Lekarze Grupy Zabezpieczenia Medycznego XIV zmiany PKW Afganistan doradzają i wspierają afgański personel medyczny.
W polskim szpitalu polowym w Ghazni odbyło się kolejne szkolenie afgańskiego personelu medycznego. Dzięki Zespołowi Doradczemu MAT medycy z 3. Brygady ANA uczestniczyli w drugim zaplanowanym spotkaniu, podczas którego doskonalili się w udzielaniu pierwszej pomocy ofiarom wypadków.
Pierwszą część spotkania stanowił wykład na temat resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Zaproszony na spotkanie amerykański instruktor BLS (Basic Life Support) korzystając z pomocy fantoma pokazał, w jaki sposób należy prawidłowo wykonywać czynności związane z udrażnianiem dróg oddechowych i pośredniego masażu serca. Wyjaśnił także różnice w wykonywaniu takich zabiegów u dorosłych i dzieci.
Po części teoretycznej medycy z 3. Brygady ANA zostali zapoznani z funkcjonowaniem szpitala i jego wyposażeniem. W Oddziału Przyjęć i Segregacji w ramach praktycznego szkolenia zapoznali się z podstawową procedurą badania ultrasonograficznego. – Pokaz badania wzbudził duże zainteresowanie u afgańskich medyków – mówił prowadzący szkolenie ppłk dr n. med. Robert Brzozowski – kierownik zespołu chirurgicznego.
Przy pomocy przenośnego ultrasonografu oceniano u ćwiczących medyków ustanie krążenia w kończynie zaciśniętej stazą taktyczną. Dzięki zastosowaniu w ultrasonografie kolorowej wizualizacji przepływu krwi w naczyniu, afgańscy medycy mogli naocznie przekonać się o skuteczności swoich działań, to jest o nagłym przerwaniu krążenia po zaciśnięciu stazy. Z uznaniem polski zespół medyczny stwierdził, że lekarze z 3. brygady ANA wykonywali te czynności prawidłowo.
Drugi etap szkolenia praktycznego dotyczył rozpoznawania stanów zagrożenia życia oraz wykonywania zabiegów resuscytacji krążeniowo-oddechowej. – Afgańscy medycy rozpoczęli ćwiczenia od prowadzenia monitorowania funkcji życiowych i rozpoznania stanów zagrożenia życia. Następnie zakładali sobie wkłucie dożylne, podłączali zestawy kroplowe i wykonywali badanie urazowe na pacjencie – opowiada prowadzący kolejny etap szkolenia anestezjolog kpt. lek. Tomasz Wiśniewski.
Ćwiczenia umiejętności praktycznych u afgańskich kolegów odbywały się na pierwszym stanowisku w Oddziale Przyjęć i Sergregacji, tzw. „stole wojownika”, czyli stanowisku medycznym z rozwieszoną nad nim dużą biało-czerwoną flagą. Ten narodowy symbol zawieszono dla okazania szacunku polskim żołnierzom, w uznaniu ich trudu i przelanej krwi. Polscy lekarze zachęcali swoich afgańskich kolegów do tego samego, aby wspierali własnych żołnierzy i nad swoim „stołem wojownika” zawiesili afgańską flagę.
Po szkoleniu praktycznym lekarze z 3. Brygady ANA mieli możliwość uczestniczenia w prawdziwej akcji ratowania życia rannego Afgańczyka, wykonywanej przez polski zespół medyczny. Obserwowali sprawny system przyjmowania rannego w Oddziale Przyjęć i Segregacji, stabilizację funkcji życiowych i sposób przygotowywania do zabiegu operacyjnego, a nawet samą operację.
– Uważam, że całodzienne szkolenie było bardzo owocne. Szkolenie teoretyczne
i pokaz na fantomie, potem ćwiczenia praktyczne i nabywanie nowych umiejętności medycznych oraz udział w samym zabiegu operacyjnym wzbogacił medyczne doświadczenie afgańskich kolegów. W ciągu kilku godzin przekazaliśmy im obszerną wiedzę „w pigułce” – mówił ppłk dr n. med. Robert Brzozowski – kierownik zespołu chirurgicznego.
Wspieranie i doradzanie afgańskim medykom to jedno z kluczowych zadań lekarzy Grupy Zabezpieczenia Medycznego XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.
Tekst: ppłk dr n. med. Robert Brzozowski, ppor. Radosław Gruźlewski
autor zdjęć: ppor. Radosław Gruźlewski, kpr. Łukasz Derdziak
komentarze