Choć odbyły się dopiero dwie lekcje, już widać, że cieszą się sporym zainteresowaniem miłośników wojska. Prowadzone na strzelnicy zajęcia online obejrzało kilka tysięcy uczniów klas mundurowych. Instruktor opowiadał m.in. o prędkości i wadze pocisków wystrzeliwanych z różnych typów broni, zaprezentował też pistolet Glock czy karabin M16. Dziś lekcja o walce wręcz.
Z uwagi na epidemię koronawirusa stacjonarne zajęcia w szkołach średnich zostały zawieszone, ale młodzież ma możliwość nauki zdalnej. Dotyczy to także uczniów szkół, które biorą udział w opracowanym przez resort obrony programie „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”. Przedstawiciele Biura do Spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” postanowili uatrakcyjnić im naukę w czasach pandemii. – We współpracy ze szkołami biorącymi udział w projekcie, zaproponowaliśmy uczniom lekcje prowadzone na żywo przez nauczycieli, w tym także byłych wojskowych oraz instruktorów. Wszystko odbywa się zgodnie z podstawą programową – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski z Biura do Spraw Programu „Zostań Żołnierzem RP”.
Strzelecki trening online
Jak dotąd odbyły się dwie takie lekcje. Pierwsza była poświęcona tematowi posługiwania się sprzętem i indywidualnymi środkami ochrony przed skażeniami. Jej uczestnicy poznali środki pierwszej pomocy, pakiety do likwidacji skażeń, zobaczyli także, jak posługiwać się maską przeciwgazową czy nakładać odzieżą ochronną. W roli wykładowcy wystąpił plut. rez. Adam Pytel z Centrum Naukowo-Biznesowego „Feniks” s.c., które w całej Polsce prowadzi osiem szkół mundurowych.
Druga lekcja, która odbyła się w czwartek, dotyczyła broni i jej przeznaczenia. Zajęcia na żywo ze strzelnicy LOK w Płocku poprowadził mjr rez. Jacek Pajda, weteran misji w Kosowie, Iraku i instruktor strzelań bojowych. Na co dzień prowadzi zajęcia z uczniami szkoły Feniksa w Płocku oraz treningi na miejscowej strzelnicy. – W normalnych warunkach podczas lekcji w klasie uczniowie mogą wziąć broń do ręki, zobaczyć, jak wygląda, rozłożyć ją i złożyć. Mając bezpośredni kontakt z uczniami, łatwiej jest wytłumaczyć pewne zagadnienia i rozwiać ich wątpliwości. Tu nie było takiej możliwości, bo sama forma zajęć była niecodzienna. Starałem się jednak uatrakcyjnić lekcję, a przede wszystkim tłumaczyć tak, by uczestników zainteresować i by zrozumieli omawiane zagadnienia – mówi mjr rez. Pajda.
Film: Biuro Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej
Osoby biorące udział w wirtualnych zajęciach poznały więc nie tylko teoretyczne pojęcia z zakresu balistyki, broni i amunicji. Instruktor zaprezentował też różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami nabojów. Zrobił to na przykładzie naboju pistoletowego o prędkości początkowej pocisku ok. 360 metrów na sekundę, naboju karabinowego Mosin 7,62 z pociskiem ważącym 10-12 gramów oraz naboju pośredniego do karabinka Kałasznikow. – Każdy z nich został omówiony: jaką ma prędkość początkową, energię oraz wagę pocisku, naważki prochu i wagę całego naboju. To takie ciekawostki, ale mogą przydać się, kiedy będzie nas zastanawiało, ile waży amunicja, którą żołnierz musi ze sobą nosić – mówi mjr rez. Pajda. Podczas lekcji online nie zabrakło też prezentacji różnych egzemplarzy broni. Pojawiły się m.in. pistolety Glock, P08, P38, kbk AK w różnych wersjach czy karabin M16.
Strzał w dziesiątkę
Inicjatywa zorganizowania lekcji online okazała się strzałem w dziesiątkę. – W drugich zajęciach wzięło udział ponad pół tysiąca osób, ale kolejne 4 tysiące obejrzało lekcję już po transmisji. Uczestnicy bardzo chwalili pomysł – mówi ppłk Krzyżanowski. Jednym z obserwatorów lekcji był Kacper Jasiński, uczeń trzeciej klasy Liceum Ogólnokształcącego CN-B Feniks im. Cichociemnych w Olsztynie. – Forma takiej nauki jest nowa, ale jakość na tym na pewno nie traci. Zajęcia są świetnie prowadzone, w dodatku przez wyszkoloną kadrę. Jako uczeń klasy mundurowej z pewnością pogłębiłem swoją wiedzę. Takie lekcje to bardzo dobry pomysł nie tylko dla nas, uczniów, ale dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć czegoś o wojsku. Chętnie wezmę udział w kolejnych wykładach – mówi Kacper.
Film: Biuro Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej
Lekcje z edukacji wojskowej w systemie online odbywają się dwa razy w tygodniu: we wtorki i czwartki o godzinie 15.30. W każdym tygodniu zajęcia ma prowadzić inna szkoła biorąca udział w MON-owskim programie „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”. Lekcję 28 kwietnia poprowadzą uczniowie z klasy wojskowej z Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej. Tematyka zajęć obejmie dwa zagadnienia. Będą to podstawy walki wręcz oraz podstawowe sygnały dowodzenia i łączności. Lekcję online można obejrzeć na profilu FB Biura do Spraw Programu „Zostań Żołnierzem RP”.
To nie jedyna e-inicjatywa, która ma na celu edukację obronną. Już ponad miesiąc temu Biuro do Spraw Programu „Zostań Żołnierzem RP” we współpracy z klasami mundurowymi i organizacjami proobronnymi uruchomiło specjalny kanał na YouTube. Każdego dnia są na nim publikowane różne filmy szkoleniowe, w tym te dotyczące szkolenia medycznego, strzeleckiego czy edukacji wojskowej. Rozwijana jest także akcja „Home challenge – podejmij wyzwanie”. Zadania, które muszą wykonać uczestnicy zabawy, są związane z m.in. sportem, literaturą, edukacją, a także wojskiem.
autor zdjęć: Biuro Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej
komentarze