moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sejmowa komisja dobrze oceniła wydatki MON

Ministerstwo Obrony Narodowej w 2013 roku zrealizowało niemal wszystkie plany dotyczące swoich dochodów i wydatków budżetowych. Resort wydał blisko 28 mld złotych, czyli ponad 99,5 procent, z zaplanowanej sumy. Sejmowa Komisja Obrony oraz Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniły wykonanie budżetu przez MON.

– Budżet za zeszły rok został zrealizowany przez resort obrony rzetelnie, skupiono się na budowaniu zdolności operacyjnych, unowocześnianiu uzbrojenia sił zbrojnych i informatyzacji – mówił poseł Mieczysław Łuczak (PSL) na posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Jak wyliczył dyrektor Departamentu Budżetowego MON gen. bryg. Grzegorz Sodolski, dochody resortu w zeszłym roku nieznacznie przekroczyły plan i wyniosły nieco ponad 119 mln zł, choć planowano 118 mln zł. Natomiast w sferze wydatków zrealizowano założenia w ponad 99,5 procentach. Po nowelizacji ustawy budżetowej ministerstwo obrony planowało, że wyda 28,026 mld zł, a wydano o 127 mln zł mniej.

Niższe wydatki wynikały w znacznej mierze z mniejszej niż się spodziewano liczby odchodzących ze służby. – Założyliśmy, że z armią pożegna się w 2013 roku około cztery tysiące żołnierzy, a odeszło 3184 osób – wyjaśniał gen. Sodolski. Mniej zwolnień oznaczało mniejsze wydatki na odprawy mieszkaniowe dla odchodzących wojskowych.

Pod koniec 2013 roku w armii służyło blisko 98 tys. żołnierzy, czyli o 950 więcej niż rok temu. Resort zatrudniał też ponad 43 800 pracowników cywilnych. Na uposażenia dla nich wydano blisko 5 mld zł. Przeciętne zarobki wojskowych wyniosły 4332 zł, a pracowników 3313 zł.

Na wydatki majątkowe, czyli inwestycje budowlane i zakupy, przeznaczono ponad 6 mld zł. Natomiast na kontyngenty w zeszłym roku wydano 364 mln zł. Najwięcej, bo 88 procent tej kwoty, pochłonęła misja w Afganistanie.

Po wysłuchaniu sprawozdania MON, sejmowa komisja obrony przyjęła wykonanie budżetu resortu. „Za” głosowało 13 posłów, „przeciw” było 3. Pozytywnie realizację budżetu oceniła także Najwyższa Izba Kontroli. – Po kontroli w ministerstwie obrony i ośmiu podległych jednostkach uznano, że wydatki zostały zaplanowane rzetelne, zrealizowane w sposób celowy i gospodarny – mówił Marek Zająkała, dyrektor Departamentu Obrony Narodowej NIK.

Kontrolerzy mieli jednak kilka zastrzeżeń. Wnioskują m.in. o większy nadzór nad udzielaniem zaliczek na poczet przyszłych zamówień przez jednostki podległe MON, efektywne wykorzystanie środków zgromadzonych na rachunku Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych oraz poprawę skuteczności dochodzenia należności przez resort.

***

Zgodnie z decyzją premiera Donalda Tuska zeszłoroczny budżet państwa został znowelizowany. Budżet Ministerstwa Obrony Narodowej, który miały wynieść 31.170,785 mln zł, zmniejszono o 3 146,500 mln zł. Oznaczało to m.in. zmniejszenie zakupów paliwa i amunicji, rezygnację z części przeglądów i konserwacji, przeniesienie płatności za niektóre zakupy na przyszły rok oraz ograniczenie dotacji dla instytucji podległych ministrowi obrony.

AD

autor zdjęć: Bartosz Bera

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1404406320
~st.kpr.rez.M - polecam 40 brzuszków i 150 pompek dziennie. p.s. Kup sobie ASG i po sprawie.
39-FF-C3-6D
~st.kpr.rez.M
1403857800
Ja bym się skupił na co zostały wydane pieniądze a nie że wydano 99,5%. A wydaje mi się że nie dostatecznie dużo środków jest skierowanych na szkolenia rezerwy.
FF-90-AA-57
~ja
1403811960
W papierach się wszystko zgadza. Rzeczywistość jest inna.
9C-1A-F3-58
~sorbi
1403795280
Zaplanowana suma zostałą uszczuplona o 3mld200mln zł!!! WIęc niech nie wciskają kitu , że zrealizoano budżet na poziomie 99,5 procent, !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jak np. w tym roku kupią sprzętu za 100 mln zł a nadwyżkę zwrócą do budżetu państwa ,to też wyjdzie realizacja na poziomie 99,5% a może nawet i na 100% !!!!!!!!!!
1E-A8-B8-CF

Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
 
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Szczury Torbuku
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Raki dla podhalańczyków
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
103 lata Sztabu Generalnego
Ogień na alpejskich szczytach
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
O bezpieczeństwie państw NATO
Napięta sytuacja na granicy
AZOR – podwodny specjalista
BohaterONy 2021 wręczone!
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Będzie ustawa o obronie
Zbrodnia bez kary
Wilk na poligonie
Szef MON odwiedził USA
Kobiety a pokój
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
Inwestycje Stoczni Wojennej
Polityka nie znosi próżni
Duch Invictus jest, czas na formę
Sportowiec roku
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
Emerytura wypłacana w … karmie
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Będą podwyżki dla żołnierzy
Ciemne strony Facebooka
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Saper robi przejście
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wybierz się na wojskowe studia
Dron dla hydrografów
W jedynym słusznym kierunku
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Time for Miecznik
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Legia Akademicka po raz piąty
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Żołnierze poszkodowani na granicy
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Course on Diplomacy
Afganistan. Czas wracać do domu
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
KFOR: wyższy stopień gotowości
Święto sportowców w mundurach
Kraby dla podhalańczyków
Żołnierze bez testów z WF-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO