moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obserwatorzy ognia z WOT-u

Jak poprawnie wezwać wsparcie artyleryjskie na polu walki? Kilkunastu terytorialsów, którzy w przyszłości mają zostać instruktorami obserwatorów ognia, uczyło się tego podczas kursu organizowanego w Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. Żołnierze ćwiczyli m.in. rozpoznanie, obserwację i wskazywanie celów, pracowali też z mapami i doskonalili się w topografii.

W kursie instruktorskim dla obserwatorów ognia wzięło udział kilkunastu żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Swoich kandydatów na instruktorów wytypowało sześć brygad OT oraz Szkoła Podoficerska „Sonda”. – Szkolenie podzieliliśmy na trzy części. Podczas pierwszej, która się właśnie zakończyła, uczyliśmy kursantów współdziałania z artylerią i zapoznawaliśmy ich z procedurą „call for fire”. W drugiej części kursu zapoznamy uczestników z zasadami użycia procedury „close air support”, czyli wsparcia ogniowego z powietrza i współpracy z JTAC-ami – mówi „Leny”, instruktor Centrum Szkolenia WOT, które organizowało kurs instruktorski. – Z kolei w trzeciej części skupimy się już na gruntownym sprawdzeniu przyswojonej wiedzy oraz przygotowaniu metodycznym żołnierzy. Bo to oni będą w przyszłości odpowiadać za szkolenie obserwatorów ognia w swoich brygadach – dodaje instruktor.

 

Jak wyjaśniają instruktorzy toruńskiego centrum, obserwator ognia to żołnierz, który współuczestniczy we wsparciu ogniowym pododdziałów, zarówno w przypadku użycia artylerii, jak i lotnictwa bojowego. – Rolą obserwatora ognia jest wsparcie walczących wojsk. Obserwatorzy identyfikują cel i jego koordynaty, określają azymut do celu i następnie przekazują te dane do tzw. punktu kierowania ogniem dywizjonu (Fire Direction Center – FDC), gdzie finalnie zapada decyzja o otworzeniu ognia – tłumaczy „Leny”.

Instruktor wyjaśnia, że podobnie jest w przypadku procedury „close air support”, obserwator identyfikuje cele lub raportuje o skuteczności prowadzonego ostrzału, a dane te przekazuje do JTAC (Joint Terminal Attack Controller), wysuniętego nawigatora naprowadzania lotnictwa. To właśnie JTAC, który zarządza przestrzenią powietrzną w trakcie działań bojowych, podejmuje decyzje o naprowadzeniu lotnictwa uderzeniowego na konkretny cel. – Rola obserwatora w tym procesie jest bardzo ważna. Powodzenie operacji może zależeć bowiem od jego dokładności – mówią instruktorzy. W czasie działań bojowych obserwator ognia może znajdować się na terenie kontrolowanym przez przeciwnika lub na styku walczących wojsk.

W pilotażowej edycji kursu instruktorskiego obserwatorów ognia wzięli udział żołnierze terytorialnej i zawodowej służby wojskowej. – Terytorialsi uczestniczyli w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Korzystali ze specjalistycznych urządzeń treningowych, szkolili się także w terenie, wykorzystywali przy tym budynki cywilne w centrum Torunia – opowiada mjr Witold Sura, rzecznik prasowy Dowództwa WOT. – Chcieliśmy maksymalnie urealnić ich szkolenie, dlatego niektóre zajęcia odbywały się na dachach toruńskich budynków. Kursanci za pomocą map i lornetek trenowali wskazywanie celów i określanie ich współrzędnych. Obserwowali infrastrukturę krytyczną w mieście oraz drogi dojazdowe do Torunia. Ćwiczyli również komunikację radiową i maskowanie – opisuje „Leny”.

Kurs zakończył się egzaminem teoretycznym i praktycznym. Weryfikowana była nie tylko wiedza z wykładów, lecz także zdolność do wykonywania obliczeń odległości i identyfikacji sylwetek sprzętu wojskowego innych armii. Terytorialsi korzystali ze specjalnie przygotowanej makiety i musieli rozpoznawać miniaturowe figurki pojazdów, które wykonano w skali 1:285.

Kadra instruktorska CSWOT przygotowała kurs obserwatorów ognia dzięki wsparciu Centralnej Grupy TZKOP w Inowrocławiu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Dodatek już nie za klasę
 
Sokół (niemal) gotowy do drogi
Nie zmarnować szansy
Śladem profesjonalistów
Rozmowy (nie)kontrolowane
Armia przetestuje Piraty
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Cekaemy i trumny
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Desant w Forcie Bragg
Walczymy z imperium zła
Terenowe motocykle II RP
Orlik w natowskiej misji
„Trenuj z wojskiem” – jak się przygotować
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Abramsy jadą do Ukrainy!
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Nowi dowódcy DGRSZ i WOT
Bożeny wspierają saperów
Za nami jest tylko śmierć
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
To był wielki cios dla polskiej armii
Dwie dekady WIM-u
Air Policing piątej generacji
Styczniowy poligon terytorialsów
Więcej Javelinów dla SZ RP
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Armia Czerwona niesie śmierć
Łączność dla czołgów
Sojusznicza rotacja
Wzmacnianie przeciwpancernych zdolności
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
Wicepremier z wizytą w Kijowie
Proces na pokaz
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Ukraina czeka na czołgi
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
The Fall of the Superpower Myth
Upominki dla tureckich dzieci
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Przetarcie przed manewrami
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Odry dostarczone
Weź udział w konkursie katyńskim
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
4% PKB na Wojsko Polskie
Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Z Radomia do Las Vegas
Zachód o wsparciu dla Kijowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO