Złoto kajakarek, młociarza i florecistki

Szer. Karolina Naja, szer. Anna Puławska, st. mar. Wojciech Nowicki i st. szer. Julia Walczyk-Klimaszyk zostali złotymi medalistami rozgrywanych w Polsce III Igrzysk Europejskich. Podczas czterech dni rozgrywania finałów tej imprezy Biało-Czerwoni wywalczyli 24 krążki. W zdobyciu połowy z nich swój udział mają żołnierze z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego.

St. mar. Wojciech Nowicki.

III Igrzyska Europejskie, które od kilku dni odbywają się w Polsce, zbliżają się do półmetka. Po czterech pierwszych dniach rozgrywania finałów w różnych dyscyplinach na czele klasyfikacji medalowej znajduje się reprezentacja Hiszpanii. Gospodarze zaś zajmują piątą pozycję. Reprezentanci Polski wywalczyli 24 krążki w siedmiu dyscyplinach. Najwięcej – trzy złote, pięć srebrnych i brązowy – zapisali na swoim koncie lekkoatleci. Kajakarze zaś mogą poszczycić się pięcioma: trzema złotymi oraz srebrnym i brązowym. Miejsca na podium zajęli też zawodnicy uprawiający wspinaczkę sportową (zdobyli po jednym medalu każdego rodzaju), szermierkę (1 – 1 – 0), strzelectwo (1 – 0 – 1), karate (0 – 0 – 2) i koszykówkę 3×3 (0 – 0 – 1).

Bardzo dobrze w igrzyskach spisują się reprezentanci Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, którzy wywalczyli już tuzin medali. Pierwsze z nich, jak informowaliśmy, zdobyły kajakarskie osady z żołnierzami w składzie (czwórka kobiet na 500 m i kanadyjkowa dwójka mężczyzn na 500 m) oraz strzelczyni st. szer. spec. Klaudia Breś i specjalistka od szybkiego wspinania się po ściance st. szer. Aleksandra Mirosław. Od piątkowego popołudnia do niedzieli na listę medalistów igrzysk spośród żołnierzy wpisali się jeszcze: kajakarki – szer. Karolina Naja i szer. Anna Puławska, florecistka – st. szer. Julia Walczyk-Klimaszyk, strzelczynie – st. szer. Aneta Stankiewicz, szer. Julia Piotrowska i szer. Natalia Kochańska – oraz 12 lekkoatletów, którzy wywalczyli srebro w klasyfikacji drużynowej. Dwoje z nich – st. mar. Wojciech Nowicki i szer. Natalia Kaczmarek – zajęło miejsca na podium w konkurencjach indywidualnych, a kpr. Marika Popowicz-Drapała, st. szer. spec. Anna Kiełbasińska i szer. Natalia Kaczmarek ukończyli rywalizację z medalami w sztafetach.

Po bardzo udanym dla reprezentacji Polski pierwszym dniu rywalizacji o medale w kajakarstwie, w którym w podkrakowskim Kryspinowie odegrano Mazurka Dąbrowskiego czwórce kobiet w składzie: szer. Karolina Naja, szer. Anna Puławska i st. szer. Dominika Putto oraz Adrianna Kąkol, dwie z zawodniczek tej osady w drugim dniu rozgrywania finałów na torze regatowym wywalczyły złoty medal w dwójkach na 500 m. Po drugi złoty medal III Igrzysk Europejskich sięgnęły szer. Karolina Naja i szer. Anna Puławska. Kajakarki z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego triumfowały z czasem 1 min 40,952 s i o 0,390 s wyprzedziły osadę z Danii. Trzecie miejsce – ze stratą 1,586 s – zajęły Węgierki.

St. szer. Julia Walczyk-Klimaszyk.

Bardzo dobrze rywalizację na europejskich igrzyskach rozpoczęli też reprezentanci Polski w szermierce. W pierwszym dniu finałów Biało-Czerwoni wywalczyli w Krakowie dwa medale: złoty we florecie – st. szer. Julia Walczyk-Klimaszyk, a srebrny w szabli – Krzysztof Kaczkowski. Florecistka CWZS-u jako jedyna wygrała pięć walk w fazie grupowej. W fazie pucharowej zaś pokonała kolejno: 15:7 Węgierkę Katę Kondricz, 15:13 Izraelkę Lior Druck, 14:13 Rumunkę Mălinę Călugăreanu i 15:11 Węgierkę Flórę Pásztor. Najwięcej kłopotów w drodze do złota sprawiła Polce w półfinale Rumunka. Pojedynek o awans do finału rozstrzygnął się na korzyść Walczyk-Klimaszyk w dodatkowym czasie.

Batalię o medale III Igrzysk Europejskich oraz o miejsca na podium drużynowych mistrzostw Starego Kontynentu przez trzy dni toczyli również lekkoatleci. Na Stadionie Śląskim w Chorzowie reprezentanci Polski bronili tytułu drużynowych mistrzów. Niestety, nie udało im się tego osiągnąć. Złoto wywalczyli Włosi, którzy w 37 konkurencjach zgromadzili 426,5 pkt. Biało-Czerwoni zajęli drugie miejsce – do mistrzów stracili 24 oczka. Brązem, z dorobkiem 387,5 pkt, mogą się z kolei poszczycić reprezentanci Niemiec. W składzie polskiej reprezentacji o medal drużynowego czempionatu rywalizowało 12 żołnierzy z CWZS-u, którzy w klasyfikacji europejskich igrzysk zdobyli jeden złoty krążek – st. mar. Wojciech Nowicki w rzucie młotem – oraz cztery srebrne: drużynowo, w biegu na 400 m kobiet – szer. Natalia Kaczmarek, w sztafecie 4 × 100 m kobiet – kpr. Marika Popowicz-Drapała – i w sztafecie mieszanej 4 × 400 m – st. szer. spec. Anna Kiełbasińska oraz szer. Natalia Kaczmarek.

Szer. Natalia Kaczmarek.

Jedyny brązowy krążek reprezentanci Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego wywalczyli na strzelnicy Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk we Wrocławiu. Trzecie miejsce zajęła drużyna kobiet w konkurencji karabin pneumatyczny 10 m. Polki startowały w składzie: st. szer. Aneta Stankiewicz, szer. Julia Piotrowska i szer. Natalia Kochańska. W meczu o brąz strzelczynie CWZS-u pokonały 17:5 Węgierki.

Prowadzący w klasyfikacji medalowej po czterech dniach rozgrywania finałów III Igrzysk Europejskich sportowcy z Hiszpanii zdobyli 18 złotych krążków, 11 srebrnych i 10 brązowych. Drugą lokatę zajmuje reprezentacja Włoch (17 – 17 – 21), trzecią – Ukrainy (11 – 7 – 4), czwartą – Niemiec (9 – 9 – 8), piątą – Polski (9 – 8 – 7), szóstą – Francji (6 – 10 – 12), siódmą – Holandii (5 – 4 – 4), a ósmą – Węgier (4 – 5 – 5). Ostatnich medalistów igrzysk poznamy 2 lipca. Tego dnia odbędą się finały w boksie, slalomie kajakowym, kick-boxingu i strzelectwie.

autor zdjęć: Szymon Sikora/ PKOl