moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej we wspólnym działaniu z 23 Śląskim Pułkiem Artylerii z Bolesławca

Przed zakończonym właśnie zgrupowaniem poligonowym Wojsk Rakietowych i Artylerii (WRiA) pk. Mars-25, swój ćwiczebny epizod miała również 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej (8 K-PBOT). Zgrupowanie odbywa się w Toruniu, który stanowi Stały Rejon Odpowiedzialności (SRO) Brygady, dlatego do wsparcia w ramach ćwiczonego scenariusza zaangażowani zostali właśnie kujawsko-pomorscy terytorialsi.

Współpraca z 23 Śląskim Pułkiem Artylerii

Terytorialsi byli odpowiedzialni za zabezpieczenie rozładunku transportu kolejowego 23 Śląskiego Pułku Artylerii (23 pa) z Bolesławca, który przybył na poligon wraz ze sprzętem. Zadanie realizowali żołnierze 81 batalionu lekkiej piechoty (81 blp) z Torunia oraz 82 blp z Inowrocławia.

W ich zakres obowiązków wchodziło mi.in. przygotowanie i ochrona rejonu rozładunku, co zapewniło bezpieczne i sprawne przejście do dalszych etapów szkolenia przez pododdziały 23 pa.

Scenariusz odzwierciedlający realne zadania WOT

Epizod ten nawiązuje do rzeczywistych zadań wchodzących w zakres obowiązków żołnierzy WOT. W sytuacji zagrożenia militarnego regionu terytorialsi odpowiadają m.in. za: zabezpieczenie przemarszu wojsk operacyjnych przez swój SRO, utrzymanie drożności szlaków komunikacyjnych oraz wsparcie działań prowadzonych przez pododdziały operacyjne.
Było to kolejne w tym roku współdziałanie żołnierzy 8 K-PBOT z żołnierzami innych jednostek wojskowych w swoim SRO.

Tekst: kpt. Paweł Banasiak

red. PZ

autor zdjęć: szer. Agnieszka Błażejewska

dodaj komentarz

komentarze


Pancerne starcie
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Poskromić kolosa
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Pieta Michniowska
Test w stratosferze
Baobaby docierają do wojska
Triumf wojskowych lekkoatletów
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Śmierć w sercu Azji
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Azjatycka szansa
Polski Gnom
Marzenia częściowo spełnione
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Wojsko stawia na „armię talentów”
PKW Irak zostaje w Jordanii
Wsparcie ma znaczenie
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Odniesione w walce rany łączą
Gen wojownika
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Święto wojska pod hasłem SAFE
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Ostatnia niedziela…
Inwestycje w bezpieczeństwo
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Atak i przejęcie dokumentów
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
MON i MSZ o szczycie NATO
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Jelcze z Raciborza
Wyścig snajperów
Innowacje z PERUNA
Kajakiem na światowe podium
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Spadochronowy triumf
Paliwowy krwiobieg NATO
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Rakietowcy na Hawajach
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Pierwszy krok do Invictusa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO