Gen. broni Edward Gruszka, szef Inspektoratu Wsparcia SZ, oraz gen. bryg. Dariusz Łukowski, zastępca szefa IWsp SZ – szef logistyki, odebrali z rąk władz województwa kujawsko-pomorskiego medale Unitas Durat Cuiaviano Pomeraniensis.
Gen. broni Edward Gruszka, szef Inspektoratu Wsparcia SZ, odbiera medal Unitas Durat Cuiaviano Pomeraniensis.
Uroczysta część sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z okazji 15. rocznicy wstąpienia Polski do struktur NATO rozpoczęła się przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, gdzie z ceremoniałem wojskowym podniesiono na maszt flagi Polski, Czech, Węgier i NATO oraz odegrano hymny Polski i NATO. Marszałek województwa Piotr Całbecki wygłosił okolicznościowe przemówienie, po którym zebrani uczcili minutą ciszy żołnierzy poległych podczas misji woskowych.
– Traktujemy te obchody z całą powagą, na jaką zasługują. Jesteśmy regionem, w którym spawy związane z wojskiem są i będą ważne nie tylko ze względu na lokalizację u nas ważnych struktur NATO i jednostek wojskowych, których żołnierze stanowią personel misji stabilizacyjnych na całym świecie, ale też ze względu na to, że związane z wojskowością firmy są ważną częścią naszej gospodarki – podkreślił w swoim przemówieniu marszałek Całbecki.
– Nie ma szczytniejszej okazji niż sesja Sejmiku Województwa, aby uhonorować medalem Unitas Durat Cuiaviano Pomeraniensis wszystkich żołnierzy w osobach ich dowódców z wdzięcznością za gotowość obrony pokoju i bezpieczeństwa narodów – powiedziała Dorota Jakuta, przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, przypominając, że 15. rocznica przystąpienia Polski do paktu północnoatlantyckiego to jedna z wielu niezwykle ważnych uroczystości rocznicowych przypadających w tym roku. – Radni województwa ustanowili rok 2014 Rokiem Ludzi Wolności, bo powinnością nas, ludzi wolnych, jest kultywowanie pamięci o wybitnych postaciach i przełomowych wydarzeniach, a także propagowanie zasady suwerenności, konstytucjonalizmu i demokracji.
Generał Gruszka, który w imieniu wyróżnionych dziękował za prestiżowe wyróżnienie, podkreślił, że znalezienie się w elitarnym gronie osób uhonorowanych medalem marszałka województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis stanowi dla każdego z wyróżnionych wielką satysfakcję. – Cała nasza służba podporządkowana jest realizacji jednego celu. Tym celem jest bezpieczeństwo i rozwój Rzeczypospolitej – powiedział szef Inspektoratu Wsparcia SZ i dodał, że udział w uroczystej sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego poczytuje sobie za zaszczyt. – Ale też i okazja jest wyjątkowa. Kilkanaście dni temu minęło 15 lat od chwili, gdy Polska stała się rzeczywistym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, największego, najsilniejszego i najefektywniej działającego aliansu militarnego w świecie. Dzisiaj, wysiłkiem całego społeczeństwa, budujemy siły zbrojne na miarę wyzwań XXI wieku; gotowe do samodzielnego i sojuszniczego przeciwstawienia się każdemu z potencjalnych współczesnych zagrożeń naszej wolności i niepodległości. Dzięki międzynarodowym gwarancjom wynikającym z traktatu waszyngtońskiego Polska jest dziś bezpieczna i ma zapewniony stabilny rozwój. Musimy w pełni wykorzystać ten dar od losu i historii. Wszak pokój, wolność i bezpieczeństwo nie są dane raz na zawsze. Stawką jest tutaj szczęście i pomyślny byt – dla nas, dla naszych dzieci i wnuków.
Korzystając z okazji, generał Gruszka podziękował za skuteczne wsparcie działalności jednostek i instytucji wojskowych w regionie. – Doceniamy zaangażowanie Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego w rozwój dobrych kontaktów z wojskiem, a także inicjatywę i aktywność w działalności na rzecz obronności – dodał.
Gospodarz województwa przyznał medale za istotnie zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa kraju i funkcjonowania społeczności regionalnej, a także za bezpośrednie i bliskie relacje ze społeczeństwem.
Dzisiaj medale odebrali:
1. gen. broni Edward Gruszka – szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych,
2. gen. dyw. w st. spocz. Włodzimierz Sąsiadek – dyrektor Centrum Doktryn i Szkolenia SZ,
3. gen. bryg. Wojciech Grabowski – dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO,
4. gen. bryg. pil. Dariusz Wroński – dowódca 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych,
5. mgr Imisława Górska – dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
6. gen. bryg. Laszlo Szabo (Węgry) – zastępca dowódcy – szef Sztabu Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO,
7. gen. bryg. rez. Jarosław Wierzcholski – były szef wojsk rakietowych i artylerii Dowództwa Wojsk Lądowych,
8. gen. bryg. Dariusz Łukowski – zastępca szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych – szef Logistyki,
9. płk dr Jarosław Kraszewski – szef wojsk rakietowych i artylerii Inspektoratu Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów SZ,
10. płk Ivo Strecha (Czechy) – szef wydziału w Oddziale Szkolenia Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO,
11. płk Aureliusz Chyleński – komendant Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia,
12. płk Grzegorz Kostrzewa – dowódca 6 Samodzielnego Oddziału Geograficznego,
13. płk Andrzej Żmuda – dowódca 4 Brodnickiego Pułku Chemicznego,
14. ppłk Piotr Lewandowski – dowódca 1 Batalionu Logistycznego Ziemi Nakielskiej,
15. ppłk Robert Łączyński – dowódca Oddziału Zabezpieczenia JFTC,
16. mjr Roman Piotrowski – st. wykładowca cyklu taktyki i szkolenia ogniowego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia.
Tekst: Katarzyna Portianko-Gaca/ Wydział Prasowy IWsp SZ
autor zdjęć: Katarzyna Portianko-Gaca/ Wydział Prasowy IWsp SZ
komentarze