moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pioruny pojadą do Estonii

Dobra passa Piorunów. Przenośnymi przeciwlotniczymi zestawami rakietowymi dysponują już armie polska i ukraińska, zamówiły je Stany Zjednoczone, a dziś zrobiła to Estonia. Na mocy podpisanej właśnie umowy Mesko dostarczy 300 pocisków rakietowych i 100 mechanizmów startowych. Dostawy sprzętu rozpoczną się już w przyszłym roku.

Uroczystość, podczas której została zawarta umowa na dostarczenie do Estonii przeciwlotniczych rakietowych zestawów Piorun, odbyła się dziś w Skarżysku-Kamiennej, gdzie mieści się siedziba Mesko SA, producenta sprzętu. Dokument podpisali Elżbieta Śreniawska, prezes firmy, i Magnus-Valdemar Saar, dyrektor Estońskiego Centrum Inwestycji Obronnych.

– To ważny dzień, dający nam świadectwo tego, że polski przemysł zbrojeniowy jest w stanie wyprodukować dobrą broń, która trafia do wyposażenia naszych sojuszników – powiedział podczas uroczystości Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej. Zaznaczył także, że Piorunami już dysponuje Wojsko Polskie, korzystają z nich również Siły Zbrojne Ukrainy. – Cieszę się, że ta broń trafi teraz do armii estońskiej – dodał.

Wicepremier podkreślił, że oba państwa są bliskimi sojusznikami, a kiedy Polska zmagała się z atakiem hybrydowym na polsko-białoruskiej granicy, Estonia skierowała swoich żołnierzy, aby wspierali Wojsko Polskie w jej zabezpieczaniu. – Zgadzamy się co do zagrożeń, które dotyczą naszej części Europy, wschodniej flanki NATO, staramy się znaleźć na nie wspólną odpowiedź – powiedział Błaszczak. Dodał, że polscy i estońscy żołnierze wspólnie ćwiczą, szkolą się, wykorzystując podobną broń, dzięki czemu budują interoperacyjność. – Budujemy odporność w sytuacji, w jakiej znalazł się świat, gdy Ukraina została zaatakowana przez Rosję – dodał.

Film: Paweł Sobkowicz/Zbrojna TV

Na mocy podpisanej dziś umowy do Estonii trafi 300 pocisków rakietowych i 100 mechanizmów startowych. Dostawy sprzętu rozpoczną się w przyszłym roku. – Chcę podkreślić, że nie będą się one odbywały kosztem dostaw dla Wojska Polskiego – zaznaczył. Dodał, że będzie to możliwe dzięki zwiększeniu zdolności produkcyjnych w Mesko. – To jest dowód tego, że dobra broń może być produkowana w naszym kraju w dużych ilościach – stwierdził.

Hanno Pevkur, minister obrony Estonii, zwrócił uwagę, że wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę bardzo ważne jest to, aby każde państwo zadbało o własne bezpieczeństwo. – Podpisanie tej umowy jest historycznym momentem nie tylko dla Polski i Estonii, lecz także dla naszej współpracy bilateralnej i sektorów obronnych oraz całej wschodniej flanki NATO – zaznaczył. W podobnym tonie wypowiadał się Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, do której należy Mesko. – Kolektywna obrona NATO jest bardzo ważna, ale musimy pamiętać o własnych zdolnościach. A będziemy tak bezpieczni, jak dobrze będzie wyposażone nasze wojsko – podkreślił.

Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun to zmodernizowana wersja zestawów Grom, którymi Wojsko Polskie dysponuje od lat. Pioruny mają zmodyfikowany mechanizm startowy, nową głowicę samonaprowadzającą – o większej czułości oraz celownik optoelektroniczny montowany na specjalnej szynie, dzięki czemu mają większe możliwości namierzania celu. Mogą niszczyć samoloty, śmigłowce i drony oddalone nawet o 6 km i poruszające się na wysokości do 4 km. Pierwsza umowa na dostarczenie tego uzbrojenia dla Wojska Polskiego została zawarta w 2016 roku. Opiewający na 930 mln zł kontrakt dotyczył 1300 rakiet oraz 420 zestawów startowych. W czerwcu tego roku wicepremier Błaszczak zatwierdził umowę na pozyskanie kolejnych jednostek tego sprzętu. Na jej mocy Wojsko Polskie otrzyma 3,5 tys. pocisków i 600 mechanizmów startowych PPZR Piorun.

Zawarta dziś umowa nie jest jednak pierwszą, na podstawie której Pioruny zostaną dostarczone poza granice kraju. Jeszcze przed wybuchem wojny Polska przekazała ten sprzęt Ukrainie, zamówienie złożyły także Stany Zjednoczone. Jak w rozmowie z „Polską Zbrojną” mówił Przemysław Kowalczuk, członek zarządu Mesko SA, realizacja tego kontraktu trwa.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


„Anakonda” inna niż wszystkie
 
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
D-Day, czyli aliancki sukces
W Korei o uzbrojeniu dla polskiego wojska
Wojny wygrywają logistycy
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Nowy regulamin dla żołnierzy
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Słowa jak pociski
B9 stawia na solidarność
Finlandia w NATO
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Przeciwko czerwonemu imperium zła
Litwini kupią zestawy Grom
Nowy wymiar wojska
Do końca walczył z tyranią
Polska wśród światowych liderów
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Szkolenie snajperów WOT w toruńskim centrum
„Baltops ’23”. Siła NATO na Bałtyku
Przysięga dobrowolsów
Sukces eksportowy Meska
WOT i „Anakonda”
FA-50 dla Polski
Więcej miejsc na studiach w LAW
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Razem gotowi na wszystko
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Wojsko poza schematem
Amunicja dla artylerzystów
Polska potrzebna od zaraz
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Śladem profesjonalistów
Piekielny ogień dla polskiej armii
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Lekkoatletka CWZS-u triumfowała we Florencji
Gotowi na dyżur w SON
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Breakthrough for the Polish Armed Forces
„Wsypa” w kościele św. Aleksandra

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO