W tej edycji naszego kwartalnika podejmujemy różnorodną problematykę, którą chcemy zainteresować PT Czytelników. Rozpoczynamy od prezentacji założeń funkcjonowania piątego rodzaju sił zbrojnych, czyli wojsk obrony terytorialnej. Przedstawiamy kierunki budowania przez nie nowych zdolności, które pozwolą im być liczącym się komponentem naszego potencjału militarnego.
W porozumieniu z dyrektorem Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych, płk. dr. Andrzejem Lisem, upowszechniamy przemyślenia uczestników kampanii poświęconej analizom środowiska bezpieczeństwa Nowe Urządzenie Polskie – NUP 2X35. Zamieszczone materiały odnoszą się zarówno do wojen przyszłości, jak i do zagrożeń, jakie niesie złośliwe sterowanie ludźmi i maszynami z zastosowaniem sztucznej inteligencji. Mimo że noc z ograniczoną widocznością jest zaliczana w dokumentach normatywnych do specyficznych warunków prowadzenia walki, to jednak postęp technologiczny w rozwoju celowników nokto- i termowizyjnych zaczyna temu przeczyć. Przekonuje nas o tym cykl materiałów poświęconych tym urządzeniom, które ułatwiają funkcjonowanie żołnierzy piechoty w warunkach nocnych. Najsłabszym ogniwem w tym przypadku okazuje się jednak człowiek.
Doświadczenia z konfliktu w Ukrainie spowodowały, że zainteresowaliśmy się problematyką walki w okrążeniu oraz sposobami wyjścia z niego. Pozytywna reakcja absolwentów Wydziału Wojskowego Akademii Sztuki Wojennej zaowocowała artykułami opisującymi to złożone zagadnienie. Jak skutecznie przeciwdziałać środkom napadu powietrznego, informują autorzy, którzy proponują warianty ugrupowania pododdziałów przeciwlotniczych zapewniające lądowym zgrupowaniom zadaniowym wykonanie zadań bojowych.
Analizując listę wynalazków, które powstały z inspiracji sił zbrojnych, nie sposób nie wspomnieć o Internecie. Jego powszechność sprawia, że oprócz pozytywnych stron tego medium zaczynamy dostrzegać te bardziej mroczne, czyli zagrożenia, jakie niesie w postaci złośliwego oprogramowania czy prowadzonej w sieci wojny informacyjnej. Najnowszą technologią, która będzie rewolucją w naszym codziennym życiu, a która wywodzi się z produktów militarnych, jest sztuczna inteligencja. Jak ją wykorzystać w środowisku militarnym, informuje na naszych łamach gen. dyw. w st. spocz. pil. dr hab. Leszek Cwojdziński. Mam nadzieję, że artykuł ten wywoła dyskusję na łamach „Przeglądu Sił Zbrojnych” nad wyzwaniami, jakie niesie sztuczna inteligencja dla naszej – i nie tylko – armii.
Jestem przekonany, że także opracowania, które nie zostały przeze mnie wymienione, będą z uwagą przeczytane, co wpłynie na pogłębienie znajomości zaprezentowanej problematyki dotyczącej naszych sił zbrojnych.
Zapraszam do lektury!
