moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA

Polska jest znakomitym partnerem. Cieszę się, że możemy wzmacniać już teraz silne relacje obronne między Stanami Zjednoczonymi a Polską – mówił John Bolton, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, po spotkaniu z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem. Jednym z tematów rozmów było zwiększenie liczebności wojsk amerykańskich w Polsce.

Spotkanie odbyło się dziś w siedzibie MON przy ulicy Klonowej w Warszawie. – Wiele rozmawialiśmy na temat relacji polsko-amerykańskich. Są one najlepsze w historii, co jest też osobistą zasługą ambasadora Boltona. Między innymi dzięki jego zaangażowaniu osiągnęliśmy wspólny sukces, którym jest Deklaracja o Współpracy Obronnej podpisana w czerwcu w Waszyngtonie przez prezydentów USA i Polski – mówił minister Błaszczak. Jej następstwem miało być podpisanie aktu wykonawczego, tzw. Memorandum dot. bezpieczeństwa wojskowego. Jednak ze względu na przełożenie terminu wizyty w Polsce prezydenta USA Donalda Trumpa, zmieni się także data podpisania dokumentu. Jak zapewniali podczas spotkania przedstawiciele obu krajów, dokument jest gotowy, został przedstawiony do akceptacji prezydentom.

– Rozmawialiśmy o kolejnej lokalizacji dla wojska amerykańskich. Sześć mamy uzgodnionych, rozmawialiśmy o siódmej, a więc mamy trochę więcej czasu, żeby dojść do konkluzji. Obecnie w naszym kraju stacjonuje 5 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Zwiększymy ich liczebności o co najmniej tysiąc – mówił minister Błaszczak.

Rozmowy w MON dotyczyły także nowoczesnego sprzętu wojskowego, który jest kupowany przez polską armię. John Bolton przyznał, że Polska jest znakomity partnerem. – To kraj, który 2 proc. PKB wydaje na obronność, z czego 20 proc. przeznacza na modernizację armii. Deklaracja zakupu wielu systemów broni, w tym tak nowoczesnego, jak choćby samoloty F-35 to bardzo dobra wiadomość. Dzięki temu będziemy mogli pogłębić i wzmocnić już teraz silne relacje obronne między Stanami Zjednoczonymi a Polską – podkreślał.

Doradca prezydenta USA wspomniał też, że podczas spotkania zdał polskiemu ministrowi krótką relację ze swoich niedawnych wizyt, m.in. na Białorusi i Ukrainie. – Tam też poruszaliśmy ważne kwestie w kontekście regionalnego bezpieczeństwa. Stoimy bowiem na stanowisku, że po upadku ZSRR, kraje które powstały w wyniku tego procesu mają prawo do pełnej suwerenności i integralności terytorialnej – mówił Bolton. Dodał, że takie konsultacje w regionie są i będą prowadzone. – Bardzo chętnie czynię to także w Polsce, bo służy to wzmocnieniu naszych relacji – dodał amerykański doradca.

Minister Błaszczak nawiązał też do zmiany planów wizyty Donalda Trumpa i podkreślił, że przedstawiciele polskich władz doceniają, iż do Polski przyleci wiceprezydent Mike Pence. – To ważne dla Polski obchody. W 80. rocznicę wybuchu II wojny będziemy wspominać ten tragiczny czas, kiedy Polska została napadnięta przez sąsiadów – mówił minister. Zaznaczył, że dziś Polska choć jest w zupełnie innej sytuacji i jest krajem wolnym i suwerennym, to o bezpieczeństwo musimy dbać na co dzień. – Robimy to cały czas. Nasi żołnierze na co dzień współpracują z żołnierzami USA, a dzięki zakupom sprzętu amerykańskiego, np. systemu Patriot, rakiet Himars, a także negocjowanemu zakupowi najnowszych samolotów F-35, sukcesywnie wzmacniamy zdolności polskich sił zbrojnych. Dzięki modelowej współpracy z USA możemy czuć się bezpiecznie – mówił szef MON. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ciemne strony Facebooka
 
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
Święto sportowców w mundurach
Rezerwista ochotnik też musi się starać
103 lata Sztabu Generalnego
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Dron dla hydrografów
BohaterONy 2021 wręczone!
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Emerytura wypłacana w … karmie
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Legia Akademicka po raz piąty
Ogień na alpejskich szczytach
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Żołnierze bez testów z WF-u
Wilk na poligonie
AZOR – podwodny specjalista
Afganistan. Czas wracać do domu
Szczury Torbuku
Course on Diplomacy
Saper robi przejście
W jedynym słusznym kierunku
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
KFOR: wyższy stopień gotowości
Żołnierze poszkodowani na granicy
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Zbrodnia bez kary
Duch Invictus jest, czas na formę
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kraby dla podhalańczyków
Szef MON odwiedził USA
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Będzie ustawa o obronie
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Raki dla podhalańczyków
Inwestycje Stoczni Wojennej
Polityka nie znosi próżni
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
Wybierz się na wojskowe studia
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Kobiety a pokój
Time for Miecznik
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Napięta sytuacja na granicy
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Sportowiec roku
Będą podwyżki dla żołnierzy
O bezpieczeństwie państw NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO