moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zrobiliśmy krok w dobrym kierunku

Ustawa zwiększająca do 2% PKB nakłady na obronność jest ważna z punktu widzenia rozwoju Sił Zbrojnych RP i bezpieczeństwa kraju. Mam nadzieję, że uzyskane w ten sposób środki będą rzeczywiście wykorzystane na potrzeby wojska, bo do tej pory było z tym różnie – mówi senator Wojciech Skurkiewicz (PiS), przewodniczący senackiej Komisji Obrony Narodowej.

Dzięki nowelizacji ustawy o finansowaniu armii od przyszłego roku budżet na modernizację ma być większy o około 800 mln zł. To znacząca suma, jednak najważniejszą kwestią jest to, czy MON będzie umiał wydać ją zgodnie z potrzebami wojska. Do tej pory tylko raz, w 2014 roku, resort obrony wykorzystał ponad 99% środków przeznaczonych na unowocześnienie armii. Niewykorzystanie wszystkich środków sprawiło, że realny poziom nakładów na obronność nie wynosił 1,95% PKB (czego wymagała ustawa), lecz jedynie 1,91% PKB.

Dobrym zapisem jest także ten, który nakazuje przeznaczanie 2,5% budżetu obronnego na badania. W Senacie doprecyzowaliśmy, aby były to badania związane z obronnością kraju. W ten sposób będziemy wspierać polskie ośrodki badawcze, które angażują się na rzecz modernizacji sił zbrojnych. To także szansa dla nich na rozwój. Mamy skonsolidowany w PGZ przemysł, ale by był innowacyjny i konkurencyjny dla oferty zagranicznych producentów, musi współpracować z ośrodkami naukowo-badawczymi.

Polska, zwiększając wydatki na wojsko, wychodzi także naprzeciw oczekiwaniom NATO. Sojusz zaleca przecież, by kształtowały się one na poziomie 2% PKB. Mam nadzieję, że dajemy przykład innym sojusznikom. To ważne, tym bardziej że wielkie państwa Europy, takie jak na przykład Niemcy, nawet nie zbliżają się do 2%.

Można więc powiedzieć, że zrobiliśmy krok w dobrym kierunku. Jednak nie powinniśmy na tym poprzestawać. PiS postuluje zwiększenie finansowania do poziomu 2,5% PKB. Oczywiście zmiana ta byłaby wprowadzana sukcesywnie, a nie skokowo.

Wojciech Skurkiewicz
poseł PiS, przewodniczący senackiej Komisji Obrony Narodowej

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Atak w Porcie Elbląg
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Okręt skrojony na Bałtyk
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Szermierze i pięściarki na podium
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Podróż w ciemność
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Cyberparasol nad wyborami
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Elektronika dla obrony powietrznej
Przerzut Abramsów do Lublina
Niebo bez dominacji
Poznański gen wolności
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Kolejne nominacje w Wojsku Polskim
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Twardy ma moc
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Apetyt Smoka rośnie
Wsparcie ma znaczenie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Terytorialsi ćwiczyli z Gwardią Narodową z USA
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Równanie z „Iksem”
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
„Strzała weterana” spaja środowisko
Strzelać jak Polacy
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Żandarmeria Wojskowa bada sprawę śmierci żołnierza na granicy
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Orka dobiła do brzegu
Bez zmian w emeryturach
Zasadzka w leśnych ostępach
PKW Irak zostaje w Jordanii
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Ramię w ramię z Amerykanami
Zbrodnicza farsa
Wojna pod lupą
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Śmierć w sercu Azji
Sprawdzian charakteru
Mundur, medale i duma
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Priorytety na szczyt NATO
Sportowe jubileusze
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Polski wkład w operację „Overlord”
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Polskie Apache'e wkraczają do akcji
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Ważne decyzje w Brukseli
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Ratunek z powietrza
Kolejna operacja hybrydowa Rosji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO