moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Trzy tysiące zawiszaków

Bojowe wozy piechoty, czołgi T-72 M2, pociski Spike i nowoczesny sprzęt noktowizyjny – na tym wszystkim szkolą się na co dzień żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej. To jedna z największych brygad w polskim wojsku. Jej żołnierze służą w kraju i na misjach. Przyszły rok w brygadzie upłynie pod znakiem przygotowań do misji w Kosowie i międzynarodowych ćwiczeń „Saber Strike-15”.Nazywani bywają zawiszakami – od patrona jednostki Zawiszy Czarnego. W 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej służy ponad 3 tysiące żołnierzy. Podlegają 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej i stacjonują w dwóch miastach. W Giżycku są: 2 Batalion Zmechanizowany, dywizjon przeciwlotniczy, bataliony dowodzenia i logistyczny, kompania rozpoznawcza. W Orzyszu znajdują się: 1 Batalion Zmechanizowany, batalion czołgów, dywizjon artylerii samobieżnej, 15 Mazurski Batalion Saperów, kompania remontowa ze składu batalionu logistycznego.

Bogatsi w sprzęt

Jakie są zadania jednej z największych brygad w Wojsku Polskim? – Jesteśmy gotowi do prowadzenia działań bojowych i stabilizacyjnych – mówi kpt. Dariusz Guzenda, oficer prasowy 15 Brygady. Żołnierze brygady przygotowani są także do działania w sytuacjach kryzysowych. Saperzy pomagają w akcjach przeciwpowodziowych, niszczeniu zatorów lodowych na rzekach, rozminowaniu terenu, budowie mostów dla lokalnych społeczeństw.


Film: 15BZ

Brygada posiada ponad sto bojowych wozów piechoty BWP-1, kilkadziesiąt czołgów T-72 M2, BRDM-2B Żbik, pocisków ppk Spike. – W tym roku zostaliśmy w pełni wyposażeni w nowoczesny sprzęt noktowizyjny. Znacząco poprawiło się również indywidualne wyposażenie żołnierzy. Używane dotąd karabinki kbk AK 7,62 mm zastąpiły karabinki 5,56 mm kbs Beryl – mówi kpt. Guzenda.

Wojskowa codzienność

– To był dla nas pracowity rok. Szkoliliśmy się na wielu poligonach i placach ćwiczeń. W brygadzie odbyły się trzy treningi sztabowe na szczeblu brygady oraz szesnaście na szczeblu batalionu i dywizjonu. Trzy razy przeprowadzaliśmy ćwiczenia zgrywające bataliony, pięć razy ocenialiśmy poziom wyszkolenia kompanii i baterii – wylicza oficer prasowy.

Certyfikację podczas ćwiczeń „Puma-14” przechodził 1 Batalion Zmechanizowany. – Działanie żołnierzy batalionu wspierali czołgiści, przeciwlotnicy, saperzy i logistycy przydzieleni do batalionu w ramach taktycznej grupy bojowej. Żołnierzy wspierała para dyżurna samolotów F-16, śmigłowce Mi-24 i Mi-8 oraz bezzałogowe statki powietrzne – przypomina gen. bryg. Sławomir Kowalski, dowódca „15”.


Zawiszaków nie zabrakło też na największych wojskowych manewrach mijającego roku – „Anakondzie”. Na poligonach w całym kraju ćwiczyło wówczas blisko 12,5 tys. żołnierzy, w tym 750 z państw sojuszniczych. Żołnierze z „15” pod dowództwem gen. bryg. Kowalskiego ćwiczyli na stanowisku dowodzenia kierownictwa ćwiczenia w Akademii Obrony Narodowej.

Ostatnim tegorocznym testem dla zawiszaków były ćwiczenia „Wydra-14”, podczas których oceniane były jednocześnie dwa dywizjony: przeciwlotniczy oraz artylerii samobieżnej. Ćwiczenia połączono ze zgrywaniem batalionu logistycznego oraz oceną wyszkolenia pododdziałów 2 Batalionu Zmechanizowanego – 7 kompanii zmechanizowanej i kompanii wsparcia. – Podczas jednej sytuacji taktycznej w tym samym czasie i miejscu realizowaliśmy cztery powiązane ze sobą ćwiczenia. Wymagało to od nas doskonałej organizacji i synchronizacji – podkreśla generał. Na poligonie w Orzyszu szkoliło się wtedy ponad 1200 żołnierzy. Mieli oni okazję współdziałać m.in. z lotnictwem sił powietrznych, w tym samolotami Su-22, oraz lotnictwem wojsk lądowych.

