moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska lotniczym zagłębiem przemysłowym

Wybór śmigłowców Caracal francuskiej firmy Airbus Helicopters to korzystna decyzja dla rozwoju polskiego przemysłu – uważa Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. Dodaje, że kontrakt przyniesie nowe miejsca pracy i transfer nowoczesnych technologii dla przemysłu lotniczego w naszym kraju.

Resort obrony wybrał w przetargu na śmigłowce wielozadaniowe maszyny H225M Caracal francuskiej firmy Airbus Helicopters. Jak ta decyzja wpłynie na polską gospodarkę?

Nie mogę się wypowiadać na temat technicznych czy wojskowych kwestii związanych z rozstrzygnięciem przetargu. Jednak z punktu widzenia skutków dla rozwoju polskiego przemysłu i technologii, jest to niewątpliwie korzystna decyzja, która wzmacnia polski przemysł.

W jaki sposób?

Przyjęta oferta zakłada, że Airbus Helicopters stworzy w Łodzi centrum obsługi, napraw i modernizacji (MRO) śmigłowców. Przewiduje też współpracę z polskimi naukowcami oraz rozbudowanie centrum projektowego Airbus Helicopters, które powstało w Łodzi w lutym tego roku. Spowoduje to napływ najnowocześniejszych technologii do polskich placówek badawczo-rozwojowych oraz podniesienie na wyższy poziom technologiczny naszego przemysłu lotniczego.

Montownia, fabryka komponentów do śmigłowców oraz ich serwis w łódzkich Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 przyniesie nowe miejsca pracy. Prezes Airbus Helicopters, Guillaume Faury, mówił w wywiadach dla regionalnych mediów, że może ich być nawet tysiąc.

To ogromna liczba, ale ważne jest też to, że nowe miejsca pracy powstaną właśnie w Łodzi. Ponieważ jest tam szczególnie trudno o pracę. Pamiętajmy, że to miasto zostało bardzo ciężko dotknięte przez przemiany gospodarcze i upadek tradycyjnych dziedzin przemysłu.

Przedstawicie konsorcjów, które przegrały przetarg: PZL-Mielec należący do Sikorsky'ego oraz PZL-Świdnik z AgustaWestland uważają jednak, że wybór MON uderza w interes gospodarczy kraju.

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podczas ostatniego spotkania ze związkowcami powiedział, że tak nie będzie. 50 śmigłowców, które MON zamierza kupić, to tylko jedna czwarta floty wiropłatów przewidzianych do wymiany w najbliższych latach. Dlatego, jak podkreślił minister, w kolejnych przetargach na śmigłowce transportowe czy uderzeniowe jest miejsce dla naszego przemysłu lotniczego. Aby rozwiać wątpliwości związkowców z Krajowej Sekcji Przemysłu Lotniczego NSZZ „Solidarność” resort obrony zaprosił także ich społecznego obserwatora do udziału w rozpoczynających się w maju testach Caracali. Będą też mieć wgląd w dokumentację przetargu.

Czy dzięki powstaniu kolejnego ośrodka lotniczego pod Łodzią Polska ma szansę stać się lotniczym zagłębiem w Europie?

Już teraz jesteśmy w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o produkcję i eksport w przemyśle lotniczym. Mówię tutaj przede wszystkim o częściach i komponentach dla tego przemysłu. Udało się nam to stworzyć w ciągu niespełna 10 lat. Mamy słynną Dolinę Lotniczą, w skład której wchodzą przedsiębiorstwa z południowo-wschodniej Polski m.in. Mielca, Świdnika, Rzeszowa czy Krosna, mamy dolinę lotnicza na Śląsku. W Polsce przybywa producentów wyposażenia lotniczego – zaczynając od silników, a kończąc na elektronice i awionice.
Ta dziedzina staje się naszą narodową specjalnością w dużej części dzięki inwestycjom zagranicznym. Wśród projektów inwestycyjnych, nad którym pracuje PAIZ, jest kolejnych 13 przedsięwzięć z dziedziny przemysłu lotniczego. W ciągu kilku lat zapewnią one w kraju dodatkowe 1700 miejsc pracy.

***
Zadaniem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. jest zachęcanie zagranicznych przedsiębiorców do inwestowania w Polsce, pomaga im też wejść na nasz rynek oraz w najlepszy sposób wykorzystać istniejące na nim możliwości.

AD

autor zdjęć: arch. PAIZ

dodaj komentarz

komentarze

~R
1430400360
Szczycić się miejscami pracy które być może powstaną w Łodzi, podczas gdy tyle samo lub więcej zostanie zlikwidowanych w Mielcu i Świdniku. Brawo. Ignorancja całkowita.
B2-86-47-6B
~ja
1430382840
> i transfer nowoczesnych technologii dla przemysłu lotniczego w naszym kraju.< O transferze nowoczesnych technologii juz słyszeliśmy i czytaliśmy nie raz i nie dwa. Rzeczywiście jest to transfer technologii w naszym kraju ale nie do polskich fabryk. Świdnik kontroluje AGUSTA i ma 51% udziaów. Polacy nie mają nic do powiedzenia. Sokoła produkcje będą raczej wygaszać niż go rozwijać. PZL Mielec to własność jankesów i może dojść, w związku z zakupem CARACALa, do likwidacji etatów a nawet zakładu i Polacy nie bedą mieli w tej sprawie głosu. Przemysł lotniczy nie jest w polskich rękach a w obu wytwórniach są tylko montownie i... ani kroku dalej!
4A-57-54-77

Szwecja kolejnym członkiem NATO
 
Air Show ’25 – do zobaczenia
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Będzie za co kupić koreańską broń
Lotnictwo i kobiety
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Leopardy jadą na poligon
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Mocny sygnał od NATO
Ostrożnie! Czołgi na drodze
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Rusza morski „Dragon”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Sztandar dla Dowództwa WOT
Którą drogą do armii?
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Kleszcze dla wojska
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wielki test w West Point coraz bliżej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Pamiętamy o Niezłomnych
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Nowoczesna łączność dla armii
Abramsy pod dobrą opieką
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Tajna misja polskiej agentki
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Offset dla „Wisły”
Nowy szef CWCR
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Polska przystań brytyjskich jeńców
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Lista trupich główek
Palmiry – miejsce kaźni
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
W Jachrance o skokach spadochronowych
Priorytety dla armii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Telefon zaufania dla żołnierzy
Dobrowolsi – czas start!
Zamiana po włosku
Przerwany lot „Orlika”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Wojenny bohater na szubienicy
Eurofightery znowu w Polsce
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Ferie w mundurze
Podwójny Półmaraton Komandosa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO