moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Formowanie 19 Brygady

Batalion dowodzenia, który dotychczas działał na rzecz Wielonarodowej Brygady w Lublinie, został podporządkowany 19 Brygadzie Zmechanizowanej. Od wczoraj brygada ma też swojego dowódcę. Został nim płk Michał Rohde. Akt mianowania na to stanowisko wręczył oficerowi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Płk Michał Rohde to absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej w Poznaniu, ukończył także Narodowy Uniwersytet Obrony w Waszyngtonie. Służył w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej, był też szefem Połączonego Centrum Operacyjnego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Jest weteranem misji w Iraku i Afganistanie. Wczoraj został mianowany na stanowisko dowódcy formowanej właśnie 19 Brygady Zmechanizowanej.

– Alea iacta est, kości zostały rzucone. To słowa, które wypowiedział Gajusz Juliusz Cezar, kiedy wraz z armią przekroczył rzekę Rubikon. Miały oznaczać podjęcie nieodwracalnej decyzji lub kroku o wielkim znaczeniu. Dziś ja tak postrzegam tę nominację. Dowodzenie 19 Brygadą Zmechanizowaną będzie dla mnie ogromnym wyróżnieniem i zaszczytem. Dam z siebie wszystko – mówi płk Rohde.

Od wczoraj w strukturach tworzonej jednostki znajduje się także batalion dowodzenia. To pododdział, który dotychczas podlegał 9 Brygadzie Wsparcia Dowodzenia, a działał na rzecz Wielonarodowej Brygady w Lublinie. W związku ze zmianą podporządkowania, otrzymał numer 19. – Wierzę, że wasz profesjonalizm, entuzjazm i zaangażowanie sprawią, że 19 Brygada Zmechanizowana za trzy lata sprawnie przejdzie certyfikację – zwrócił się do żołnierzy gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej, której podlega brygada.

– Od dziś będziemy mieli nowego przełożonego, ale również nowe zadania i wyzwania. Jestem przekonany, że im podołamy i z wysoko podniesioną głową będziemy pomnażać nasze sukcesy w strukturach 19 Brygady Zmechanizowanej – powiedział ppłk Mariusz Brodalka, dowódca batalionu. Mimo że batalion dowodzenia zmienił swoje podporządkowanie, nadal będzie zabezpieczał dowództwo Wielonarodowej Brygady. Jednak głównym zadaniem 19 Batalionu jest działanie na rzecz 19 BZ.


Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wręczył płk. Michałowi Rohde akt mianowania na stanowisko dowódcy 19 Brygady Zmechanizowanej.

Formowanie 19 Brygady Zmechanizowanej rozpoczęło się w czerwcu. Jednostka, oprócz istniejących już 1 Brygady Pancernej i 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, ma wejść w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Dowództwo 19 Brygady Zmechanizowanej mieści się w Lublinie. Oprócz 19 Batalionu Dowodzenia, brygadę będą tworzyć jeszcze cztery pododdziały. Chodzi o 1 Batalion Zmechanizowany z Chełma i 3 Batalion Zmechanizowany z Zamościa (obecnie znajdują się one w strukturach 1 Brygady), a także Batalion Czołgów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Jednak nastąpi to dopiero wtedy, kiedy w podporzadkowaniu Podhalańczyków znajdzie się formowany właśnie 3 Batalion Strzelców Podhalańskich. Jednostka powstanie w Wojnarowej, niedaleko Nowego Sącza. Na potrzeby 19 Brygady, w Lublinie zostanie sformowany jeszcze jeden batalion czołgów. 19 Brygada Zmechanizowana rozpocznie działanie 1 października, a pełną gotowość bojową osiągnie w 2022 roku.

W związku z formowaniem dywizji, zmiany będą dotyczyły także 1 Brygady Pancernej. Docelowo jednostkę będą tworzyć dwa bataliony czołgów Leopard z Wesołej. Jednak w związku z przekazaniem 19 Brygadzie Zmechanizowanej dwóch batalionów zmechanizowanych, konieczne będzie utworzenie dwóch takich pododdziałów w 1BPanc. Bataliony zmechanizowane powstaną w Białej Podlaskiej oraz w Siedlcach.

Trwają też prace nad sformowaniem 18 Pułku Logistycznego w Łomży, który będzie działał na rzecz dywizji. Pierwszy etap formowania związku taktycznego zakończy się w 2021 roku. Kolejnym będzie utworzenie pułków: przeciwlotniczego, artylerii, a także saperów oraz kompanii chemicznej, które będą działały na rzecz 18DZ. Formowanie 18 Dywizji Zmechanizowanej ma się zakończyć w 2026 roku.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: bdowwb.wp.mil.pl, Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~mieszkaniec Wojnarowej
1564207980
Nie mam dróg sypią się mosty. W pierwszej kolejności Państwo powinno zająć się tą kwestią.
13-31-AC-32

Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
 
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Drukowanie dronów
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Broń przeciwko wrogim satelitom
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ratownik w akcji
NATO przechodzi do działania
Nie żyje żołnierz PKW Irak
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Policjanci w koszarach WOT
„Różycki” zwodowany
Wyższe stawki dla niezawodowych
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Święto sportów walki w Warendorfie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Bezpieczniejsza Europa
11 lipca narodowym dniem pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Planowano zamach na Zełenskiego
Świat F-35
Pionierski dron
Flyer, zdobywca przestworzy
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Inwestycja w żołnierzy
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Specjalsi pod nowym dowództwem
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Pancerny kot w polskim wojsku
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Strażnicy polskiego nieba
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Podróż w ciemność
Wypadek Rosomaka
Polska z dodatkowym wsparciem sojuszników
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Podejrzane manewry na Bałtyku
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Śmierć gorsza niż wszystkie
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Kajakami po medale
Więcej na obronność, silniejsze NATO
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Ewakuacja Polaków z Izraela
The Power of Infrastructure
Odbudowa obrony cywilnej kraju

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO