MIGAWKI SPOD HINDUKUSZU

Zdjęcia przedstawiające codzienność polskich żołnierzy podczas służby w Afganistanie, migawki z patrolu i wojskowych baz. Złapana w kadrze eksplozja miny i atak na polski konwój. Takie momenty utrwalili na zdjęciach reporterzy wojenni Marcin Ogdowski i Marcin Wójcik.

 

Kiedy dziennikarze byli w Afganistanie, najbardziej interesowali się codzienną służbą żołnierzy z oddziałów bojowych. To właśnie z nimi dzielili emocje podczas akcji, strach przed śmiercią i żałobę po stracie kolegów. Towarzyszące im uczucia i wspomnienia utrwalili na fotografiach. To obrazy dokumentujące codzienność polskich żołnierzy służących pod Hindukuszem. Pośród nich są zdjęcia przedstawiające między innymi polskiego snajpera w okolicy bazy Warrior, patrol na drodze Highway 1, rutynowe przeszukania Afgańczyków, polską flagę na tle Hindukuszu, wojskowych rozdających pomoc humanitarną, a także atak na polski konwój i wybuch miny pułapki. „Na naszych zdjęciach są Afgańczycy i surowe piękno tego kraju, ale to wszystko tło. Bohaterami są żołnierze przedstawieni tak, by odbiorca miał jak najpełniejszy obraz polskiego zaangażowania w afgański konflikt”, mówią korespondenci wojenni.

„Przeszukaliśmy swoje archiwa i okazało się, że mamy aż 20 tys. fotografii”, mówi Marcin Ogdowski i dodaje: „Przez kilka tygodni selekcjonowaliśmy materiał, tak by ostatecznie wybrać te najlepsze ujęcia”. Widzowie nie znajdą tam przemocy i krwi. „Mamy zdjęcia, które powstały tuż po wybuchach min, przedstawiające martwe lub okaleczone osoby. Nie chcieliśmy jednak eksponować takich obrazów, pokazywać rozbitych pojazdów, rannych i poległych”, dodaje Marcin Wójcik.

Na wystawie znalazło się 40 fotografii. Do końca 2014 roku efekty pracy reporterów można było oglądać w Krakowie. Teraz zostaną zaprezentowane w Warszawie. Uzupełnieniem wystawy jest album „Polski Afganistan” wydawnictwa War Book. Zdjęciom towarzyszą ciekawe odautorskie opisy i komentarze.

 

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Marcin Ogdowski, Marcin Wójcik

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO