moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polskie lotniska będą bezpieczniejsze

Dziewięć amerykańskich radiolokacyjnych systemów lądowania trafi w 2014 roku do polskiej armii. Służą one do obserwacji przestrzeni powietrznej w pobliżu lotnisk oraz sprowadzania lądujących samolotów w każdych warunkach pogodowych. Tylko trzy wojskowe bazy lotnicze są obecnie wyposażone w takie systemy.


Radary precyzyjnego podejścia GCA-2000 firmy ITT to jedne z najnowocześniejszych konstrukcji w swojej klasie. St. sierż. Jarosław Cymbaliński z Mińska Mazowieckiego, który kilka lat temu był w zespole odpowiedzialnym za wdrażanie do polskich Sił Zbrojnych pierwszych zestawów, podkreśla, że dla personelu lotniczego wprowadzenie ich do służby było technologiczną rewolucją. – Amerykańskie radary zastąpiły wysłużone radzieckie konstrukcje RSP-6 i RSP-10, w których cała elektronika działa w oparciu o lampy. W GCA-2000 nie ma mowy, jak to bywało czasami w sowieckich zestawach, że operator nagle zamiast jednego celu widział dwa lub trzy, a po sekundzie wszystko wracało do normy – wspominał Jarosław Cymbaliński.

Na początku grudnia gen. bryg. Sławomir Szczepaniak, szef Inspektoratu Uzbrojenia, podpisał z Victorem B. Martinem, szefem oddziału kontraktów międzynarodowych w Agencji Współpracy Obronnej (DSCA), umowę, na mocy której nasze siły zbrojne za około 100 mln dolarów otrzymają dziewięć zestawów GCA-2000 wraz z aparaturą testową, radiostacjami, pakietem części zamiennych oraz dokumentacją techniczną i szkoleniową.

Polska kupiła najnowsze, amerykańskie wyposażenie w ramach tzw. Foreign Military Sales. – Jest to amerykański program sprzedaży uzbrojenia i sprzętu wojskowego innym krajom. Jego mechanizm polega na tym, że dane państwo zwraca się do rządu amerykańskiego z prośbą o przedstawienie oferty sprzedaży. Kiedy Kongres wyda zgodę na eksport, przeprowadzany jest w USA przetarg, a jego wyniki, w formie umowy międzynarodowej, trafiają do zainteresowanego importem państwa – wyjaśnia ppłk Małgorzata Osolińska, rzeczniczka Inspektoratu Uzbrojenia SZ.

Polska również przeszła taką drogę. Ministerstwu Gospodarki, na wniosek wojskowych, udało się wpisać do wspomnianej umowy również zobowiązania offsetowe. W jej ramach Amerykanie przekażą Wojskowym Zakładom Elektronicznym S.A. w Zielonce technologię serwisowania systemów GCA-2000. Dzięki temu to Polacy – po upływie dwuletniej gwarancji – będą mogli sami usuwać ewentualne usterki.

Pierwsze kontenerowe systemy trafią do Polski w połowie 2014 r. Siły Powietrzne otrzymają pięć zestawów, które trafią do baz w Łasku, Świdwinie, Malborku i Dęblinie. W Wojskach Lądowych GCA-2000 otrzymają je lotnicy z Inowrocławia, a marynarze będą z nowych radarów korzystać na lotniskach w Gdyni-Babich Dołach, Siemirowicach i Darłowie.

Polska armia ma obecnie pięć takich zestawów. Trzy stacjonarne na lotniskach w Powidzu, Poznaniu i Mińsku Mazowieckim oraz dwa zestawy przenośne.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Damian Figaj

dodaj komentarz

komentarze

~cern
1356197640
.......ooo dzięki za info, jednak widać że nie nie igła w stogu.... i odliczył się kontenerek.
72-ED-6B-51
~conan148
1355739060
Gratulacje, to są dobrze wydatkowane "cudze" pieniądze w ramach Foreign Military Sales i szacunek za to.
DE-9C-AF-1D
~GJ
1355597640
My podobno mamy świetnych inżynierów-elektroników w Bumarze są tak dobrzy że chcą zrobić Tarczę Polski a tu radaru nie potrafią sklecić no brawo brawo.Mam tylko nadzieję że ktoś w Mon-ie pomyśli i nie da się wkręcić w bzdurne zapewnienia Bumaru bo tarczy i za 50 lat nie będzie a kupią oryginalne systemy.A co do offsetu to wielka mi łaska ,że będziemy mogli sami naprawiać po tylko 2 letniej gwarancji. Zobaczymy czy dostaniemy wszystkie schematy i kody bo myślę że znowu coś ktoś przeoczy i zostaniemy z ręką w nocniku jak przy F-16.A co jankesi kupią od nas w ramach offsetu i za ile jak zwykle Wielkie Nic...
01-22-D8-00
~Artur Goławski
1355581200
Co to lamerski komentarz? Mamy czas by zdecydować. Na pewno trafi na lotnisko Sił Powietrznych. Sprzęt jest skonterneryzowany, więc będzie można go ulokować na przykład w Radomiu lub Miroslawcu.
FB-8D-A3-66
~kris_dl
1355564220
Zestawy dla Swidwina i Malborka. Przecież wkrótce samoloty SU 22 i MIG 29 będą musiały trefic na złom. W planach rozwoju Naszego Wojska brakuje programu wprowadzenia kolejnych samolotów wielozadaniaiowych, chyba że archaiczne sowieckie maszyny będą latac do połowy 21 wieku. Nie wyobrażam sobie tego.
AA-B3-32-F9

Którą drogą do armii?
 
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zamiana po włosku
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Dobrowolsi – czas start!
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Wojenny bohater na szubienicy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Eurofightery znowu w Polsce
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Bruksela przed szczytem
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Tajna misja polskiej agentki
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Kleszcze dla wojska
Wojna o porządek świata
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Nowoczesna łączność dla armii
Offset dla „Wisły”
Abramsy pod dobrą opieką
Nowy szef CWCR
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Lista trupich główek
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Telefon zaufania dla żołnierzy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Jakie podwyżki dla żołnierzy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Priorytety dla armii
Mocny sygnał od NATO
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Wielki test w West Point coraz bliżej
Będzie za co kupić koreańską broń
Palmiry – miejsce kaźni
Zimowy sprawdzian podchorążych
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Leopardy jadą na poligon

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO