Jeśli w Polsce zabraknie kompetencji, to nie będziemy w stanie zagwarantować przepływu do kraju technologii i nowoczesnej myśli naukowej – mówił minister obrony Tomasz Siemoniak na VII Konferencji Naukowo-Przemysłowej. Podczas spotkania nagrodzono laureatów konkursu na najlepszą pracę naukowo-badawczą z zakresu obronności państwa.
Realizacja badań naukowych na rzecz obronności oraz przenikanie się technologii obronnych i cywilnych to jedne z tematów debaty zorganizowanej w warszawskim Centrum Konferencyjnym MON.
Tegoroczna konferencja poświęcona była badaniom naukowym w dziedzinie techniki i technologii obronnych. W spotkaniu zorganizowanym przez Departament Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON wzięli udział m.in. przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Centrum Kryptologii, przemysłu obronnego i kilku uczelni.
Uczestnicy rozmawiali o prowadzeniu badań naukowych oraz współpracy w tym zakresie z przemysłem. Minister Siemoniak podkreślał znaczenie „trójkąta bezpieczeństwa”, na który składają się wojsko, nauka i przemysł. – Wszystkie te elementy muszą być równie silne, bo zdolności najsłabszego z nich będą ograniczały pozostałych – mówił szef MON. Podkreślał, że w ostatnich latach na badania w zakresie obronności przeznaczono ponad 1,1 mln złotych. – Jeśli w Polsce zabrakłoby kompetencji, to nie będziemy w stanie zagwarantować przepływu do kraju technologii i nowoczesnej myśli naukowej, wynikających z umów zawieranych z zagranicznymi partnerami – przestrzegał Tomasz Siemoniak.
Minister przypominał, że Polska musi „mieć silne instytucje, ludzi, zespoły naukowe, które będą umiały to nadzorować”.
Dr hab. inż. Ryszard Szczepanik, dyrektor Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, zaznaczył, że w Polsce w porównaniu z krajami sojuszniczymi na badania naukowe z zakresu obronności nie wydaje się tak dużo, jak się powszechnie uważa. – W Polsce to jeden procent budżetu MON, a u naszych sojuszników co najmniej dwa, nawet do pięciu procent. To zapewne jedna z przyczyn tego, że sojusznicy mogą pochwalić się szybszym rozwojem w tej dziedzinie – przyznał dr Szczepanik.
Uczestnicy spotkania przedstawiali wyniki badań i plany kolejnych. Politechnika Warszawska przedstawiła propozycję środowiska naukowego dotyczącą budowy w Polsce rakiet dla systemów obrony powietrznej. Politechnika przygotowała w tej sprawie razem z WAT i Polskim Holdingiem Obronnym list intencyjny. – Efektem tego było podjęcie studium wykonywalności, które powinno określić m. in. technologię niezbędną do budowy systemu, wybór technologii istniejących w kraju oraz możliwość pozyskania nowych, a także wskazanie technologii do pozyskania z zagranicy – mówił jeden z profesorów Politechniki. Wyniki studium wraz z opisem efektów ekonomicznych i gospodarczych mają zostać przekazane do MON.
Mariusz Andrzejczak, wiceprezes zarządu PHO ds. technologii i rozwoju, podkreślał znaczenie tworzenia własnych technologii. – Każdy kraj broni swojej własności, także intelektualnej. Mało które państwo pozwoliłoby sobie na to, by inni dostali gotowy produkt dzięki ich myśli technicznej. Dlatego zawsze jest lepiej tworzyć samemu. Wtedy można być też eksporterem technologii – powiedział Andrzejczak.
Minister Siemoniak podkreślał, że na badaniach naukowych w obszarze techniki i technologii obronnych nie należy oszczędzać. – Nakłady będą procentowały w przyszłości, chociażby w rosnącej liczbie ludzi przygotowanych do rozwijania własnej czy absorbowania zagranicznej technologii – dodał szef MON.
W czasie spotkania wręczono nagrody laureatom konkursu na najlepszą pracę naukową i badawczą z obszaru obronności państwa. Konkurs został ogłoszony przez ministra obrony narodowej i odbywał się pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Końcowe rekomendacje dla szefa MON przygotowała kapituła pod przewodnictwem wiceministra Czesława Mroczka.
I miejsce i 50 tys. złotych otrzymali wykonawcy pracy badawczej pod kierownictwem prof. dr. hab. inż. Waldemara Trzcińskiego za pracę „Opracowanie technologii nowoczesnych wysokoenergetycznych i małowrażliwych materiałów wybuchowych o skali wielkolaboratoryjnej”. II miejsce i 30 tysięcy zł otrzymali twórcy pracy pt. „Zastosowanie układu FAIMS-IMS do detekcji skażeń chemicznych”, III nagrodę zaś przyznano wykonawcom pracy „Wykonanie modułów programowych i sprzętowych dla realizacji trybów AIS, ISAR, HiSAR i ECCM w wielofunkcyjnym radarze pokładowym dla samolotów rozpoznania morskiego”.
W konferencji uczestniczyli także: pracownicy Urzędu Patentowego, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Obrony Narodowej, Wojskowej Akademii Technicznej, Politechniki Wrocławskiej oraz Politechniki Warszawskiej, Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii, przedsiębiorstw przemysłu obronnego, m.in. Radmor, WB Electronics oraz polscy reprezentanci Europejskiej Agencji Obrony (EDA) i natowskiej Organizacji ds. Badań i Technologii (NATO STO).
autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DPI MON
komentarze