moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Śmigłowiec W-3 Sokół do celów dydaktycznych

PZL-Świdnik, jako OEM, jedyne oryginalne zakłady śmigłowcowe w Polsce od ponad 70 lat są jednym z najważniejszych ośrodków badawczo-rozwojowych przemysłu lotniczego; produkcja i stała modernizacja śmigłowców opiera się właśnie na tej solidnej pracy inżynierskiej i projektowej. Dalsze inwestycje w rozwój linii produkcyjnych, B+R, dział prób w locie, którego akceleratorem są nowe śmigłowce AW149 dla Sił Zbrojnych RP - ale i perspektywa kolejnych platform śmigłowcowych, które PZL-Świdnik może dostarczyć polskiemu wojsku – wpływają na dynamikę zmian, w tym kontekście przyśpieszają ciągły rozwój zdolności przemysłowych i naukowo-badawczych, włączając w to środowiska akademickie, instytucje oraz wojskowe zakłady przemysłowe i badawcze. „Z punktu widzenia wojska, PZL-Świdnik wraz z całym łańcuchem wartości przemysłowych i naukowych tworzy strategiczne zaplecze techniczne polskiej floty śmigłowcowej” – mówi Jacek Libucha, prezes PZL-Świdnik.

PZL-Świdnik od wielu lat, a niekiedy od powstania zakładów współpracuje ze szkołami, uczelniami, czego przykładem jest współpraca z Politechniką Rzeszowską (PRz) w trosce o pełne wykorzystanie posiadanych możliwości, doświadczenia i wiedzy oraz mając na uwadze optymalne współdziałanie ośrodków nauki i biznesu. Jednocześnie PZL-Świdnik dostrzega ogromny wkład Politechniki Rzeszowskiej w rozwój polskiego przemysłu lotniczego, dotychczasowe doświadczenia, dorobek naukowy i działalność badawczą, a także pokolenia wybitnych absolwentów-inżynierów, także znajdujących zatrudnienia w świdnickich zakładach.

W ramach współpracy, oficjalnie popartej umową już sprzed paru lat, PZL-Świdnik i Politechnika Rzeszowska podejmują działania zmierzające do podniesienia efektywności i poziomu wykorzystania posiadanych zasobów naukowo-technicznych i personalnych. Przyczynia się to do edukacji przyszłych inżynierów, rozwoju wspólnych projektów, prowadzenia badań naukowych i wymiany doświadczeń.

REKLAMA

Teraz PZL-Świdnik przekazał Politechnice Rzeszowskiej śmigłowiec W-3 Sokół do celów dydaktycznych, co wpisuje się w realizację nowych planów uczelni, tworzącej specjalność śmigłowce na studiach na kierunku lotnictwo i kosmonautyka. Śmigłowiec będzie wykorzystywany na zajęciach z przedmiotów poświęconych konstruowaniu i eksploatacji, tym bardziej jest to ważne w świetle innych aktywności Politechnik Rzeszowskiej związanych z rozwojem i doskonaleniem umiejętności ukierunkowanych na obronność i przemysł obronny w ramach projektów Unii Europejskiej, w których uczelnia uczestniczy.

PZL-Świdnik, będący częścią Leonardo - europejskiej, ale o globalnym zasięgu firmy technologicznej i obronnej stwarza dodatkowe możliwości dla studentów, kadry naukowej, inżynierów i techników w zakresie poszerzania wiedzy i współpracy m. in. w przemyśle śmigłowcowym.

Tomasz Bilski – dyrektor projektowania, PZL-Świdnik: „Przekazany Politechnice Rzeszowskiej śmigłowiec umożliwia realizację kolejnych etapów dydaktycznych, takich jak optymalizacja części składowych systemów pod kątem zweryfikowanego i zdiagnozowanego ich zużycia w długim czasie, metod napraw, optymalizacji konstrukcji czy zastosowania alternatywnych rozwiązań konstrukcyjnych. Śmigłowiec posiada funkcjonalne systemy pozwalające na praktyczne poznanie zasad ich działania, umożliwia samodzielny ich demontaż, weryfikację pod kątem zgodności z dostępnymi dokumentami eksploatacyjnymi, a PZL-Świdnik zapewnić może dodatkowe wsparcie eksperckie przyszłym inżynierom. Studenci tego kierunku będą mogli skonfrontować swoją wiedzę teoretyczną z rzeczywistością, poznać szczegółowe zagadnienia budowy i konstrukcji śmigłowca w praktyce.

