moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przechowywanie pamięci o Katyniu

Po raz pierwszy ogłaszamy ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki „Polskie serce pękło. Katyń 1940” – mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Muzeum Katyńskim. Konkurs skierowany do młodzieży szkół średnich jest związany z 80. rocznicą zbrodni katyńskiej. Jednym z członków komitetu honorowego konkursu będzie minister obrony Mariusz Błaszczak.

– W tym roku będziemy obchodzić 80. rocznicę zbrodni katyńskiej i chcemy ją upamiętnić w szczególny sposób – mówiła Elżbieta Witek, marszałek Sejmu podczas konferencji prasowej w Muzeum Katyńskim w Warszawie. Marszałek zapowiedziała, że 1 lutego rozpocznie się konkurs plastyczno-literacki „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Do udziału zostanie zaproszona młodzież szkół średnich. Prace plastyczne (projekt karty pocztowej) oraz pisemne („Dlaczego nie wolno nam zapomnieć o Katyniu?”) można nadsyłać od 1 lutego do 23 marca.

– Pokolenie wojenne powoli odchodzi i obowiązkiem nas, żyjących, a także przyszłych pokoleń, jest przechowywanie pamięci o wydarzeniach z naszej historii i polskich bohaterach – zaznaczyła Witek. – Chcemy pamiętać o ponad 21 tys. polskich obywateli bestialsko pomordowanych przez Sowietów oraz zachęcać uczniów, aby tę pamięć przechowywali – mówiła.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, zaznaczył, że ci, którzy polegli w Lesie Katyńskim, zostali zabici dlatego, że byli Polakami. – To oczywisty dowód ludobójczego charakteru zbrodni przeprowadzonej na polecenie Stalina przez funkcjonariuszy sowieckiej Rosji – mówił szef MON. – Dziś, gdy przywódca kraju, z którym sąsiadujemy, odwołuje się do działań Armii Czerwonej w czasie II wojny światowej, szczególnie powinniśmy pokazywać Muzeum Katyńskie. W tym miejscu możemy dowiedzieć się o tym, co wydarzyło się w Katyniu – mówił minister Błaszczak. Podkreślił, że postawa bohaterów zamordowanych w 1940 roku jest ważna dla dzisiejszych żołnierzy, a przykładem polskich losów w czasie wojny są dzieje córek gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Polskich w byłym zaborze pruskim. Jedna z nich, por. Janina Lewandowska, pilot lotnictwa wojskowego, zginęła w Katyniu, a druga, Agnieszka została rozstrzelana przez Niemców w Palmirach.


Film: MON

Natomiast Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych apelował, aby przypominać światu o tym, że Katyń był największą zbrodnią II wojny światowej dokonaną na jeńcach wojennych. – Wśród zabitych było 6300 funkcjonariuszy polskiej policji państwowej, których zamordowano ponieważ symbolizowali suwerenność naszego państwa – przypomniał. Minister Kamiński dodał, że pamięć o zamordowanych przez Sowietów musi być kultywowana też przez młode pokolenie.

– Polska szkoła ma nie tylko przygotować młodych ludzi do dorosłego życia, ale też wychowywać ich na patriotów – tłumaczył Dariusz Piontkowski, minister edukacji. Informacja o zbrodni katyńskiej jest w programie szkół średnich, ale – jak zauważył – dobrze, że powstała inicjatywa, która poszerzy wiedzę o wydarzeniach sprzed 80 lat. Minister Piontkowski, poinformował, że konkurs będzie skierowany nie tylko do placówek w Polsce, ale też polskich szkół na całym świecie.

Z kolei dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, zapewnił, że jego instytucja udzieli wszelkiego wsparcia, aby wiedza o zbrodni dotarła do uczestników konkursu oraz całego młodego pokolenia.

Na czele komisji konkursowej stanie historyk prof. Tadeusz Wolsza, pracownik Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Natomiast w komitecie honorowym konkursu – pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy – zasiądą m.in. szefowie resortów obrony, spraw wewnętrznych oraz edukacji, a także IPN. Gala wręczenia nagród i wyróżnień odbędzie się 24 kwietnia w Sali Kolumnowej w Sejmie.

Szczegółowe informacje na temat konkursu zostaną opublikowane na stronie Sejmu.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Zmiany w dodatkach stażowych
Abramsy w pętli
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
I zdobyliśmy!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Po przeprawie ruszyli do walki
Krwawa noc pośród puszczy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Pływacy i maratończycy na medal
W obronie wschodniej flanki NATO
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Śladami ojca
Wojna w świętym mieście, epilog
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Układ nerwowy Mieczników
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Gry wojenne w szkoleniu
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Orzeł dla bohaterów
Wojskowe Oscary przyznane!
„Pierwsza Drużyna” na start
Rajd ku czci saperów
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Ta ziemia do Polski należy…”
Pierwsi na oceanie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Na straży nieba
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ameryka daje wsparcie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wioślarze i triatlonistka na podium
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Flota Bayraktarów w komplecie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pytania o europejską tarczę
Polki pobiegły po srebro!
Mobilne dowodzenie
Bohater odtrącony
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
NATO on Northern Track
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO