moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kongres Trójmorza w Lublinie

Razem jesteśmy silniejsi. To jest hasło, któremu jesteśmy wierni w NATO, ale przecież formuła Trójmorza jest szersza niż Sojusz Północnoatlantycki. Nasze wsparcie, którego udzielamy Ukrainie, wiąże się z brakiem zgody na odtwarzanie imperium rosyjskiego – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas III Samorządowego Kongresu Trójmorza. Inicjatywa zrzesza 12 państw.

Inicjatywa Trójmorza służy pogłębianiu współpracy w regionie szeroko rozumianej Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym) i skupia 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Forum Regionów Trójmorza to projekt zainicjowany w 2018 roku w Rzeszowie przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 

– Inicjatywa Trójmorza jest projektem proeuropejskim i komplementarnym wobec integracji europejskiej. Ale sam duch tego projektu zdecydowanie wykracza poza dzisiejsze granice Unii Europejskiej – mówił Andrzej Duda, inaugurując III Kongres Trójmorza w Lublinie. – Jesteśmy zaledwie 100 km od granicy Polski z Ukrainą. Ukrainą, która rok i trzy miesiące temu padła ofiarą brutalnej rosyjskiej agresji. To także dlatego dzisiaj bezpieczeństwo jest głównym tematem właściwie wszystkich naszych spotkań – podkreślił prezydent. Zwierzchnik sił zbrojnych zaznaczył, że najważniejszym celem działania w ramach międzynarodowego gremium jest zapewnienie bezpieczeństwa, spokoju i jak największego możliwego dobrobytu obywatelom.

W III Samorządowym Kongresie Trójmorza uczestniczył także wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON-u otrzymał wczoraj nagrodę „Międzynarodowy sukces w obszarze regionów Trójmorza” w kategorii osób wspierających tę inicjatywę. Nagrodę przyznano mu m.in. za aktywne wspieranie Ukrainy oraz działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO. – Razem jesteśmy silniejsi. To hasło, któremu jesteśmy wierni w NATO, ale przecież formuła Trójmorza jest szersza niż Sojusz Północnoatlantycki. Nasze wsparcie, którego udzielamy Ukrainie, wiąże się z zasadniczym przesłaniem: brakiem zgody na odtwarzanie imperium rosyjskiego – powiedział wicepremier w Lublinie. – Na naszych oczach Putin próbuje odbudować imperium rosyjskie. My Polacy doskonale wiemy, że bez względu na to, czy imperium rosyjskie było białe, czerwone czy jest putinowskie, dopuszcza się zbrodni. Przekonali się o tym mieszkańcy Buczy i Irpienia. Inne państwa z naszej części Europy mają tożsame doświadczenia. W związku z tym nasza współpraca koncentruje się na zapewnieniu bezpieczeństwa – dodał szef MON-u. Odbierając nagrodę, minister Błaszczak wspomniał swoją ubiegłotygodniową wizytę w USA. – Usłyszałem podziękowania za to, że Polacy przyjęli tak wielu uchodźców z Ukrainy. Pomagamy naszym sąsiadom Ukraińcom, bo rozumiemy, co przeżywają. Bo nasi przodkowie przeżywali też podobne chwile – mówił szef MON-u.

Uczestnicy dwudniowego kongresu debatują o bezpieczeństwie w wymiarze krajowym i zagranicznym, edukacji, polityce energetycznej, międzynarodowych projektach gospodarczych, a także o odbudowie Ukrainy i jej integracji europejskiej.

Podczas wtorkowej sesji dotyczącej bezpieczeństwa w regionie głos zabrali m.in. dowódca generalny RSZ gen. broni Wiesław Kukuła, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Republiki Litewskiej w Polsce Eduardas Borisovas, dyrektor Centrum Doskonalenia Bezpieczeństwa Energetycznego NATO na Litwie płk Darius Uzkuraitis, dyrektor Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego MON gen. bryg. Dariusz Mendrala. Jednym z poruszonych tematów było rozszerzenie NATO o Finlandię, a niebawem także i o Szwecję. – Z perspektywy militarnej rozszerzenie struktur Sojuszu wygląda lepiej niż dobrze – ocenił gen. broni Wiesław Kukuła. Dowódca generalny RSZ przyznał, że przyjęcie Finlandii, a za chwilę być może i Szwecji do NATO stworzy Federacji Rosyjskiej zupełnie nowe dylematy, m.in. w kontekście wydłużenia linii granicznej Rosji z Sojuszem Północnoatlantyckim. Przyznał również, że oba państwa wnoszą bardzo duży wkład w znaczenie zasobów obronnych. – Kiedy budowaliśmy w Polsce wojska obrony terytorialnej w latach 2016–2019, to właśnie te dwa państwa były dla nas inspiracją do tego, jak powinniśmy kreować nasze zasoby obronne i w jaki sposób powinniśmy angażować lokalne społeczności w system obronny państwa – podkreślił gen. Kukuła, który wcześniej dowodził WOT-em. Zaznaczył, że akcesja Finlandii i Szwecji ma także ogromne znaczenie z perspektywy obrony i znaczenia Morza Bałtyckiego. – Dla nas, dla Polski, to bardzo ważne okno na świat, ale także środowisko, w którym funkcjonują instalacje energetyczne, definiujące naszą odporność – mówił w Lublinie dowódca generalny.

O wnioskach płynących z konfliktu w Ukrainie i o tym, jaki ta wojna będzie miała wpływ na sytuację militarną w regionie mówił natomiast gen. bryg. Dariusz Mendrala. Oficer akcentował szczególnie znaczenie wojskowej logistyki. – Trzeba postawić na rozwój infrastruktury logistycznej, która zapewni nieprzerwany dostęp do paliwa, środków bojowych i wszelkich środków zaopatrzenia materiałowego, które są potrzebne do prowadzenia walki. Kto opanuje logistykę ten ma przewagę – stwierdził gen. Mendrala. – Czas pokojowej dywidendy już minął. Musimy ten czas wykorzystać regionalnie, narodowo i sojuszniczo, by przełamać pewne bariery myślowe. Nie bójmy się podejmować trudnych decyzji – apelował dyrektor Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego MON. Paneliści dyskutowali także o roli rezerwistów w systemie sił zbrojnych, rozwoju i modernizacji sił zbrojnych oraz o zbliżającym się szczycie NATO w Wilnie. Przyznali, że oczekują, iż zapadnie wówczas decyzja o zwiększeniu stałej obecności żołnierzy NATO na wschodniej flance.

W drugim dniu kongresu szefowie regionów założycielskich podpiszą umowę o Sieci Regionów Trójmorza, po czym nastąpi uroczyste przyjęcie nowych członków Sieci z Rumunii oraz Ukrainy. Łącznie do Sieci zgłosiły swój akces 22 regiony z sześciu krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Samorządowy Kongres Trójmorza odbywa się cyklicznie. Poprzednie edycje miały miejsce w Lublinie w czerwcu 2021 i 2022 roku. Skupiły łącznie prawie 2 tys. osób z 25 krajów świata. Tegoroczne przedsięwzięcie, podobnie jak poprzednie, zostało objęte patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy. Podczas kongresu zatwierdzono utworzenie Sieci Uniwersytetów Trójmorza.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Marek Borawski/ KPRP, Maciej Nędzński/ CO MON, Aleksander Zieliński/Kancelaria Sejmu

dodaj komentarz

komentarze


„Umieram jak Polak”
 
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Plan na szczyt
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Incydent lotniczy
Marsz po medale
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
„Osiodłać krowę”
Sześcioosobowe armie na start!
FA-50 polecą na przegląd do Bydgoszczy
Koszykarskie święto w Łodzi
Siła z morza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
Czołgi K2. Made in Poland
Pierwsi za sterami Apache
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przez Dunaj do Rumunii
Sztandar dla cyberwojsk
Eurosatory 2024: festiwal premier
Paryskie trendy
„Pierwsza Drużyna” na start
Eurosatory 2024 idą na rekord
M-ATV po polsku
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Podróż w ciemność
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ameryka daje wsparcie
Pokazali swoją siłę
AWACS-y dostarczone
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Kajakarze i wioślarze na podium
Borsuk w Paryżu
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Mistrzowie Spike`ów
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
„Czarownice” nad Londynem
Policjanci szkolą wojsko
Zbrodnicza farsa
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Docenić „misjonarzy”
Przemoc za przemoc
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Terytorialsi przybliżają historię „Kruszynki”
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Spadochroniarze w operacji TALO
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Gortat Team vs drużyna NATO
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO