moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pioruny pojadą do Estonii

Dobra passa Piorunów. Przenośnymi przeciwlotniczymi zestawami rakietowymi dysponują już armie polska i ukraińska, zamówiły je Stany Zjednoczone, a dziś zrobiła to Estonia. Na mocy podpisanej właśnie umowy Mesko dostarczy 300 pocisków rakietowych i 100 mechanizmów startowych. Dostawy sprzętu rozpoczną się już w przyszłym roku.

Uroczystość, podczas której została zawarta umowa na dostarczenie do Estonii przeciwlotniczych rakietowych zestawów Piorun, odbyła się dziś w Skarżysku-Kamiennej, gdzie mieści się siedziba Mesko SA, producenta sprzętu. Dokument podpisali Elżbieta Śreniawska, prezes firmy, i Magnus-Valdemar Saar, dyrektor Estońskiego Centrum Inwestycji Obronnych.

– To ważny dzień, dający nam świadectwo tego, że polski przemysł zbrojeniowy jest w stanie wyprodukować dobrą broń, która trafia do wyposażenia naszych sojuszników – powiedział podczas uroczystości Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej. Zaznaczył także, że Piorunami już dysponuje Wojsko Polskie, korzystają z nich również Siły Zbrojne Ukrainy. – Cieszę się, że ta broń trafi teraz do armii estońskiej – dodał.

Wicepremier podkreślił, że oba państwa są bliskimi sojusznikami, a kiedy Polska zmagała się z atakiem hybrydowym na polsko-białoruskiej granicy, Estonia skierowała swoich żołnierzy, aby wspierali Wojsko Polskie w jej zabezpieczaniu. – Zgadzamy się co do zagrożeń, które dotyczą naszej części Europy, wschodniej flanki NATO, staramy się znaleźć na nie wspólną odpowiedź – powiedział Błaszczak. Dodał, że polscy i estońscy żołnierze wspólnie ćwiczą, szkolą się, wykorzystując podobną broń, dzięki czemu budują interoperacyjność. – Budujemy odporność w sytuacji, w jakiej znalazł się świat, gdy Ukraina została zaatakowana przez Rosję – dodał.

Film: Paweł Sobkowicz/Zbrojna TV

Na mocy podpisanej dziś umowy do Estonii trafi 300 pocisków rakietowych i 100 mechanizmów startowych. Dostawy sprzętu rozpoczną się w przyszłym roku. – Chcę podkreślić, że nie będą się one odbywały kosztem dostaw dla Wojska Polskiego – zaznaczył. Dodał, że będzie to możliwe dzięki zwiększeniu zdolności produkcyjnych w Mesko. – To jest dowód tego, że dobra broń może być produkowana w naszym kraju w dużych ilościach – stwierdził.

Hanno Pevkur, minister obrony Estonii, zwrócił uwagę, że wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę bardzo ważne jest to, aby każde państwo zadbało o własne bezpieczeństwo. – Podpisanie tej umowy jest historycznym momentem nie tylko dla Polski i Estonii, lecz także dla naszej współpracy bilateralnej i sektorów obronnych oraz całej wschodniej flanki NATO – zaznaczył. W podobnym tonie wypowiadał się Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, do której należy Mesko. – Kolektywna obrona NATO jest bardzo ważna, ale musimy pamiętać o własnych zdolnościach. A będziemy tak bezpieczni, jak dobrze będzie wyposażone nasze wojsko – podkreślił.

Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun to zmodernizowana wersja zestawów Grom, którymi Wojsko Polskie dysponuje od lat. Pioruny mają zmodyfikowany mechanizm startowy, nową głowicę samonaprowadzającą – o większej czułości oraz celownik optoelektroniczny montowany na specjalnej szynie, dzięki czemu mają większe możliwości namierzania celu. Mogą niszczyć samoloty, śmigłowce i drony oddalone nawet o 6 km i poruszające się na wysokości do 4 km. Pierwsza umowa na dostarczenie tego uzbrojenia dla Wojska Polskiego została zawarta w 2016 roku. Opiewający na 930 mln zł kontrakt dotyczył 1300 rakiet oraz 420 zestawów startowych. W czerwcu tego roku wicepremier Błaszczak zatwierdził umowę na pozyskanie kolejnych jednostek tego sprzętu. Na jej mocy Wojsko Polskie otrzyma 3,5 tys. pocisków i 600 mechanizmów startowych PPZR Piorun.

Zawarta dziś umowa nie jest jednak pierwszą, na podstawie której Pioruny zostaną dostarczone poza granice kraju. Jeszcze przed wybuchem wojny Polska przekazała ten sprzęt Ukrainie, zamówienie złożyły także Stany Zjednoczone. Jak w rozmowie z „Polską Zbrojną” mówił Przemysław Kowalczuk, członek zarządu Mesko SA, realizacja tego kontraktu trwa.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Medic on the Battlefield
 
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Natowski dialog operacyjny
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
K9 i K2 uderzyły w Orzyszu
Kraby strzelały w Danii
Wspólne zakupy amunicji
Wojna w świecie popkultury
Startuje „Jaskółka”
Na ratunek „Rudemu”
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Więcej Bystrych dla armii
Great Game on the Sea
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Na trasie legendarnego biegu
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Sport uczy życia
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
GROM szuka odważnych
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Celne oko strzelców CWZS-u
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Produkcją K2PL zajmie się konsorcjum
Biały Dom o polskich MiG-ach
Słowo czekisty
Karą mogła być tylko śmierć
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Kormorany, czyli praca zespołowa
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
To dobra ustawa dla wojska
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
Młot na dyktatora
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Air Policing piątej generacji
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
„Hubal” bije Niemców
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
NATO podsumowało 2022 rok
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Polski wkład w „Wisłę”
Cegiełka na morzu
Pod okiem rangersów
Będziemy produkować więcej amunicji
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
F-35 w powietrzu
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
K2 uderzyły w Orzyszu
Śladem profesjonalistów
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
NATO patrzy na wschód
Defilada powraca!
Na jakich zasadach gratyfikacja?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO