Służba Kontrwywiadu Wojskowego i Służba Wywiadu Wojskowego oraz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu i Centralne Biuro Antykorupcyjne mają nowych szefów. O wyznaczeniu na stanowiska nowych dowódców służb specjalnych zadecydował premier Donald Tusk. – Państwo musi wiedzieć, że może liczyć na swoje służby – mówił o nominowanych wiceszef MON-u Cezary Tomczyk.
Nominacje szefom służb specjalnych prezes Rady Ministrów Donald Tusk wręczył wczoraj w Warszawie. Na stanowiska powołane zostały osoby, które wcześniej, tzn. 19 grudnia 2023 roku, wyznaczono do pełnienia tych obowiązków.
Oznacza to, że od wczoraj etatowym szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest płk Rafał Syrysko. Oficer wcześniej działał w pionie kontrwywiadu, bezpieczeństwa wewnętrznego, a także jako pełnomocnik ochrony informacji niejawnych w Urzędzie Ochrony Państwa i ABW. W fotelu szefa Agencji Wywiadu zasiada płk Paweł Szota. Pułkownik w służbie jest od 24 lat, początkowo jako oficer UOP-u, a potem Agencji Wywiadu.
Zgodnie z decyzją premiera, Centralnym Biurem Antykorupcyjnym kieruje Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak, związana ze służbami mundurowymi od 20 lat – początkowo jako funkcjonariuszka policji, a od 2015 roku funkcjonariuszka w bydgoskiej delegaturze CBA.
Zmiany dotyczą także wojskowych specsłużb, czyli Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego. Stanowiska szefów objęli oficerowie wyznaczeni trzy miesiące temu przez kierownictwo resortu obrony narodowej. – To ważny moment dla działalności państwa polskiego. Państwo musi mieć „oczy i uszy” i musi wiedzieć, że może liczyć na swoje służby – tak o nowych szefach wojskowych służb w grudniu 2023 roku mówił wiceminister obrony Cezary Tomczyk.
Etatowym szefem SKW od wczoraj jest gen. Jarosław Stróżyk. Oficer w przeszłości był m.in. attaché obrony przy ambasadzie RP w Waszyngtonie oraz zastępcą dyrektora Zarządu Wywiadu Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO, gdzie zajmował się m.in. koordynacją działania wywiadów sił zbrojnych państw członkowskich Sojuszu.
Szefową Służby Wywiadu Wojskowego z kolei została płk Dorota Kawecka. Oficer w służbie jest od 22 lat. Doświadczenie zdobywała m.in. w pionie analitycznym, zajmując się wywiadem radioelektronicznym SIGINT (od ang. signals intelligence) oraz służąc w ramach Wojskowego Korpusu Dyplomatycznego w Londynie. Jest pierwszą kobietą stojącą na czele wojskowych służb wywiadowczych.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, szefów służb specjalnych powołuje premier po zasięgnięciu opinii prezydenta, Kolegium ds. Służb Specjalnych i sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych.
autor zdjęć: Krystian Maj / KPRM
komentarze