moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko informuje o rosyjskiej rakiecie nad Polską

Z uwagi na zagrożenie wszystkie systemy sił powietrznych zostały aktywowane w Polsce – podał w niedzielę rano wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. Alarm został ogłoszony w związku z pojawieniem się rosyjskiej rakiety nad polskim terytorium. Szef MON-u zapewnia, że Polska jest bezpieczna, a wojsko monitoruje sytuację.

W niedzielę jedna z rakiet wystrzelonych w kierunku Ukrainy przez rosyjskie lotnictwo dalekiego zasięgu o godzinie 4.23 przekroczyła polską przestrzeń powietrzną. O zdarzeniu tym poinformowało Dowództwo Operacyjne RSZ, najpierw w komunikacie wydanym ok. 6.00 rano, a później podczas konferencji prasowej. – Rakieta poruszała się z prędkością niemal 800 km/h, na wysokości 400 metrów i przekroczyła granicę około 2 kilometry. Następnie wyleciała z naszego terytorium – mówił na spotkaniu z dziennikarzami ppłk Jacek Goryszewski, rzecznik DORSZ.

O szczegółach poinformował wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. – Obiekt wleciał w polską przestrzeń powietrzną na wysokości miejscowości Oserdów w województwie lubelskim i przebywał na terytorium naszego kraju przez 39 sekund. Wleciał na teren naszego kraju na głębokość 1000–2000 metrów – podał minister obrony narodowej. Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że natychmiast uruchomiono wszystkie procedury i obiekt był przez cały czas monitorowany przez systemy radiolokacyjne. – Wcześniej zostały podjęte wszystkie strategiczne działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa. Aktywowane zostały pary dyżurne, polskie i sojusznicze, latające na samolotach F16 – opisywał działania podjęte przez wojsko szef MON-u. – Nie ma sprawy ważniejszej niż bezpieczeństwo naszej ojczyzny – zaznaczył. 

REKLAMA

Wojsko nie zdecydowało się na zestrzelenie rosyjskiej rakiety. Rzecznik Dowództwa Operacyjnego tłumaczył, że nie było takiej potrzeby. – Przede wszystkim dlatego, że wiedzieliśmy, jaka jest trajektoria lotu. Poza tym rakieta przebywała w naszej przestrzeni przez bardzo krótki czas i nie była w zasięgu lądowych środków ogniowych – wyjaśniał oficer. O słuszności tej decyzji mówił również wicepremier Kosiniak-Kamysz. – Gdyby jakakolwiek przesłanka świadczyła o tym, że rosyjska rakieta zmierzała w kierunku celu znajdującego się w Polsce, zostałaby zestrzelona – argumentował.

Dowództwo Operacyjne zapewnia, że nasza przestrzeń jest bezpieczna, a incydent miał związek z silnym ostrzałem obwodu lwowskiego przez rosyjskie lotnictwo. Po kilku godzinach ataki na Ukrainę ustały. – Możemy być spokojni – mówił ppłk Goryszewski.

Szef resortu obrony poinformował, że jest w stałym kontakcie z prezydentem, premierem, ministrem spraw zagranicznych oraz wysokimi rangą oficerami: szefem Sztabu Generalnego oraz dowódcą operacyjnym. – Dziś przed świtem miało miejsce 39-sekundowe wtargnięcie pocisku manewrującego w polską przestrzeń powietrzną, o czym rozmawialiśmy po godz. 5 rano z premierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem – potwierdził Jacek Siewiera, szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – Zwierzchnik sił zbrojnych oraz sojusznicy zostali niezwłocznie poinformowani – dodał.

Wicepremier Kosiniak-Kamysz podziękował polskim i sojuszniczym żołnierzom. Jak ujawnił, wojska są stawiane w stan alarmu za każdym razem, gdy na Ukrainę spadają rosyjskie rakiety. Tymczasem od kilku dni rosyjskie lotnictwo dalekiego zasięgu prowadzi intensywne ataki na ukraińskie miasta. Minister obrony narodowej wspomniał, że dzięki współpracy z Wielką Brytanią do końca 2024 roku nad bezpieczeństwem polskiej przestrzeni powietrznej czuwa nowoczesny system obronny Sky Sabre.

Natomiast Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało rano komunikat, w którym zapowiedziało, że „Polska będzie domagała się od Federacji Rosyjskiej wyjaśnień w związku z kolejnym naruszeniem przestrzeni powietrznej kraju". 

Przypomnijmy, to trzecia rakieta, która naruszyła polską przestrzeń powietrzną od początku wybuchu wojny w Ukrainie. Po raz pierwszy do tragicznego wydarzenia doszło 15 listopada 2022 roku w Przewodowie. Podczas silnego rosyjskiego ostrzału terytorium Ukrainy na położoną niedaleko granicy wieś w województwie lubelskim spadł pocisk. W wyniku eksplozji zginęło dwóch mężczyzn. Kolejna rosyjska rakieta spadła koło Bydgoszczy. Szczątki pocisku odkryła przypadkowa osoba w kwietniu 2023 roku.

Joanna Tańska

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze


Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
Wojna na detale
Ramię w ramię z aliantami
NATO na północnym szlaku
Zmiany w dodatkach stażowych
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sandhurst: końcowe odliczanie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w świętym mieście, epilog
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Na straży wschodniej flanki NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strażacy ruszają do akcji
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Kolejne FlyEle dla wojska
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Charge of Dragon
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Święto stołecznego garnizonu
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Front przy biurku
Sprawa katyńska à la española
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Przygotowania czas zacząć
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zachować właściwą kolejność działań
W Italii, za wolność waszą i naszą
Szarża „Dragona”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kadisz za bohaterów
SOR w Legionowie
Głos z katyńskich mogił

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO