moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Reforma sportu wyczynowego w Wojsku Polskim

W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad reformą struktur sportu wyczynowego w Wojsku Polskim. – Chcemy pełniej wykorzystać potencjał wojskowych sportowców oraz stworzyć im lepsze warunki do przygotowań – mówi minister Mariusz Błaszczak. Zmiany mają wejść w życie na początku przyszłego roku.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że jeszcze w tym roku chce przyjąć nowe zasady organizacji sportu wyczynowego w Wojsku Polskim. Obecnie w strukturach WP funkcjonuje pięć zespołów sportowych: w Gdyni, Poznaniu, Bydgoszczy, Białobrzegach i we Wrocławiu, w których uprawianych jest 20 dyscyplin. Głównym ich zadaniem jest zapewnienie służącym w wojsku sportowcom wyczynowym, których obecnie jest 207, odpowiednich warunków do treningu i przygotowanie ich do startów na zawodach. – Zdobywają oni medale na międzynarodowych zawodach, popularyzują Wojsko Polskie i wpływają na promocję zdrowego stylu życia w Siłach Zbrojnych RP. Mam też świadomość, że wielu młodych, niezwykle perspektywicznych sportowców, chciałoby służyć w Wojsku Polskim, gdyż nasze struktury stwarzają im doskonałe warunki do rozwoju. Otworzymy im tę możliwość, właśnie poprzez reformę sportu wyczynowego – mówi minister Błaszczak.

Głównym założeniem reformy jest scalenie dotychczas istniejących zespołów w jedną, centralną strukturę organizacyjną. – Zależy mi, aby w większym stopniu wykorzystać potencjał wojskowych sportowców oraz stworzyć im lepsze warunki do przygotowań. W tej chwili struktury wojskowych zespołów sportowych są zbytnio rozbudowane. Doprowadzimy do ich konsolidacji, odbiurokratyzujemy te jednostki, tworząc więcej etatów dla młodych i zdolnych sportowców kosztem etatów zajmujących się administracją – podkreśla szef resortu obrony narodowej.

– Naszym priorytetem nadal będzie stwarzanie jak najlepszych warunków sportowcom, którzy reprezentować będą Polskę i Wojsko Polskie na najważniejszych imprezach cywilnych i wojskowych. Mam nadzieję, że z każdym rokiem wśród medali zdobywanych przez polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy coraz więcej będzie tych wywalczonych przez żołnierzy – mówi płk Tomasz Bartkowiak, który dostał od ministra obrony narodowej zadanie utworzenia jednostki organizacyjnej odpowiedzialnej za sport wyczynowy żołnierzy Wojska Polskiego.

W ostatnich latach zdolnym sportowcom, którzy wiązali swoją karierę sportową również ze służbą wojskową, ułatwiono drogę do wojskowych zespołów sportowych. Resort obrony zwiększył bowiem liczbę etatów dla sportowców. W 2013 roku było ich 168. Obecnie w pięciu wojskowych zespołach sportowych jest 255 etatów, w tym 207 dla sportowców. Pozostałe zajmują trenerzy i osoby zatrudnione na stanowiskach administracyjno-logistycznych. – Ogólna liczba etatów nie ulegnie zmianie. Utworzenie jednego zespołu sportowego sprawi natomiast, że będzie można wygospodarować więcej stanowisk dla sportowców – dodaje płk Bartkowiak.

Zdaniem pułkownika, utworzenie jednego wojskowego zespołu sportowego, którego szef będzie bezpośrednio podlegał ministrowi obrony narodowej, znacznie usprawni współpracę resortu z ministrem odpowiedzialnym za sport oraz z polskimi związkami sportowymi. – Lepsza współpraca jest w interesie wszystkich i z pewnością pomoże zsynchronizować przygotowania naszych najlepszych sportowców do najważniejszych imprez sportowych: igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata oraz wojskowych igrzysk i wojskowych mistrzostw świata – twierdzi płk Bartkowiak, który od 2015 roku jako szef Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych odpowiada za sport wyczynowy w Wojsku Polskim.

Po utworzeniu jednego wojskowego zespołu sportowego nie zmienią się zasady współpracy komórki odpowiedzialnej za sport wyczynowy w Wojsku Polskim z Wojskową Federacją Sportu, która od 2009 roku koordynuje funkcjonowanie wojskowych centrów szkolenia sportowego. Trenuje w nich sportowo uzdolniona młodzież. W tym roku programem szkolenia objęto 209 zawodników uprawiających 16 dyscyplin sportu. Co istotne, program WCSS jest dofinansowany ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Od 2013 roku dotacja jest na stałym poziomie i wynosi 1 mln zł.

SZUS

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
 
Serwis K9 w Polsce
„Grand Quadriga ‘24”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pytania o europejską tarczę
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
W obronie wschodniej flanki NATO
Polska wiktoria na Monte Cassino
Broń Hitlera w rękach AK
They Will Check The Training Results in Combat
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ameryka daje wsparcie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Nowe zadania szefa SKW
Flota Bayraktarów w komplecie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wszystkie misje AWACS-a
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Układ nerwowy Mieczników
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Pływacy i maratończycy na medal
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polki pobiegły po srebro!
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wojna w świętym mieście, epilog
Bohater odtrącony
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Zawsze gotowi do pomocy
Śladami ojca
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
By Polska była bezpieczna
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wioślarze i triatlonistka na podium
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Mobilne dowodzenie
Cień atomowej zagłady
Krwawa noc pośród puszczy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO