moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Powołanie rektora-komendanta AON

Wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak powołał dziś na stanowisko rektora-komendanta Akademii Obrony Narodowej gen. dyw. w st. spocz. prof. dr. hab. Bogusława Packa.

– Liczę, że osoba generała Packa przyciągnie młodych ludzi do Akademii Obrony Narodowej. Mam nadzieję, że uczelnia stanie się ośrodkiem bardziej pojemnym dla ruchów proobronnych niż samo Ministerstwo Obrony Narodowej, gdzie siłą rzeczy sprawy wojska czy państwa są na pierwszym planie – powiedział szef resortu obrony narodowej, wręczając nominację nowemu rektorowi Akademii.

Wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzję o powierzeniu funkcji rektora-komendanta AON gen. dyw. w st. spocz. prof. dr. hab. Bogusławowi Packowi podjął już jakiś czas temu, lecz jego wyznaczenie było możliwe po zrealizowaniu zadań związanych m.in. z koncepcją reformy Narodowych Sił Rezerwowych oraz konsolidacją organizacji proobronnych.

Gen. dyw. w st. spocz. prof. dr hab. Bogusław Pacek, odbierając nominację, powiedział, że w działalności resortu obrony narodowej wśród priorytetów była reforma NSR oraz stworzenie Federacji Organizacji Proobronnych. – Mam poczucie spełnionego obowiązku. Wykonałem zadania, jakie postawił przede mną minister obrony narodowej i teraz mogę powrócić jako rektor do Akademii Obrony Narodowej – powiedział gen. Pacek.

Na zakończenie minister Siemoniak dodał, iż jest przekonany, że pod kierownictwem gen. Packa Akademia będzie się nadal prężnie rozwijała. – Liczę, że wszelkie inicjatywy, takie jak Wszechnica Bezpieczeństwa i Wszechnica Obronności, oraz dyskusje na temat bezpieczeństwa, wojska, Polski odżyją wraz z powrotem gen. Packa do AON – zaznaczył wicepremier.

Generał dywizji w st. spocz. prof. dr hab. Bogusław Pacek urodził się 17 czerwca 1954 roku w Chlebowie. W 1978 roku rozpoczął służbę wojskową, którą pełnił do czerwca 2014 roku, przechodząc wszystkie stopnie wojskowe - od szeregowego po generała dywizji. Był między innymi komendantem głównym Żandarmerii Wojskowej, asystentem szefa Sztabu Generalnego WP ds. Wojsk Lądowych i Wojsk Specjalnych. Był pierwszym polskim generałem, który pełnił przez półtora roku obowiązki zastępcy dowódcy operacji wielonarodowej, będąc w latach 2008-2009 zastępcą dowódcy operacji Unii Europejskiej w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej. Za zasługi w tej operacji otrzymał od prezydenta Francji Order Zasługi. Pełniąc z kolei obowiązki radcy dwóch ministrów obrony narodowej, m.in. kierując kilkoma zespołami reformującymi resort obrony, wyróżnił się pomysłowością, inicjatywą oraz skutecznością działania. W 2013 roku został wyróżniony wpisaniem zasług do „Księgi Honorowej Wojska Polskiego” za wybitne osiągnięcia w dowodzeniu i działalności dydaktycznej na rzecz kadr Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Przez całą służbę wojskową, gen. dyw. w st. spocz. prof. dr hab. Bogusław Pacek równolegle z jej pełnieniem, prowadził działalność dydaktyczną, będąc wykładowcą w następujących uczelniach: Uniwersytet Gdański, Akademia Marynarki Wojennej, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Pomezańskie Kolegium Teologiczne w Elblągu i Kwidzynie, Wyższa Szkoła Towarzystwa Wiedzy Powszechnej „Wszechnica”. W 1990 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych, w 2009 roku stopień naukowy doktora habilitowanego nauk wojskowych w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego, natomiast w 2014 roku – tytuł naukowy profesora w dziedzinie nauk społecznych. Od 20 sierpnia 2012 roku do 17 czerwca 2014 roku pełnił służbę na stanowisku rektora-komendanta Akademii Obrony Narodowej, cały czas poszukując nowych rozwiązań, mających na celu unowocześnienie i uatrakcyjnienie uczelni – angażując do wykładów uznane międzynarodowe autorytety w swoich dziedzinach, propagując ideę studiów mobilnych, wprowadzając innowacyjne, szczególnie przydatne dla młodego pokolenia formy kształcenia, w tym na odległość.

Jako rektor-komendant AON dokonał restrukturyzacji uczelni i wprowadził wiele pozytywnych zmian w jej funkcjonowaniu. Był pomysłodawcą projektów edukacyjnych bazujących na doświadczeniach praktyków - Wszechnicy Bezpieczeństwa i Wszechnicy Obronności, w ramach których gościły na wykładach w AON najwybitniejsze autorytety nauki oraz polityki: prezydenci, premierzy, ministrowie, ambasadorowie, a nawet sekretarz generalnym NATO, a także wybitni dowódcy i teoretycy strategii wojskowej.

Gen. dyw. w st. spocz. prof. dr hab. Bogusław Pacek był inicjatorem Parku Militarnego Rembertów, w którym wspólnie z młodzieżą z Warszawy i z całej Polski, społeczność Akademii Obrony Narodowej zrealizowała liczne przedsięwzięcia
o charakterze patriotycznym. Jednocześnie jako pełnomocnik ministra do spraw społecznych inicjatyw proobronnych wspierał edukację proobronną w szkolnictwie ponadgimnazjalnym oraz przyczynił się do integracji środowisk skupionych wokół idei klas mundurowych i organizacji proobroonych. W marcu 2015 roku został prezesem Federacji Organizacji Proobronnych, która obecnie zrzesza największe organizacje proobronne. W ten sposób z inicjatywy gen. Packa wzmocniony został potencjał społeczny, który w najbliższej przyszłości ma szansę zmienić się w siłę oddziałującą na rzeczywistość obronną Polski.

Gen. dyw. w st. spocz. prof. dr hab. Bogusław Pacek należy do najbardziej aktywnych pracowników dydaktyczno-naukowych Akademii Obrony Narodowej. Wydał 12 książek i ponad 200 artykułów naukowych oraz popularno-naukowych. Z jego inspiracji powstała anglojęzyczna wersja kwartalnika „Zeszyty Naukowe AON” oraz anglojęzyczny magazyn „Security and Defence Quarterly”. Jest organizatorem międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych, kierownikiem i uczestnikiem wielu programów badawczych. Jest zaangażowany w prace zagranicznych oraz krajowych komitetów naukowych, a także rad wydawniczych czasopism o tematyce szeroko pojętego bezpieczeństwa. Od 2013 roku kieruje pracami zespołu ekspertów NATO w ramach programu wspierania edukacji obronnej Ukrainy (Defence Education Enhancement Program – DEEP), zaś od 2014 roku – już w charakterze doradcy nominowanego oficjalnie przez NATO (NATO Adviser for Defence Education Reforms of Ukraine). Ponadto od 2014 roku jest stałym członkiem Rady Doradczej (Senior Advisory Council – SAC) konsorcjum Partnerstwa dla Pokoju. Korzystając ze swojego naukowego dorobku, wiedzy oraz doświadczenia dowódczego pełni rolę eksperta medialnego specjalizującego się w szeroko pojętej tematyce wojskowej.

Gen. dyw. w st. spocz. prof. dr hab. Bogusław Pacek posiada wiele najwyższych polskich odznaczeń, włącznie z Komandorią Krzyża Wojskowego przyznaną przez prezydenta RP za czyny bojowe. Posiada także Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/DKS MON

dodaj komentarz

komentarze

~kecap
1445512920
nic dodać nic ująć ... właściwy człowiek na właściwym miejscu, AON w dobrych rękach ...prowadź nas Bogusławie
D5-6E-59-D9

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Rakiety dla Jastrzębi
Jak wyszkolić pilota F-16?
Jeśli nie Jastrząb, to…
Optyka dla żołnierzy
Święto wojskowego sportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kurs z dzwonem
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ogień w podziemiu
25 lat w NATO – serwis specjalny
Psiakrew, harmata!
Cena wolności
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojsko inwestuje w Limanowej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szpej na miarę potrzeb
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Weterani i bokser „Master”
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w świętym mieście, epilog
Zmiany w dodatkach stażowych
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
V Korpus z nowym dowódcą
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część druga
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Odstraszanie i obrona
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Hiszpański palimpsest
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO