W Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie przeprowadzono egzaminy elewów służby przygotowawczej po zakończonym szkoleniu podstawowym. Egzaminy, które były podsumowaniem trzymiesięcznego szkolenia, prowadzone były na strzelnicy garnizonowej oraz przykoszarowym placu ćwiczeń taktycznych. Egzaminowi poddano 143 żołnierzy baterii ośrodka szkolenia podstawowego Centrum.
W trakcie egzaminów przeprowadzonych 19–20 marca 2014 roku zweryfikowano wiedzę w zakresie znajomości karabinka AKMS oraz granatów ręcznych, budowy i danych taktyczno-technicznych, znajomość zasad strzelania i bezpieczeństwa obowiązujących podczas wykonywania strzelań oraz sprawdzono umiejętność prowadzenia celnego ognia do ukazujących się celów według strzelania szkolnego nr 2 i rzucania granatami ręcznymi z różnych postaw. Egzamin w głównej mierze prowadzony był metodami zajęć praktycznych, będących integralną częścią szkolenia i stanowił podstawę dokonania oceny poziomu wyszkolenia żołnierza.
W części teoretycznej elewi musieli wykazać się wiedzą z zakresu przedmiotów określonych „Programem szkolenia podstawowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”, takich jak łączność, regulaminy, obrona przed bronią masowego rażenia oraz taktyka. Część praktyczna obejmowała natomiast egzamin z wychowania fizycznego, strzelanie z karabinka kbk AKMS oraz pętlę taktyczną na terenie przykoszarowego placu ćwiczeń taktycznych. Głównym celem zrealizowanych na pętli zagadnień było kompleksowe sprawdzenie umiejętności żołnierza z zakresu szkolenia bojowego. Na poszczególnych punktach na elewów czekały zadania o różnym poziomie trudności. Wykonywanie norm szkolnych i bojowych polegało m.in. na przygotowaniu się do strzelania, nakładaniu etatowej odzieży ochronnej i maski przeciwgazowej oraz ustawieniu miny przeciwpancernej.
Przed elewami kilka dni odpoczynku, a po powrocie do CSSP czterotygodniowe szkolenie specjalistyczne w ośrodku szkolenia specjalistycznego, podczas którego zdobędą wiedzę oraz umiejętności praktyczne w specjalnościach obejmujących m.in.: obsługę armat przeciwlotniczych, stacji radiolokacyjnych, stacji zakłóceń radiolokacyjnych, stacji radiolokacyjnych wykrywania i naprowadzania rakiet i wyrzutni rakiet.
Tekst: kpt. Jarosław Barczewski/ CSSP
autor zdjęć: kpt. Jarosław Barczewski
komentarze