moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Klauzula: ściśle tajne

Ruchome kancelarie tajne produkowane przez Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 umożliwiają bezpieczne przetwarzanie ściśle tajnych dokumentów, a także ich natowskich i unijnych odpowiedników. Zastosowane w nich zabezpieczenia chronią przed włamaniem, a także przed skutkami ataku bronią masowego rażenia. Wojsko korzysta już z dwunastu takich kancelarii, kolejne sześć żołnierze otrzymają niebawem.

Ruchoma kancelaria tajna produkowana przez Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A. z Zegrza umożliwia przetwarzanie, przechowywanie oraz przewożenie dokumentów niejawnych w warunkach polowych. Została zbudowana na bazie kabiny typu 891P na podwoziu pojazdu Jelcz 442.32. RKT może być częścią infrastruktury stanowisk dowodzenia oraz być wykorzystywana np. w ramach szkoleń poligonowych, ćwiczeń, operacji połączonych, ale może też służyć żołnierzom w czasie misji poza granicami kraju.

– Ruchome kancelarie tajne służą do przetwarzania danych w każdej postaci – jako tradycyjny dokument papierowy, a także w formie cyfrowej. Pozwala na to połączenie z systemami teleinformatycznymi. Dzięki temu działania Wojska Polskiego w kraju i za granicą są prowadzone ze spełnieniem nawet najbardziej rygorystycznych wymagań narodowych czy koalicyjnych w zakresie ochrony informacji niejawnych – mówi płk rez. Tomasz Więckowski, dyrektor Biura Strategii i Rozwoju WZŁ-1 S.A. Dodaje, że w kancelarii można przetwarzać dokumenty o klauzuli „ściśle tajne”, a także „Cosmic Top Secret”, która jest jej równoważnikiem w NATO, oraz unijnej „EU Top Secret”. – Nasze koalicyjne zobowiązania obligują wojsko do utzymywania zdolności do przetwarzania dokumentów międzynarodowych na potrzeby stacjonującej w Polsce Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód, Batalionowej Grupy Bojowej oraz jednostek narodowych, które są w strukturach sojuszniczych czy też wykonują zadania w ramach misji czy dyżurów. Współpraca z międzynarodowymi jednostkami wymaga od Wojska Polskiego stosowania odpowiednich procedur. Nasze kancelarie spełniają wszystkie wymagania i umożliwiają przetwarzanie wrażliwych danych nawet w warunkach polowych – zaznacza dyrektor.

REKLAMA

Kancelarie RKT wyposażone są w szereg zabezpieczeń, m.in. system kontroli dostępu, alarmowy, sygnalizacji pożarowej, a także antywłamaniowy. Komfort pracy zapewnia system ogrzewania, klimatyzacji oraz regulacji wilgotności powietrza. W kancelarii znajdują się trzy stalowe szafy do przechowywania dokumentów. – Natomiast w kabinie pojazdu, na którym jest ulokowana RTK, znajduje się mobilny radiotelefon, który w czasie przemieszczania kolumny wozów umożliwia utrzymanie łączności – zaznacza Grzegorz Górczyński, kierownik Projektu WZŁ-1 S.A. Dodaje, że w kancelarii przewidziano też stanowiska pracy dla dwóch osób i wydzielono pomieszczenie dla interesanta.

Mobilność RKT umożliwia Jelcz 442.32 (choć z kancelarii można korzystać także poza pojazdem bazowym). Można ją transportować drogą morską, powietrzą oraz kolejową.

Pierwsza ruchoma kancelaria tajna powstała w 2018 roku. Rok później Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A. podpisały z Inspektoratem Uzbrojenia umowę dotyczącą dostarczenia wojsku osiemnastu sztuk tego typu sprzętu. Wartość kontraktu wynosi 35,5 mln zł. Wojsko korzysta już z dwunastu RKT, kolejne sześć ma otrzymać jeszcze w tym roku. Zainteresowanie produktem pojawiło się także poza granicami kraju. – Otrzymujemy wiele pytań o RKT, jednak koncentrujemy się na polskim rynku, m.in. dlatego, że nasza rola nie ogranicza się tylko do dostarczenia sprzętu. Użytkowane przez wiele lat kancelarie muszą być bowiem serwisowane i modernizowane. Bierzemy za to całkowitą odpowiedzialność – podkreśla Roman Tętnik, prezes Zarządu WZŁ-1 S.A.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze wrócili do Polski
 
Kolejny rocznik AWL-u złożył przysięgę
W walce na dwa fronty – bez szans
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Black Hawki w GROM-ie
Emerytura wypłacana w … karmie
Sportsmenki z CWZS z brązowymi medalami
Święto wojsk lądowych
Tajfuny dla polskich okrętów
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Jest tylko wspólna wola: bronić się!
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Śladami walk 2 Korpusu
Ogień nad Bałtykiem
NATO na tropie dezinformacji
Defendery w komplecie
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Srebro dla wytrwałych
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Srebrna strzała na wschodniej flance
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
MSPO 2021 - serwis specjalny
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Wybierz się na wojskowe studia
Przez sport do wojska!
Course on Diplomacy
Skok na głęboką wodę
Techniki linowe dla wybranych
Szczyt NATO już w poniedziałek
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Symulator skoków ze spadochronem
Misja, w której stawką było życie
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Baczyński – poeta walki
Pomnik prawdy o Katyniu
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Ziemia z misji na pamiątkę
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Afganistan. Czas wracać do domu
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Konkurs o Katyniu
Współpraca i wspólna pamięć
23 medale żołnierzy na torze
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
W jedynym słusznym kierunku
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
St. sierż. Pelo znów zwycięzcą Połówki Komandosa
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Oczy specjalsów
Czołgi do ataku!
Skała hartuje kawalerię
Żołnierze bez testów z WF-u
Wojskowi mistrzowie szosy
Trwa operacja „Silne wsparcie”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO