zasady poszanowania innych państw podał budowę drugiej nitki gazociągu Nord Stream. – Sprzeciwiamy się powstaniu Nord Stream II, ponieważ jest on wbrew interesom, i to nie tylko Polski, ale także Ukrainy, Słowacji i wielu innych państw europejskich – mówił podczas debaty. Duda dodał, że ma nadzieję na sprzeciw Komisji Europejskiej w sprawie budowy Nord Stream II.

Martin Schulz, szef parlamentu Europejskiego, tłumaczył, że rurociąg ma uniezależnić Europę od dostaw z Bliskiego Wschodu, jednak jego argumenty nie przekonały prezydentów Petra Poroszenkę z Ukrainy czy Dalię Grybauskaitę z Litwy. – Nord Stream ma tylko jeden polityczny cel: uczynić Europę bardziej zależną (od rosyjskiego gazu) i osłabić Ukrainę, Słowację i inne kraje, a także Chorwację. Silna reakcja na plany Nord Stream 2 wzmocni całą Europę – mówił Poroszenko.  
 
W planach polskiego prezydenta były także rozmowy bilateralne z prezydentem Ukrainy i premierem Francji. Z tym ostatnim rozmawiał m.in. na temat kupna uzbrojenia dla polskiej armii oraz współpracy gospodarczej. Andrzej Duda spotka się także z szefem rządu Czarnogóry w sprawie zaproszenia Czarnogóry do Sojuszu i na szczyt w Warszawie oraz z premierem Libanu, z którym porozmawia o wsparciu tego państwa w utrzymaniu obozów dla uchodźców z Syrii.
 
Na konferencję w Monachium przyjechał także szef polskiej dyplomacji. Minister Witold Waszczykowski bierze udział w panelu dotyczącym bezpieczeństwa i NATO. Szef MSZ spotka się także z dowódcą sił NATO w Europie gen. Philipem Breedlovem i z zastępcą sekretarza generalnego Sojuszu Alexandrem Vershbowem.

Poseł Przemysław Czarnecki (PiS) z sejmowych komisji obrony oraz spraw zagranicznych zauważa, że udział prezydenta w konferencji w Monachium wpisuje się w ciąg zagranicznych wizyt poprzedzających szczyt w Warszawie. – W Monachium poruszono bardzo wiele ciekawych wątków dotyczących globalnego bezpieczeństwa jednak z punktu widzenia polskich interesów najważniejsze były kwestie związane ze szczytem NATO w Warszawie, zwiększenia obecności sił NATO w naszym regionie oraz relacje polsko-niemieckie – wymienia poseł Czarnecki. 

– Prezydent słusznie zaakcentował, że choć NATO kilkanaście lat temu przesunęło się na Wschód, nie widać tego jeśli chodzi o obecność sił czy sprzętu Sojuszu. Samo nazewnictwo obecność stała czy rotacyjna żołnierzy to kwestia drugorzędna. Najważniejsze jest by w Polsce był większy niż obecnie komponent wojskowy NATO. Dobrze też, że prezydent Duda w sposób jasny i dobitny zaakcentował polskie stanowisko w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2. Polacy oczekiwali tak mocnego, krytycznego głosu w tej sprawie – ocenia poseł Przemysław Czarnecki.

JT/TVN24

autor zdjęć: Andrzej Hrechorowicz/Kancelaria Prezydenta

dodaj komentarz

komentarze


Sztandar dla krakowskich żandarmów
 
Na granicy stratosfery
Strzelec do zadań specjalnych
Wybierz się na wojskowe studia
Ciemne strony Facebooka
Szef MON odwiedził USA
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Ostatnie dni kampanii 1939
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Wilk na poligonie
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
KFOR: wyższy stopień gotowości
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Przeprawa przez Narew
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Zbrodnia w Zakroczymiu
Polityka nie znosi próżni
Duch Invictus jest, czas na formę
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Polsko-tureckie obrady
Emerytura wypłacana w … karmie
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Więcej żołnierzy na granicy
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Ogień na alpejskich szczytach
Ziemia z misji na pamiątkę
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Dołącz do sportowców w mundurach!
Żołnierze bez testów z WF-u
W jedynym słusznym kierunku
Test mobilności 12 Dywizji
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Szef MON-u w Forcie Sill
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Legia Akademicka po raz piąty
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Advantages of Efficient Organization
Course on Diplomacy
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Współpraca i wspólna pamięć
Afganistan. Czas wracać do domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO