Po raz pierwszy ogłaszamy ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki „Polskie serce pękło. Katyń 1940” – mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Muzeum Katyńskim. Konkurs skierowany do młodzieży szkół średnich jest związany z 80. rocznicą zbrodni katyńskiej. Jednym z członków komitetu honorowego konkursu będzie minister obrony Mariusz Błaszczak.
– W tym roku będziemy obchodzić 80. rocznicę zbrodni katyńskiej i chcemy ją upamiętnić w szczególny sposób – mówiła Elżbieta Witek, marszałek Sejmu podczas konferencji prasowej w Muzeum Katyńskim w Warszawie. Marszałek zapowiedziała, że 1 lutego rozpocznie się konkurs plastyczno-literacki „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Do udziału zostanie zaproszona młodzież szkół średnich. Prace plastyczne (projekt karty pocztowej) oraz pisemne („Dlaczego nie wolno nam zapomnieć o Katyniu?”) można nadsyłać od 1 lutego do 23 marca.
– Pokolenie wojenne powoli odchodzi i obowiązkiem nas, żyjących, a także przyszłych pokoleń, jest przechowywanie pamięci o wydarzeniach z naszej historii i polskich bohaterach – zaznaczyła Witek. – Chcemy pamiętać o ponad 21 tys. polskich obywateli bestialsko pomordowanych przez Sowietów oraz zachęcać uczniów, aby tę pamięć przechowywali – mówiła.
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, zaznaczył, że ci, którzy polegli w Lesie Katyńskim, zostali zabici dlatego, że byli Polakami. – To oczywisty dowód ludobójczego charakteru zbrodni przeprowadzonej na polecenie Stalina przez funkcjonariuszy sowieckiej Rosji – mówił szef MON. – Dziś, gdy przywódca kraju, z którym sąsiadujemy, odwołuje się do działań Armii Czerwonej w czasie II wojny światowej, szczególnie powinniśmy pokazywać Muzeum Katyńskie. W tym miejscu możemy dowiedzieć się o tym, co wydarzyło się w Katyniu – mówił minister Błaszczak. Podkreślił, że postawa bohaterów zamordowanych w 1940 roku jest ważna dla dzisiejszych żołnierzy, a przykładem polskich losów w czasie wojny są dzieje córek gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Polskich w byłym zaborze pruskim. Jedna z nich, por. Janina Lewandowska, pilot lotnictwa wojskowego, zginęła w Katyniu, a druga, Agnieszka została rozstrzelana przez Niemców w Palmirach.
Film: MON
Natomiast Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych apelował, aby przypominać światu o tym, że Katyń był największą zbrodnią II wojny światowej dokonaną na jeńcach wojennych. – Wśród zabitych było 6300 funkcjonariuszy polskiej policji państwowej, których zamordowano ponieważ symbolizowali suwerenność naszego państwa – przypomniał. Minister Kamiński dodał, że pamięć o zamordowanych przez Sowietów musi być kultywowana też przez młode pokolenie.
– Polska szkoła ma nie tylko przygotować młodych ludzi do dorosłego życia, ale też wychowywać ich na patriotów – tłumaczył Dariusz Piontkowski, minister edukacji. Informacja o zbrodni katyńskiej jest w programie szkół średnich, ale – jak zauważył – dobrze, że powstała inicjatywa, która poszerzy wiedzę o wydarzeniach sprzed 80 lat. Minister Piontkowski, poinformował, że konkurs będzie skierowany nie tylko do placówek w Polsce, ale też polskich szkół na całym świecie.
Z kolei dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, zapewnił, że jego instytucja udzieli wszelkiego wsparcia, aby wiedza o zbrodni dotarła do uczestników konkursu oraz całego młodego pokolenia.
Na czele komisji konkursowej stanie historyk prof. Tadeusz Wolsza, pracownik Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Natomiast w komitecie honorowym konkursu – pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy – zasiądą m.in. szefowie resortów obrony, spraw wewnętrznych oraz edukacji, a także IPN. Gala wręczenia nagród i wyróżnień odbędzie się 24 kwietnia w Sali Kolumnowej w Sejmie.
Szczegółowe informacje na temat konkursu zostaną opublikowane na stronie Sejmu.
autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/ CO MON
komentarze