Mateusz Kulas – kierownik inżynierii obsługi śmigłowców, PZL-Świdnik: „Przekazany Politechnice Rzeszowskiej śmigłowiec PZL W-3A niewątpliwie będzie nieocenioną pomocą dydaktyczną w kształtowaniu przyszłej kadry inżynierskiej i otwiera drzwi do zupełnie nowego, praktycznego podejścia w kształtowaniu studentów różnych kierunków zarówno mechanicznych, elektrycznych czy specjalistów awioniki. Jako koordynator współpracy pomiędzy PZL-Świdnik a Politechniką Rzeszowską cieszę, się że wspólnie możemy wprowadzić aspekt praktyczny w tok całego procesu kształcenia. Studenci, mając bezpośredni i niemal nieograniczony dostęp do śmigłowca, będą mieli okazję do praktycznego poznania jego konstrukcji w całym jego zakresie tj. od struktury kadłuba, po układ napędowy, układ sterowania, układ hydrauliczny, paliwowy, poprzez układy elektryczne i awionikę po wirniki. Mając na uwadze, iż w procesie projektowania, produkcji czy eksploatacji śmigłowca wykorzystywana jest wiedza z niemal każdej dziedziny inżynierii, daje to studentom nieograniczoną bazę do badań, a także podczas przygotowywania prac dyplomowych.”

Lucyna Pasternak – dyrektor działu personalnego, PZL-Świdnik: „PZL-Świdnik od wielu lat rozwija współpracę ze środowiskiem akademickim – uczelniami kształcącymi zarówno inżynierów, jak i przyszłych pilotów. Spotkania nauki i przemysłu są korzystne dla obu stron, ponieważ są platformą do ciągłego doskonalenia się. Zapewnienie studentom dostępu do śmigłowca jeszcze bardziej może zainteresować młodzież kierunkami inżynieryjnymi, a z drugiej strony pozwala podnieść konkurencyjność absolwentów na lotniczym rynku pracy i skrócenia procesu adaptacji w początkowym etapie zatrudnienia. Współpraca z Politechnika Rzeszowską to jeden z wielu przykładów udanej współpracy dwóch różnych środowisk, które jednak mają wspólne cele – innowacje technologiczne i doskonałość przemysłowa.”

„Współpraca Politechniki Rzeszowskiej z przemysłem polega nie tylko na prowadzeniu badań naukowych na zlecenie, opracowywaniu wdrożeń, ale również na prowadzeniu studiów pierwszego i drugiego stopnia, doktoranckich i podyplomowych odpowiadających potrzebom rynku pracy, a więc firm działających nie tylko na Podkarpaciu. Zaawansowana nauka, technologia i umiejętności inżynierskie są kluczowe dla przyszłości polskiego przemysłu. W wielu obszarach współpraca z otoczeniem gospodarczym z przedsiębiorstwami układa się bardzo dobrze. Jesteśmy uczelnią techniczną kształcącą inżynierów, którzy będą później pracować w przedsiębiorstwach różnych branż, w tym lotnictwa. Bardzo nas cieszy, że przedsiębiorstwa dostrzegają swoją rolę już na tym etapie kształcenia. Dzięki takiej współpracy i tego typu darowiznom nasi studenci uzyskują wiedzę, praktyczne umiejętności i kompetencje na najwyższym możliwym poziomie. Uczelnia systematycznie inwestuje w nowe wyposażenie , a to są często kosztowne inwestycje, dlatego przekazanie przez przedsiębiorców takiego daru jest dla nas bardzo cenne.” – rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik.

Tekst: Dariusz Szulc/ PZL-Świdnik

red. PZ

autor zdjęć: A. Surowiec/PRz

dodaj komentarz

komentarze


Ferie w mundurze
 
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Podoficer pies
Przerwany lot „Orlika”
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Tajna misja polskiej agentki
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nowoczesna łączność dla armii
Lotnictwo i kobiety
Air Show ’25 – do zobaczenia
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nowy szef CWCR
Leopardy jadą na poligon
Pamiętamy o Niezłomnych
Będzie za co kupić koreańską broń
Którą drogą do armii?
Kleszcze dla wojska
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Telefon zaufania dla żołnierzy
Palmiry – miejsce kaźni
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Polska przystań brytyjskich jeńców
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Carl-Gustaf w polskiej armii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zamiana po włosku
Sztandar dla Dowództwa WOT
Priorytety dla armii
Rusza morski „Dragon”
W Jachrance o skokach spadochronowych
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Ostrożnie! Czołgi na drodze
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Zachód przeciwko „korsarzom”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Eurofightery znowu w Polsce
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Wielki test w West Point coraz bliżej
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO