Od początku marca dywizjon przeciwlotniczy 10 Brygady Kawalerii Pancernej szkoli się na Centralnym Ośrodku Sił Powietrznych w Ustce w ramach dywizyjnego zgrupowania poligonowego.
Oprócz przeciwlotników z 10 BKPanc w szkoleniu udział biorą również pododdziały z 12 BZ, 17 WBZ oraz 8 pplot, które realizują m.in. strzelania do celów powietrznych w dzień i w nocy, kierowanie zestawami sterowanych modeli celów powietrznych Szerszeń, wykonują zadania ogniowe do celów o średnich prędkościach lotu. Swoją celność mogą sprawdzić także obsługi armat przeciwlotniczych oraz operatorzy zestawów GROM, którzy w trakcie zajęć z prowadzenia ognia w warunkach ograniczonej widoczności do szybkich celów powietrznych strzelają do nowych imitatorów celów powietrznych ICP-OP.
Wszystkie pododdziały przeciwlotnicze miały okazję w trakcie zgrupowania sprawdzić swoją celność i umiejętności strzeleckie. W trakcie szkolenia odbyły się zawody użyteczno-bojowe drużyn i obsług radiolokacyjnych, wozów dowodzenia, zestawów artyleryjskich i artyleryjsko-rakietowych oraz przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych typu GROM realizujących szkolenie poligonowe na Centralnych Poligonie Sił Powietrznych w Ustce.
Zawody miały na celu przede wszystkim rozwijanie u żołnierzy ambicji do walki o najlepsze wyniki w szkoleniu specjalistycznym, a także doskonalenie kwalifikacji zawodowych, umacnianie dyscypliny, a także zgrywanie i doskonalenie w realizacji zadań bojowych w składzie obsługi.
W trakcie zawodów przeciwlotnicy musieli zdać 4 egzaminy teoretyczne z programu strzelań wojsk obrony przeciwlotniczej, budowy i eksploatacji sprzętu i uzbrojenia wojskowego, a także norm szkolenia bojowego i zasad strzelań. Końcowym etapem było strzelanie z broni strzeleckiej oraz strzelanie szkolne i bojowe.
Żołnierze walczyli w pięciu konkurencjach. Były one oceniane indywidualnie i zespołowo. Suma punktów uzyskanych przez zawodników w konkurencjach indywidualnych oraz suma punktów w konkurencjach zespołowych dały wynik dla całej drużyny.
Spośród startujących załóg najlepsza okazała się drużyna przenośnych rakiet przeciwlotniczych (2 bateria przeciwlotnicza) dowodzona przez kaprala Pawła Anolika oraz załoga wozu dowodzenia Łowcza pod dowództwem sierżanta Jana Pawlaka.
I miejsce w kategorii drużyna przenośnych rakiet plot – drużyna kaprala Pawła Anolika
I miejsce w kategorii obsług załoga wozu dowodzenia Łowcza – drużyna sierżanta Jana Pawlaka
II miejsce w kategorii obsługa stacji radiolokacyjnej – stacja starszego sierżanta Przemysława Ławrynowicza
II miejsce w kategorii załoga wozu dowodzenia – załoga kaprala Łukasza Kwol
III miejsce w kategorii drużyn działon artylerii – drużyna sierżanta Grzegorza Macuda.
Tekst: st. szer. Karolina Tur
autor zdjęć: st. szer. Karolina Tur
komentarze