Zamiast wakacyjnych rozrywek i podróży – musztra, szkolenie bojowe, taktyka, medycyna pola walki. 54 studentów z uczelni w całej Polsce spędza letnią przerwę w nauce, kształcąc się na pierwszy stopień podoficerski w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej. Wszystko to w ramach programu „Legia Akademicka”.
Studenci z uczelni w całej Polsce szkolą się w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej w ramach programu „Legia Akademicka”.
Żacy, którzy zamiast letniego wypoczynku w kraju lub za granicą, postawili na wojsko, najbliższe trzy tygodnie spędzą w braniewskiej jednostce. Efektem – jeśli zaliczą egzamin końcowy – będzie uzyskanie nominacji na pierwszy stopień podoficerski, czyli kaprala rezerwy.
– Widzimy, że z roku na rok „Legia Akademicka” cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Coraz więcej osób chce związać się z wojskiem. Wśród tych 54 studentów, którzy aktualnie przechodzą przeszkolenie w naszej brygadzie, są osoby z całej Polski: z Mazur, Rzeszowa czy Warszawy – mówi Marta Hajkowicz, rzecznik prasowy 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej.
Osoby kształcące się obecnie na podoficerów na razie odbywają zajęcia teoretyczne, podczas których zdobywają wiedzę konieczną do dowodzenia drużyną. W części praktycznej będą przechodzić wiele szkoleń strzeleckich, a także z zakresu medycyny pola walki, taktyki czy zastosowania środków łączności.
Studenci z uczelni w całej Polsce szkolą się w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej w ramach programu „Legia Akademicka”.
Będą dowódcami
Weronika Maj, studentka bezpieczeństwa wewnętrznego na Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu, w zeszłym roku w 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Braniewie ukończyła szkolenie podstawowe w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Obecnie uczestniczy w „Legii Akademickiej” z myślą o zostaniu podoficerem, a docelowo oficerem Wojska Polskiego. – Na początku, gdy zgłosiłam się na „Wakacje z wojskiem”, chciałam się po prostu sprawdzić. Zobaczyć, czy nadaję się do wojska. I odkryłam, że to jest właśnie to. W rodzinie mam już żołnierzy, mam z kogo brać przykład. Jestem pewna, że chcę być żołnierzem zawodowym, dlatego teraz biorę udział w „Legii Akademickiej” – podkreśla.
Z kolei szer. Jan Starosta, student piątego roku stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, przygodę z wojskiem zaczynał w 18 Stołecznej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Tam też zaliczył szkolenie podstawowe, obecnie chce uzyskać stopień podoficerski. – Zgłosiłem się do armii, bo chciałem w ten sposób wyrazić swój patriotyzm. Z tego też powodu zdecydowałem się na kontynuację kształcenia. Na razie po tym szkoleniu wrócę jeszcze na studia, ale docelowo zamierzam związać się z wojskiem – deklaruje.
Studenci z uczelni w całej Polsce szkolą się w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej w ramach programu „Legia Akademicka”.
„Legia Akademicka” w module podoficerskim zakończy się w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej 5 sierpnia. Wtedy też uczestnicy odbiorą nominację na stopień kaprala. Warunkiem jest jednak zdanie egzaminu, na który składają się trzy części: teoretyczna, strzelecka, podczas której szkolący się muszą uzyskać odpowiednią liczbę punktów za strzelanie z karabinka Grot, oraz część praktyczna, w ramach której wcielają się w instruktorów w punktach nauczania. Ich zadaniem jest przeprowadzenie zajęć praktycznych i podzielenie się swoją wiedzą z zakresu m.in. składania i rozkładania broni, medycyny pola walki czy musztry.
Dla szeregowego i oficera
Program „Legia Akademicka” umożliwia słuchaczom studiów wyższych kształcenie wojskowe i – w razie chęci – podjęcie służby w wojsku. Realizowany jest w trzech modułach. Podstawowy – dla osób, które nie miały w ogóle do czynienia z armią – trwa 28 dni i kończy się uzyskaniem stopnia szeregowego. Jego ukończenie jest konieczne, jeśli dana osoba zamierza kształcić się na następnych etapach. Kolejny to moduł podoficerski, czyli 21-dniowe szkolenie, które właśnie przechodzą studenci w Braniewie. Ci, którzy będą chcieli edukować się dalej, mogą wziąć udział w „Legii Akademickiej” w module oficerskim. Trwa on 62 dni, zajęcia odbywają się na uczelni wojskowej, a jego efektem jest, po zdaniu egzaminu oficerskiego i spełnieniu wymogów formalnych, uzyskanie stopnia podporucznika rezerwy.
autor zdjęć: Marta Hajkowicz/ 9 BBKPanc

komentarze