moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Czy pracownicy wojska założą mundury?

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało nową ofertę dla pracowników wojska. Osoby, które zdecydują się na służbę w armii i przejdą szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, będą otrzymywać wyższe pensje. – Jeśli zdecydują się na służbę w WOT, otrzymają wynagrodzenie wyższe o 1000 zł oraz dodatkowy urlop – informuje wicepremier Mariusz Błaszczak.

O nowych możliwościach rozwoju zawodowego dla cywilów pracujących w Wojsku Polskim wicepremier Mariusz Błaszczak poinformował podczas obchodów Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa. W czasie uroczystej zbiórki w Nowym Dworze Mazowieckim szef resortu obrony ogłosił podpisanie decyzji w sprawie promowania pełnienia służby wojskowej w jednostkach organizacyjnych podległych MON. Decyzja ma zachęcić pracowników wojska do założenia munduru.

Wicepremier Błaszczak przypomniał, że nadrzędnym celem jest stworzenie 300-tysięcznej armii. A obecnie, jak podał, siły zbrojne razem z WOT-em i żołnierzami dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej liczą 172 tysiące żołnierzy. – Zachęcam kolejnych do tego, żeby przystępowali do Wojska Polskiego – powiedział.

Oferta przygotowana dla pracowników Wojska Polskiego dotyczy dwóch możliwości. Pierwsza zakłada przekształcenie stanowiska cywilnego na stanowisko wojskowe, na którym przysługuje wyższe wynagrodzenie. Pracownik, który zdecyduje się na taką zmianę, będzie mógł zostać zatrudniony na etacie wojskowym po odpowiednim przeszkoleniu w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. – Polska ma korzyść: mamy żołnierza, osobę potrafiącą posługiwać się bronią – mówił w Nowym Dworze Mazowieckim wicepremier Błaszczak. Druga możliwość przewiduje wstąpienie cywilnego pracownika do wojsk obrony terytorialnej. Tu zachętą ma być dodatek do wynagrodzenia w wysokości 1000 złotych oraz dodatkowy urlop. – Zachęcam do skorzystania z tej propozycji, to bardzo ważne, żeby Wojsko Polskie było silne. To najlepsza metoda, żeby odstraszyć agresora – przekonywał wicepremier.

Jak wyjaśnia Centrum Operacyjne MON, oferta wpisuje się nie tylko w proces zwiększania liczebności armii, lecz jest także odpowiedzią na postulaty pracowników wojska dotyczące poprawy warunków zatrudnienia. „Celem nowej regulacji jest ułatwienie dostępu oraz zapewnienie stosownej motywacji finansowej i pozafinansowej dla pracowników zatrudnionych w jednostkach podległych ministrowi, którzy zdecydują się na pełnienie terytorialnej służby wojskowej lub pełnienie służby z uwzględnieniem i wykorzystaniem dotychczasowego wykształcenia, umiejętności oraz doświadczenia zawodowego” – informuje Centrum Operacyjne MON. Podpisana przez wicepremiera Błaszczaka decyzja pozwoli pracownikom, którzy zdecydują się na służbę wojskową, wykonywać obowiązki na tym samym stanowisku w swojej jednostce organizacyjnej. O przekształcenie stanowiska cywilnego na wojskowe będzie mógł wnioskować pracodawca.

Decyzja MON-u zobowiązuje także szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji do prowadzenia działań informacyjnych i wprowadzenia odrębnej ścieżki rekrutacji do służby oraz zorganizowania odpowiednich kursów (w tym oficerskich i podoficerskich). Decyzja wejdzie w życie 1 czerwca 2023 r.

Cywile zatrudnieni w Ministerstwie Obrony Narodowej, dowództwach i jednostkach wojskowych zajmują się szeroko pojętą administracją, pracami biurowymi, kadrowymi, zamówieniami oraz naprawą wojskowego sprzętu. W sumie pracowników cywilnych jest w wojsku niespełna 45 tys.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Andrzej Hulimka/ REPORTER

dodaj komentarz

komentarze

~Frank
1688053020
Niby sa wytyczne i decyzje, ale przełożeni krytykują pomysł i sa sceptyczni w deklaracjach pracownikow do przejścia w mundur. Czyżby mieli racje? Czy rzeczywiście odejście pracownika do munduru to strata związana z brakiem człowieka przez kilka miesięcy na stanowisku pracy i ryzyku ze zostanie po wcieleniu do wojska, za jakiś czas oddelegowany do innych zadań nie koniecznie związanych z macierzysta jednostka?
4F-2A-27-63
~leszek
1685511660
Ciekawe czy pracownicy Agencji Mienia Wojskowego też się pod tą kwalifikują
B1-EA-28-34

Zagrzmiały K9 Thunder
Together on the Front Line and Beyond
Wyższa rekompensata dla rannych weteranów
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Buzdygany – nagradzamy najlepszych
Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
Oko na Bałtyk
Nowa ścieżka finansowania
Nowe brygady i inwestycje WP
Nie ma nudy
Bezpieczeństwo to priorytet
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Saperzy z dronami
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Koniec olimpijskich zmagań
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Lekowa tarcza państwa
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Nowe Abramsy do szkolenia
Prezydenckie weto dla SAFE
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
Przeprawy na Odrze
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
System San z koreańskimi elementami
SAFE kością niezgody
Pentagon nad Wisłą? MON ma inny pomysł.
Kosiniak-Kamysz: Pieniądze z SAFE są bardzo potrzebne
Cyberatak na szpital. Do akcji ruszyli terytorialsi
Nowe zdolności podniebnego strażnika
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
„Delty” w komplecie
Strzelnice wojskowe: reaktywacja
Nowa linia kolejowa w Małopolsce
Wojskowi w akcji po tragedii w DPS-ie
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Polska w NATO: od aspiranta do filaru wschodniej flanki
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Krok przed wrogiem
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Piekło „Pługa”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Kosmiczny nadzór
Gala MMA coraz bliżej
Wózki na Leopardy
Zacięta walka o medale pod siatką
New Line of Financing
Szlify pod lodem
Siła współpracy
ORP „Wodnik” zimową porą
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Dron odkryty w kopalni. Na miejscu działają służby
Łask z amerykańską akredytacją
Opowieść o partnerstwie wojskowym Polski i USA
Nie pozwala spocząć na laurach
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Tankowanie w przestworzach
Polska i Szwecja dla bezpiecznego na Bałtyku
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Rośki i Borsuki kuszą SAFE-m
Drony w akcji: operatorzy z 17 BZ pokazali swoje możliwości
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO