moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szkoła podoficerska dla specjalsów?

Ministerstwo Obrony Narodowej planuje utworzenie nowej szkoły podoficerskiej. Będą się w niej szkolić kandydaci na kaprali wojsk specjalnych oraz podoficerowie tego rodzaju wojsk. Takie rozwiązanie ma przyspieszyć proces szkolenia i zwiększyć efektywność kształcenia w Siłach Zbrojnych RP. Szkoła podoficerska dla specjalsów ma rozpocząć działalność 1 września.


Obecnie w wojsku polskim działa sześć szkół podoficerskich: Wojsk Lądowych w Poznaniu, Sił Powietrznych w Dęblinie, Marynarki Wojennej w Ustce, Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim oraz dwie najmłodsze: „Sonda” w Zegrzu i Logistyki w Grudziądzu-Grupie.

Niebawem w strukturach wojskowego szkolnictwa pojawi się kolejna, siódma tego rodzaju placówka. Ministerstwo Obrony Narodowej planuje bowiem powołanie Szkoły Podoficerskiej Wojsk Specjalnych. Jaki jest powód takiej decyzji?

REKLAMA

Dynamiczny rozwój Wojsk Specjalnych wymaga pozyskania odpowiednio przygotowanego personelu tego rodzaju wojsk. Obecnie szkolenie kandydatów na podoficerów WS jest realizowane pod egidą Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu. Nie zapewnia to kształcenia optymalnie zgodnego z zakresem tematycznym wojsk specjalnych, nie gwarantuje też wymaganej liczby miejsc przeznaczonych dla kandydatów tego rodzaju wojsk, stosownie do aktualnych potrzeb – uzasadniają przedstawiciele resortu obrony narodowej.

Dzięki powstaniu nowej placówki szkolenie ma stać się bardziej efektywne. Kandydaci na podoficerów będą bowiem szkoleni według potrzeb wojsk specjalnych, a ich kształcenie pod okiem specjalsów zagwarantuje właściwe przygotowanie do objęcia pierwszych stanowisk w jednostkach WS.

Planowane zmiany w znacznym stopniu przyspieszą też sam proces szkolenia. – Możliwe bowiem będzie prowadzenie kursów w takich terminach, które nie będą kolidowały z innymi przedsięwzięciami szkoleniowymi oraz m.in. z zadaniami sojuszniczymi realizowanymi przez komponent wojsk specjalnych – przyznają przedstawiciele MON-u.

Zgodnie z propozycjami szkoła ma rozpocząć działalność już 1 września tego roku. Będzie funkcjonować w strukturze Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych działającego w Krakowie, w oparciu o istniejące obecnie stanowiska. Oznacza to, że Centrum będzie odpowiadać za kształcenie i egzaminowanie kandydatów na podoficerów. Ci ostatni, zanim rozpoczną kształcenie w szkole, będą musieli wcześniej ukończyć odpowiednie kursy realizowane w jednostkach wojsk specjalnych. Cały proces kształcenia w nowej szkole ma być objęty nadzorem dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych.

Podporządkowane dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych powstało w 2019 roku. Do jego zadań należą m.in.: organizacja i prowadzenie kursów specjalistycznych (operacyjnych) dla żołnierzy wojsk specjalnych oraz personelu wojskowego aspirującego do służby w strukturach tego rodzaju wojsk, prowadzenie kursów kwalifikacyjnych i doskonalących w obszarze działań specjalnych dla podoficerów oraz szkolenie osób ze środowiska cywilnego (również żołnierzy z innych JW o stopniu wojskowym nie wyższym niż starszy szeregowy) jako kandydatów do służby w korpusie szeregowych w wojskach specjalnych (kurs JATA). Kadra Centrum prowadzi też kursy specjalistyczne dla żołnierzy wojsk specjalnych z państw sojuszniczych oraz szkolenia rezerw osobowych w deficytowych specjalnościach wojsk specjalnych. W strukturze Centrum działają cztery ośrodki szkolenia: lądowego, spadochronowego, nurkowego, poligonowego wojsk specjalnych oraz lektorat języków obcych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Jednostka wojskowa NIL

dodaj komentarz

komentarze


Zawsze gotowi do pomocy
 
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ostatnia droga Pileckiego
Broń Hitlera w rękach AK
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Ryś” z laserem
By Polska była bezpieczna
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Grand Quadriga ‘24”
Nowe zadania szefa SKW
Nie szpital, a instytut
Po śladach polskich bohaterów
Piedimonte – samobójcza misja
„Pierwsza Drużyna” na start
Układ nerwowy Mieczników
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wszystkie misje AWACS-a
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
NATO on Northern Track
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Cień atomowej zagłady
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bohater odtrącony
Ameryka daje wsparcie
Serwis K9 w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Krwawa noc pośród puszczy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Flota Bayraktarów w komplecie
Na straży nieba
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Pływacy i maratończycy na medal
They Will Check The Training Results in Combat
Abramsy w pętli
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO