moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Broń chemiczna w Drawsku

To pierwsze takie ćwiczenia w Polsce. Kilkuset żołnierzy wojsk chemicznych z Polski, Słowenii i Węgier szkoli się na poligonie w Drawsku Pomorskim, wykorzystując tzw. Live Agents, czyli prawdziwe biologiczne, chemiczne i radioaktywne substancje. – Dzięki temu żołnierze uczą się rozpoznawać i likwidować skażenia – mówi kpt. Paweł Karpiński.

Na poligonie w Drawsku Pomorskim szkolą się chemicy z Mobilnego Laboratorium Obrony przed Bronią Masowego Rażenia. Tworzą go żołnierze z 4 Pułku Chemicznego z Brodnicy i 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór, a także tzw. MERT (ang. Mobile Exploitation and Reconnaissance Team) z Jednostki Wojskowej Komandosów, czyli zespół do poszukiwania broni biologicznej, chemicznej i nuklearnej. Organizatorem manewrów jest Centralny Ośrodek Analizy Skażeń z Warszawy. Poza Polakami w szkolenie zaangażowani są żołnierze wchodzący w skład Mobilnego Laboratorium Radiometrycznego ze Słowenii oraz Mobilnego Laboratorium Biologicznego z Węgier.

Wykryć promieniowanie

– Podczas międzynarodowego szkolenia żołnierze wykorzystują różne substancje promieniotwórcze, bojowe środki trujące oraz biologiczne i ich ćwiczebne zamienniki – relacjonuje kpt. Paweł Karpiński z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń. – To pierwsze ćwiczenia w Polsce, podczas których używamy środków biologicznych. Wcześniej nasi żołnierze wykonywali takie zadania tylko podczas szkoleń zagranicznych, np. w Kanadzie – dodaje.

W trakcie tygodniowego zgrupowania chemicy ćwiczyli pobieranie próbek materiałów skażonych oraz ich transportowanie. Wykonywali także polowe analizy laboratoryjne.

Próbki niebezpiecznych substancji, m.in. zawierających bakterie wąglika i dżumy, przygotowały specjalnie na te manewry: Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii, Instytut Przemysłu Organicznego oraz Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej. – Przygotowano próbki w taki sposób, by były one bezpieczne dla żołnierzy, ale jednocześnie zostały wykryte przez specjalistyczne urządzenia pomiarowe – wyjaśnia jeden z chemików.

Laboratorium terrorystów

Scenariusz ćwiczeń zakłada, że każdego dnia chemicy reagują na kilka różnych zdarzeń. Jeden z epizodów rozgrywany był na okręcie zacumowanym w Świnoujściu. Na pokładzie odkryto tajne laboratorium terrorystów. – Do akcji ruszył zespół chemików. Śmigłowcem Mi-8 żołnierze polecieli do portu. Za pomocą specjalnych detektorów zbadali zagrożenie. Po pobraniu próbek wrócili do Drawska, gdzie w laboratorium poddano analizie zabezpieczone substancje – opisuje kpt. Karpiński.

Podczas ćwiczeń chemicy musieli także zbadać zatrucie ujęcia wody i skażenie gleby środkami trującymi. Pobierali również próbki do badań z pokładu samolotu i ciemnego bunkra. Korzystali z odzieży gazoszczelnej. – Żołnierze mierzą się z prawdziwym zagrożeniem i mogą przetestować przyrządy – mówi oficer z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń.

Pod koniec czerwca chemicy będą zdawać kolejny sprawdzian. Certyfikację przejdzie wówczas Grupa Zadaniowa Obrony przed Bronią Masowego Rażenia, która dyżurować będzie w Siłach Odpowiedzi NATO w 2016 roku.

MKS

autor zdjęć: DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


Kurs na dyplomację
 
Rusza PKW Islandia
Kontyngent do zmiany
Polskie F-16 gotowe na Islandię
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
UE o wspólnym bezpieczeństwie
NATO ćwiczy w Gruzji
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Umowa na Mieczniki podpisana
Nagroda nie tylko od dowódcy
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Raki dla 12 Brygady
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Nowe książeczki wojskowe
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
Szczyt NATO już w poniedziałek
GROM, czyli gotowi ratować życie
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Afghanistan: Going Back Home
Pół roku pod egidą ONZ
Rozkaz: nie brać jeńców
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Żołnierze bez testów z WF-u
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą
Żeglarki na kursie po medal
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Military Doctor 2021
Polak najlepszym podoficerem NATO
Cel: namierzyć okręt podwodny
Co ze sprawdzianem z WF?
Powstanie było czymś niezwykłym
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Course on Diplomacy
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Świętuj razem z żołnierzami!
Dwa zwycięstwa zapaśnika
Javelin gwarantuje skuteczność
Lecieć między graniami
NATO Andersa
Lider po amerykańsku
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Medalowy dzień Polaków!
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Abramsy dla 1 Brygady
Abrams – czołg niepokonany w walce
Poligon na miarę XXI wieku
Afganistan. Czas wracać do domu
Psy (w) WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO