Biuro Bezpieczeństwa Narodowego opracuje – na prośbę prezydenta – raport na temat sytuacji polskiej zbrojeniówki na tle przemysłów obronnych państw Unii Europejskiej. Głównym tematem poniedziałkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego była strategia obronna i polityka bezpieczeństwa Unii.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. prezydent Bronisław Komorowski, marszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie MON, MSW, administracji i cyfryzacji oraz liderzy ugrupowań parlamentarnych. Tematem poniedziałkowego posiedzenia było wypracowanie stanowiska Polski wobec Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej. W grudniu odbędzie się szczyt Rady Europejskiej poświęcony właśnie tym zagadnieniom. – Do tego spotkania trzeba się poważnie, merytorycznie przygotować. Warto rozpocząć od kwestii najważniejszych, czyli strategicznych – mówił szef BBN Stanisław Koziej.
W ostatnich miesiącach coraz częściej dochodzi do napięć, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo Starego Kontynentu. Chodzi nie tylko o zbrojne konflikty w Mali czy na Bliskim Wschodzie, ale także o zaognioną sytuację za wschodnią granicą UE – w Gruzji. Tymczasem, ostatnia strategia bezpieczeństwa UE była przyjęta 10 lat temu. Co więcej, kryzys gospodarczy wymusił zmniejszenie wydatków na obronność w niemal wszystkich państwach unijnych.
– Wyzwania dotyczące bezpieczeństwa są częściowo związane z kryzysem ekonomicznym, w jakim znajduje się UE. Ale są też następstwem zdezaktualizowania się drogowskazu strategicznego Unii, czyli strategii bezpieczeństwa z 2003 roku – ocenił minister Koziej.
Jednym z problemów, na jakie wskazywano podczas Rady, były relacje pomiędzy NATO a UE. – Dzisiejsze zasady tej współpracy są niewystarczające, z reguły oparte na decyzjach ad hoc, tymczasem potrzebne są systemowe mechanizmy – przekonywał prezydencki minister.
Podczas posiedzenia Rady poruszono także kwestię konsolidacji przemysłów obronnych państw europejskich. Minister Koziej przekonywał, że tylko połączenie sił pozwoli Europie skutecznie rywalizować ze światową konkurencją. W BBN – na prośbę prezydenta – powstanie raport dotyczący przyszłości przemysłów obronnych w Europie i szans, jakie ma polska zbrojeniówka.
Źródło: BBN
Wejście w życie Dyrektywy obronnej postawiło przed polską zbrojeniówką wiele nowych wyzwań. Czy otwarcie rynków to dla niej szansa czy zagrożenie? Czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.
Handel bronią według nowych przepisów Dziś wchodzi w życie nowelizacja prawa, które dostosowuje polskie przepisy do unijnej „Dyrektywy obronnej” regulującej wewnątrzwspólnotowy handel bronią i sprzętem wojskowym. Przedstawiciele naszej armii zapewniają, że choć unijne prawo wymusiło otwarcie polskiego rynku zbrojeniowego dla zagranicznych firm, znowelizowana ustawa chroni rodzimy przemysł obronny. |
autor zdjęć: BBN
komentarze