Nowe misje i wyzwania

Żołnierze z 15 Brygady już przygotowują się do nowych zadań. – W październiku rozpoczęliśmy szkolenie XXXII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR. Jest ona tworzona na bazie stacjonującego w Orzyszu 1 Batalionu Zmechanizowanego – podkreśla gen. bryg. Kowalski. Na czele kontyngentu stanie dowódca batalionu ppłk Arkadiusz Kujawa. Żołnierze wyjadą w rejon misji w maju 2015 roku.

Gen. bryg. Sławomir Kowalski, dowódca 15 BZ.

Ci, którzy zostaną w kraju, uczestniczyć będą w ćwiczeniach taktycznych pod kryptonimem „Puma-15”. Tym razem wykazać będzie się musiał głównie 2 Batalion Zmechanizowany. W ćwiczeniu wezmą również udział ochotnicy Narodowych Sił Rezerwowych. Na poligonie szkolić się będzie w sumie ok. 1500 wojskowych.

Już miesiąc później, w czerwcu 2015 roku, żołnierze wezmą udział w międzynarodowym ćwiczeniu „Saber Strike 15” rozgrywającym się na terenie Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Jubileusz zawiszaków

15 Brygada Zmechanizowana powstała w 1994 roku na bazie stacjonującego w Giżycku 2 Pułku Zmechanizowanego. Rok później w lipcu przyjęła nazwę „Giżycka” oraz imię Zawiszy Czarnego. W przyszłym roku jednostka będzie więc świętować 20. urodziny.

W początkach swego istnienia brygada przechodziła wiele zmian. Najpierw podlegała pod 15 Warmińsko-Mazurską Dywizję Zmechanizowaną. W czerwcu 2000 roku w wyniku rozformowania 15 Dywizji brygada przeszła w podporządkowanie 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej. Rok później w wyniku reorganizacji znalazła się w strukturach 1 Korpusu Zmechanizowanego w Bydgoszczy, a od 1 marca 2004 roku podlega pod 16 Pomorską Dywizję Zmechanizowaną.

PG

autor zdjęć: arch. 15 BZ

dodaj komentarz

komentarze

~Lucek
1419346560
~Kris to kolejne dziecko ruskiej propagandy. Wystarczy że nasz żołnierz dostanie konkretna ilość Spike-ów i NATO-wski wsparcie a Rosjanie jak na donieckim lotnisku zabarykadują wrakami i ciałami granicę. Rosja jest za biedna aby miała jakąkolwiek szansę z NATO a Polska jest członkiem tej organizacji.
EC-32-AF-8A
~Luke
1419256380
Nadal mi sie nie podoba ze jest zadluzo odkrytego sprzetu na polu walki, bardzo latwe cele do zniszczenia , cove you positions up and don't expose them to the enemy!
89-B5-6E-3D
~Kris
1419250560
Stary, poradziecki sprzęt, skromna ilość żołnierzy uzupełniona śladową ilością nowoczesnego w brygadzie mającej przyjąć na klatę pierwsze uderzenie nowosowietów. Chylę czoła przed żołnierzami tej brygady, ponieważ będą musieli oddać życie już pierwszego dnia ew. kampanii. Oby nigdy do niej nie doszło.
81-8C-EB-CD

Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
 
KFOR: wyższy stopień gotowości
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Napięta sytuacja na granicy
103 lata Sztabu Generalnego
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Kobiety a pokój
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Żołnierze bez testów z WF-u
Inwestycje Stoczni Wojennej
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Duch Invictus jest, czas na formę
Afganistan. Czas wracać do domu
Polityka nie znosi próżni
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Kraby dla podhalańczyków
Saper robi przejście
Szef MON odwiedził USA
Emerytura wypłacana w … karmie
Time for Miecznik
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Będą podwyżki dla żołnierzy
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Wybierz się na wojskowe studia
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Legia Akademicka po raz piąty
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Dron dla hydrografów
Course on Diplomacy
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Szczury Torbuku
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
W jedynym słusznym kierunku
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Raki dla podhalańczyków
Żołnierze poszkodowani na granicy
Ogień na alpejskich szczytach
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Czy będą podwyżki?
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Star Army
Wyścig zbrojeń nie ustaje
O bezpieczeństwie państw NATO
Ciemne strony Facebooka
Wilk na poligonie
Zbrodnia bez kary
AZOR – podwodny specjalista

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO