moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Chwała bohaterom!

160 lat temu wybuchło powstanie styczniowe, bo nasi przodkowie nie godzili się na to wszystko, co było związane z okupacją rosyjską. Dziś ten zryw jest jednym z elementów naszej tożsamości narodowej – mówił dziś wicepremier Mariusz Błaszczak, który w Mszczonowie uczestniczył w uroczystości poświęcenia pomnika upamiętniającego powstańców.

W sobotę w całej Polsce rozpoczęły się obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Na uroczystościach w Mszczonowie był obecny Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej. – 160 lat temu wybuchło powstanie styczniowe. To najdłużej trwający zryw niepodległościowy w historii naszego kraju. To zryw niepodległościowy Polaków, którzy nie godzili się na dominację rosyjską. To zryw niepodległościowy Polaków, którzy pragnęli wolności. Naszą cechą narodową jest pragnienie wolności i ono urzeczywistniało się w XIX wieku w powstaniach, w tym w powstaniu styczniowym – mówił wicepremier Błaszczak przed pomnikiem Pamięci Bohaterów Powstania Styczniowego Ziemi Mszczonowskiej.

Szef ministerstwa obrony nawiązał do wydarzeń jakie mają miejsce za naszą wschodnią granicą. I wskazał je jako przykład „odwiecznych imperialistycznych zapędów Rosji”. – Czy Rosja była biała, jak wówczas 160 lat temu, czy czerwona za czasów komunizmu, czy teraz, kiedy jest putinowska, metody okupacji rosyjskiej zawsze były takie same. Również dążenia Kremla, wtedy kiedy Rosja była imperium, były takie same. Polegały one na dążeniu do zniewolenia innych narodów, na zatrzymaniu dążeń niepodległościowych, na odmawianiu samostanowienia innym narodom – podkreślał Błaszczak. – Teraz Rosja odmawia Ukraińcom wolności. Odmawia Ukraińcom samostanowienia – przekonywał wicepremier. Tymczasem, jak mówił Mariusz Błaszczak, warto pamiętać, że „nasi przodkowie wspólnie, ramię w ramię, o wolność walczyli wspólnie z Ukraińcami, Litwinami i Białorusinami”.

Wicepremier zaznaczył, że powstańcy styczniowi kształtowali naszą tożsamość narodową, a o ich bohaterstwie pamiętały kolejne pokolenia Polaków. – Również marszałek Józef Piłsudski często nawiązywał do tego czynu niepodległościowego. Można więc powiedzieć, że legenda powstania styczniowego była jednym z elementów, które stanowiły o naszej niepodległości w 1918 roku – ocenił wicepremier. Podkreślił, że współczesne Wojsko Polskie czerpie z tych samych wartości, które wyznawali powstańcy. – Służba dzisiejszych żołnierzy wypływa z patriotyzmu i z poczucia obowiązku, by zapewnić wolność i bezpieczeństwo naszym rodakom – mówił szef MON-u.


Film: PZ

Podczas uroczystości poświęcono pomnik Pamięci Bohaterów Powstania Styczniowego Ziemi Mszczonowskiej. We wnęce monumentu umieszczono urnę z ziemią z Irkucka. –Bardzo ważnym symbolem również naszej pamięci, naszej tożsamości, jest fakt wmurowania urny z ziemią irkucką i symbolicznego pochówku księdza proboszcza Władysława Polkowskiego, naczelnika z powstania styczniowego, naczelnika, który przewodził tym wszystkim, którzy 160 lat temu stanęli do walki o wolność naszej Ojczyzny. Chwała bohaterom! – powiedział wicepremier Błaszczak zwracając się do mieszkańców Mszczonowa.

Ksiądz Władysław Polkowski przybył do tego miasta w 1862 roku, a jego zadaniem jako proboszcza było odbudowanie kościoła spalonego w wielkim pożarze Mszczonowa. Rok później wybuchło powstanie styczniowe, a ksiądz Polkowski został naczelnikiem powstańczym Mszczonowa. Za udział w zrywie przeciwko zaborcy został skazany i we wrześniu 1863 roku zesłany na Syberię. Tam też umarł w 1872 roku. Został pochowany w Irkucku, na cmentarzu, który później zniszczyli komuniści, by zatrzeć pamięć o polskich zesłańcach.

Przez weekend w całej Polsce mają się odbywać wydarzenia upamiętniające zryw Polaków. Jutro, dokładnie w 160. rocznicę wybuchu powstania, wicepremier Mariusz Błaszczak, razem z uczniami klas mundurowych złoży kwiaty w powstańczej kwaterze na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Z kolei w samo południe na Cytadeli Warszawskiej zostanie odsłonięta tablica poświęcona powstańcom styczniowym poległym i straconym przez rosyjskich zaborców.

W niedzielę, 22 stycznia, resort obrony zaprasza też na tematyczny spacer historyczny. Jego uczestnicy przejdą z placu Zamkowego ulicą Krakowskie Przedmieście, na której w 1861 roku Rosjanie krwawo pacyfikowali polskie demonstracje patriotyczne. Zobaczą też dawne gmachy wyższych uczelni, których studenci brali udział w powstaniu, a także kamienicę splądrowaną przez carskich żołdaków w zemście za próbę zamachu na namiestnika Fiodora Berga, poszukają również pomników i tablic upamiętniających styczniowy zryw i jego bohaterów. Po spacerze przewidziano wojskową grochówkę.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Już mają brąz, a mogą mieć złoto!
Święto Wojsk Lądowych
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Beret „na rekinka” lub koguta
Dwie agresje, dwie okupacje
Wojsko i policja odnajdują szczątki kolejnych dronów
NATO uruchamia „Wschodnią Straż”
Premier: prowokacja bez precedensu
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
Pożegnanie z Columbią
Pogrzeb ofiar rzezi wołyńskiej
„Saber Junction” – gotowi do obrony
Sikorski: potrzebujemy ściany antydronowej
Defender dla oryginalnych i użytecznych
Największy transport Abramsów w tym roku
Bumar-Łabędy szykują się do produkcji K2
Grupa E5 o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO
Dobre wieści o Muzeum Wojska Polskiego
Kuna na poligonie
„Road Runner” w Libanie
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
K9 ładowane z automatu
Świetne występy polskich żołnierzy
Wojskowi szachiści z medalem NATO
Trenują przed „Zapadem ‘25”
Nocne ataki na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski żołnierz pobił w Chinach rekord świata
Niemiecki plan zniszczenia Polski
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
Żołnierze USA i Bradleye jadą do Polski
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
NATO – jesteśmy z Polską
„Nieustraszony Rekin” na wodach Bałtyku
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Sojusznicy wysyłają dodatkowe wojska
Orlik na Alfę
Drony zestrzelone. Trwają poszukiwania szczątków maszyn
Hekatomba na Woli
Informacja geoprzestrzenna na współczesnym polu walki
Zwycięska batalia o stolicę
Laury MSPO przyznane
Nielegalny skład amunicji został zlikwidowany
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Ograniczenia w ruchu lotniczym na wschodzie Polski
Certyfikacja „Dwunastki” na XII zmianę do Libanu
W Sejmie o rosyjskich dronach nad Polską
Z najlepszymi na planszy
Szef MON-u: Panujemy nad sytuacją, apeluję o spokój
Prezydent przestrzega przed rosyjską dezinformacją
Premier: Sytuacja wydaje się być pod kontrolą
Szkolenia antydronowe tylko w Polsce
Premier do pilotów: Jesteście bohaterami
Nagrody MSPO – za uniwersalność konstrukcji
Wielkie zbrojenia za Odrą
Tukan na smyczy
Żandarmeria skontroluje także cywilów
Nagrody MSPO 2025 cz. 4
Defendery skompletowane
Rosyjskie drony spowodowały zniszczenia
Nawrocki: zdaliśmy test wojskowy i test solidarności
Szwecja kupuje Pioruny!
„Żelazny obrońca” na Bugu
Brytyjczycy żegnają Malbork
Polska zwiększy produkcję amunicji artyleryjskiej
Black Hawki nad Warszawą
Prezydent: to bezprecedensowy moment w historii NATO i Polski
Terytorialsi na pętli
Terytorialsi w Pieninach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO